ჰქონდეს უმაღლესი იურიდიული განათლება, არანაკლებ მაგისტრის ან მასთან გათანაბრებული აკადემიური ხარისხით/უმაღლესი განათლების დიპლომით,
ჰქონდეს სპეციალობით მუშაობის სულ ცოტა 5 წლის გამოცდილება,
გავლილილი ჰქონდეს იუსტიციის უმაღლესი სკოლის სრული სასწავლო კურსი,
შეყვანილი იყოს იუსტიციის მსმენელთა საკვალიფიკაციო სიაში.
​წარდგენილ კანდიდატურებს კი სიითი შემადგენლობის უმრავლესობით, არანაკლებ 10 წლის ვადით ირჩევს საქართველოს პარლამენტი.
"საერთაშორისო გამჭვირვალობა – საქართველომ" წარდგენილი ორივე კანდიდატის განათლება და მათი წარსული საქმიანობა შეისწავლა.
ეკა გასიტაშვილი
განათლება:
1990-1993 წლებში სწავლობდა ივანე ჯავახიშვილის სახელობის თბილისის სახელმწიფო უნივერსიტეტის ჰუმანიტარულ პროფესიათა და ხელოვნების ფაკულტეტზე;
1994 წელს დაამთავრა ივანე ჯავახიშვილის სახელობის თბილისის სახელმწიფო უნივერსიტეტის იურიდიული ფაკულტეტი.
სამუშაო გამოცდილება:
1993-1994 წლებში ეკა გასიტაშვილი საქართველოს სახელმწიფოს მეთაურის აპატარის შეწყალების საკითხთა განყოფილების იურისტად მუშაობდა.
1993-1997 წლებში იყო საქართველოს პრეზიდენტთან არსებული შეწყალების საკითხთა კომისიის მდივანი.;
1994-1996 წლებში მუშაობდა საგარეო-ეკონომიკურ ურთიერთობათა სახელმწიფო კომიტეტის იურიდიული დეპარტამენტის იურისტად;
1996 წლიდან 1 წლის განმავლობაში ეკა გასიტაშვილი საქართველოს სახელმწიფო კანცელარიის შეწყალების საკითხთა განყოფილების სახელმწიფო მრჩეველად მუშაობდა;
1997 წელს საქართველოს პარლამენტის იურიდიული დეპარტამენტის იურისტად განაგრძო მუშაობა;
1997-1998 წლებში იგი საქართველოს იუსტიციის საბჭოს წევრის თანაშემწედ მუშაობდა;
1998-1999 წლებში მუშაობდა საქართველოს იუსტიციის სამინისტროს სახელმწიფო რეგისტრაციის დეპარტამენტის უფროსად;
1999 წელს საქართველოს იუსტიციის მინისტრის მოადგილედ დაინიშნა;
1999 წლიდან 2006 წლამდე იყო საქართელოს უზენაესი სასამართლოს აპარატის უფროსი;
2006 წლიდან 2015 წლის 24 მარტამდე ეკა გასიტაშვილი საადვოკატო საქმიანობას შპს "გაბრიჩიძე და კომპანიაში" ეწეოდა;
2009-2012 წლებში იგი იყო საქართველოს ადვოკატთა ასოციაციის ეთიკის კომისიის წევრი და პირველი საპროცესო კოლეგიის თავმჯდომარე;
2012-2013 წლებში აირჩიეს საქართველოს ადვოკატთა ასოციაციის ეთიკის კომისიის თავმჯდომარედ. 2013 წელს კი საქართველოს ადვოკატთა ასოციაციის ეთიკის კომისიის წევრად ხელმეორედ იქნა არჩეული;
2015 წლის 25 მარტიდან ეკა გასიტაშვილი საქართველოს უზენაესი სასამართლოს თავმჯდომარის ბიუროში მთავარ კონსულტანტად მუშაობს.
აკადემიური საქმიანობა:
2012 წლიდან არის საქართველოს დავით აღმაშენებლის სახელობის უნივერსიტეტის (სდასუ), ივანე ჯავახიშვილის სახელობის თბილისის სახელმწიფო უნივერსიტეტის (თსუ), ქართულ-ამერიკული უნივერსიტეტის (GAU) მიწვეული ლექტორი.
2014 წლიდან არის საქართელოს უნივერსიტეტის, აღმოსავლეთ-ევროპის სასწავლო უნივერსიტეტისა და შავი ზღვის საერთაშორისო უნივერსიტეტის (IBSU) მიწვეული ლექტორი.
ამავდროულად ეკატერინე გასიტაშვილი არის ქართულ-ამერიკული უნივერსიტეტის დოქტორანტი კერძო სამართლის მიმართულებით. გამოქვეყნებული აქვს სამეცნიერო ნაშრომები, მათ შორის ადვოკატთა პროფესიულ ეთიკასთან დაკავშირებით. ფლობს ქართულ, ინგლისურ და რუსულ ენებს.
წევრობა: