როგორც მიღებული დოკუმენტაციიდან ირკვევა, 2010-2013 წლების განმავლობაში გარემოს ზემოქმედების შეფასებისგან სულ გათავისუფლდა 24 პროექტი, რომელთაგან უმრავლესობა (12 პროექტი) გათავისუფლდა 2012 წელს. 2013 წლის განმავლობაში გზშ-გან გათავისუფლებულია მხოლოდ ორი პროექტი, რომლებიც დაკავშირებულია ასფალტისა და ასაფეთქებელი ნივთიერებების წარმოებასთან.
2013 წელს გზშ-გან გათავისუფლებული ორგანიზაციები:
შპს “ჯიარჯი” ასფალტის წარმოება.
შპს “Alchemist GBT International” ასაფეთქებელი ნივთიერებების წარმოება/დასაწყობება.
2012 წელს გზშ-გან გათავისუფლებული ორგანიზაციები:
შპს “საქართველოს აეროპორტების გაერთიანება” – ქუთაისის აეროპორტის რეაბილიტაცია და ექსპლუატაცია.
შპს “მოულდს ენდ მეტალ ჯორჯია” – მეტალურგიული ქარხნის მშენებლობა და ექსპლუატაცია.
სს “საერთაშორისო ნავთობისა და გაზის კორპორაცია”-საგურამო-ნავთლუღის მაგისტრალური გაზსადენის მარშრუტის გადატანა.
შპს “ნიუ ენერჯი” – ასფალტის წარმოება
მორჯომის მუნიციპალიტეტი- ბორჯომის მყარი საყოფაცხოვრებო ნარჩენების პოლიგონის რეაბილიტაციის და ექსპლუატაციის პროექტი.
შპს “ATOLL PAINT COMPANY” – ლაქ-საღებავების მასალების საწარმოს მოწყობა და ექსპლუატაცია
სს “საქართველოს სახელმწიფო ელექტროსისტემა” კურორტ ბეშუმის მიმდებარე დახურული 110/35/10კვ ქვესადგურის მშენებლობა და ექსპლუატაცია
შპს “გეოენერჯი” ჰიდროელექტროსადგურის (9,1 მგვტ სიმძლავრის “ახმეტა ჰესის”) მშენებლობა და ექსპლუატაცია
საქართველოს საავტომობილო გზების დეპარტამენტი- საერთაშორის მნიშვნელობის მცხეთა სტეფანწმინდა-ლარსის(რუსეთის საზღვარი) საავტომობილო გზის 132-ე კილომეტრზე მდინარე თერგზე ახალი სახიდე გადასასვლელის (გველეთის ხიდის) მშენებლობა და ექსპლუატაცია.
შპს “Petrolium storage and trade” ნავთობპროდუქტების ტერმინალის განთავსება და ექსპლუატაცია
შპს “ტავ ურბან საქართველო” – თბილისის საერთაშორისო აეროპორტის რეკონსტრუქცია/მშენებლობა (ასაფრენ-დასაფრენი ზოლი).
2011 წელს გზშ-სგან გათავისუფლებული ორგანიზაციები:
შპს “საქართველოს გაერთიანებული წყალმომარაგების კომპანია”- ანაკლიაში ჩამდინარე წყლების გამწმენდი ნაგებობისა და მაგისტრალური საკანალიზაციო კოლექტორის განთავსება.
შპს “საქართველოს სახელმწიფო ელექტროსისტემა”-საქართველო-აზერბაიჯანის 500კვ ელექტროგადამცემი ხაზის განთავსება.
შპს “საქართველოს ნავთობისა და გაზის კორპორაცია”-გუდაურში ვლადიკავკაზ-თბილისის მაგისტრალური გაზსადენის 345,2 მონაკვეთის ჩრდილოკავკასია-ამიერკავკასიის მაგისტრალური გაზსადენის დერეფანში გადატანის პროექტი.
2010 წელს გზშ-სგან განთავისუფლებული ორგანიზაციები:
თბილისის მერია ქ. თბილისის მყარი საყოფაცხოვრებო ნარჩენების პოლიგონი.
აჭარის ეკონომიკისა და ფინანსთა სამინისტრო აჭარის სანაპირო ზოლის კომუნალური ინფრასტრუქტურის რეაბილიტაცია.
საავტომობილო გზების დეპარტამენტი – აღმოსავლეთ-დასავლეთ ჩქაროსნული ავტომაგისტრალის გაუმჯობესების პროექტის ფარგლებში, სვენეთი-რუისის მონაკვეთზე, მე-2 ლოტის შემოვლითი გზისა და მდ. ლიახვზე ახალი ხიდის მშენებლობა.
საავტომობილო გზების დეპარტამენტი მესტიის აეროდრომის ასაფრენ-დასაფრენი ზოლის მოწყობა.
შპს “საქართველოს სახელმწიფო ელექტრო სისტემა” 220/110 კვ. ელექტრო გადამცემი ხაზი “მენჯი-ხორგათიზი”.
შპს “თურქულ-ქართული ერთობლივი კომპანია ბლექ სი გრუპი” ფარცხისი-გოხნარი-წალკის სამშენებლო გზის 79 კმ-ზე ასფალტის ქარხნის მოწყობა.
შპს “თურქულ-ქართული ერთობლივი კომპანია “ბლექ სი გრუპი” ფარცხისი-გოხნარი-წალკის სამშენებლო გზის 54 კმ-ზე ასფალტის ქარხნის მოწყობა.
შპს “საქართველოს გაერთიანებული წყალმომარაგების კომპანია” დაბა მესტიაში ჩამდინარე წყლების გამწმენდი ნაგებობისა და მაგისტრალური საკანალიზაციო კოლექტორის განთავსება.
არსებული კანონმდებლობის მიხედვით, გარემოს ზემოქმედების შეფასებისგან (გზშ) შეიძლება განთავისუფლდეს იმგვარი საქმიანობა, რომლის დაწყების შესახებ დროულ გადაწყვეტილებას მოითხოვს საერთო სახელმწიფოებრივი ინტერესები. ეს პროცედურა თავისთავად გულისხმობს მის გათავისუფლებას საჯარო განხილვებისგან. განცხადებას გზშ-სგან განთავისუფლების თაობაზე გარემოზე ზემოქმედების სპეციალური საბჭო განიხილავს. მის მიერ შემუშავებულ წინადადებებს კი მინისტრი საქართველოს მთავრობას საბოლოო გადაწყვეტილების მისაღებად წარუდგენს.
თამარ სანიკიძემ პედაგოგებს მასწავლებლის დღე მიულოცა
სუბარი: "ფსიქოტროპული ნივთიერებების მოხმარების მართვა სისტემაში დიდ რყევას იწვევს"