ამ წუთებში  თავისუფლების განვითარების ინსტიტუტის (IDFI)  ყოფილი დირექტორის, გიორგი კლდიაშვილის სასამართლო პროცესი მიმდინარეობს.
შეგახსენებთ, რომ 2014 წლის 12 დეკემბერს, საქართველოს შინაგან საქმეთა სამინისტროს კრიმინალური პოლიციის დეპარტამენტმა,  იარაღის უკანონო ტარების ბრალდებით ინფორმაციის თავისუფლების განვითარების ინსტიტუტის დირექტორი, გიორგი კლდიაშვილი დააკავა.
შსს-ს თანამშრომელთა პირველადი განმარტებით, გიორგი კლდიაშვილს ქმედება ადმინისტრაციულ სამართალდარღვევის ფარგლებს არ ცდებოდა და მას ჯარიმის გადახდა მოუწევდა.
თუმცა, მოგვიანებით იმავე დღეს, გიორგი კლდიაშვილს წარედგინა ბრალი სისხლის სამართლის კოდექსის 236-ე მუხლის მე-2 ნაწილით (ცეცხლსასროლი იარაღის მართლსაწინააღმდეგო ტარება), რაც ითვალისწინებს ჯარიმას ან თავისუფლების აღკვეთას 3-5 წლამდე. 3 საათიანი დაკითხვის შემდგომ გიორგი კლდიაშვილი დააკავეს და გადაიყვანეს დროებითი მოთავსების იზოლატორში, ე.წ. "მოდულის" შენობაში, სადაც მან 2 დღე დაჰყო.
IDFI – ს განმარტებით კი, გიორგი კლდიაშვილს საკუთარი იარაღი, რომელიც დაშლილ მდგომაეობაში იყო, იარაღის ოფიციალურ მაღაზიაში შეკეთების შემდეგ, სახლში გადაჰქონდა. მართალია მას, არ ჰქონდა აღებული ნებართვა შსს-ს მომსახურების სააგენტოდან მისი გადატანის შესახებ, მაგრამ როგორც ორგანიზაციაში ამბობენ,  მიერ მისი საკუთარი იარაღის უნებართვო გადატანა წარმოადგენს ადმინისტრაციულ და არა სისხლის სამართლის სამართალდარღვევას.
კლდიაშვილის საქმესთან დაკავშირებით სახალხო დამცველმა წინადადებით მიმართა საქართველოს მთავარ პროკურორს ააიპ "ინფორმაციის თავისუფლების განვითარების ინსტიტუტის" დირექტორის გიორგი კლდიაშვილის წინააღმდეგ არსებული სისხლის სამართლის საქმის შეწყვეტის საკითხის განხილვის თაობაზე.
სახალხო დამცველი ხაზგასმით აღნიშნავს, რომ გიორგი კლდიაშვილს ჰქონდა ცეცხლსასროლი იარაღის შენახვის ნებართვა, თუმცა არ ჰქონდა მისი გადაადგილების დროებითი ნებართვა. შესაბამისად, ადგილი აქვს გიორგი კლდიაშვილის მიერ საქართველოს ადმინისტრაციულ სამართალდარღვევათა კოდექსის 181–ე მუხლით გათვალისწინებულ სამართალდარღვევას და არა საქართველოს სისხლის სამართლის კოდექსით გათვალისწინებულ დანაშაულებრივ ქმედებას – ცეცხლსასროლი იარაღის მართლსაწინააღმდეგო ტარებას.
ომბუდსმენს მიაჩნია, რომ გიორგი კლდიაშვილის ქმედებაში არ არსებობს სისხლის სამართლის კოდექსით გათვალისწინებული ქმედების ნიშნები, რაც უნდა გახდეს საქართველოს მთავარი პროკურატურის განხილვის და კანონით გათვალისწინებული გადაწყვეტილების მიღების საფუძველი.