სამშაბათს, ლანჩხუთის მუნიციპალიტეტის საკრებულოს ბიუროს მორიგი სხდომა გაიმართა, რომელიც, მართალია, დღის წესრიგით დიდად გადატვირთული არ იყო, მაგრამ დეპუტატებმა არსებულ საკითხებზე მსჯელობას თითქმის სამი საათი მოანდომეს. გასაკვირიც კი იყო ამ საკითხებზე ამდენი სჯა-ბაასი, მაგრამ ბიუროს წევრები იმ დღეს საპოლემიკოდ განწყობილნი ჩანდნენ და წესით, შიდა სამზარეულოში განსახილველ საკითხებზეც კი მსჯელობდნენ.
სხდომას საკრებულოს თავმჯდომარის მოადგილე გელა კილაძე უძღვებოდა, რადგან თავად თავმჯდომარე, გოგი ხელაძე, საპატიო მიზეზის გამო, ბიუროზე არ იმყოფებოდა.
სანამ დღის წესრიგს ჩაიკითხავდა, კილაძემ სხდომაზე მყოფ გიორგი გოგუაძეს მიმართა, რომ საკრებულოს რეგლამენტის მე-20 მუხლის თანახმად, მას არ ჰქონდა უფლება ფრაქცია "ლანჩხუთი ევროატლანტიკური მომავლისთვის" თავმჯომარის, ელგუჯა ჩხაიძის ნაცვლად ყოფილიყო სხდომის სრულუფლებიანი წევრი. ამ საკითხთან დაკავშირებით, ეთიკის კომისიის თავმჯდომარეს, რომან ბიწაძესაც ჰკითხეს აზრი, რომელმაც დაადასტურა, რომ ამ შემთხვევაში, გოგუაძეს მართლაც არ ჰქონდა ხმის მიცემის უფლება: "საერთოდ, ფრაქციამ საკუთარ დებულებაში უნდა ასახოს, თავმჯდომარის არყოფნის შემთხვევაში, თუ ვის ექნება ბიუროზე ყოფნის უფლება", _ თქვა რომან ბიწაძემ.
დღის წესრიგის გაჟღერებისთანავე გიორგი გოგუაძემ იკითხა, ჰქონდა თუ არა უფლება სიტყვა ეთხოვა. სხდომის თავმჯდომარისგან უარის მიღების შემდეგ, მან უკომენტაროდ დატოვა დარბაზი.
სხდომაზე სულ რვა საკითხის განხილვა მოხერხდა და აქედან, ყველაზე მნიშვნელოვანი ლანჩხუთის 2015 წლის ცხრა თვის ბიუჯეტის შესრულების ანგარიშის მოსმენა იყო. თავისთავად საფინანსო სამსახურის ხელმძღვანელის როლანდ ლაშხიას ნაამბობიდან ბევრი რამ საგულისხმო იყო, რადგან მუნიციპალიტეტის მიმდინარე წლის საბიუჯეტო დეფიციტი საკმაოდ მნიშვნელოვანია და მილიონ 200 ათას ლარს აღემატება.
საფინანსო სამსახურის ხელმძღვანელმა დარჩენილ თვეებში მოსალოდნელი შემოსავლების საპროგნოზო თანხა 609 ათასი ლარით ასახა, მაგრამ, როგორც ირკვევა, დარჩენილი 635 ათასი ლარი დეფიციტურია. სწორედ, ამ თანხების მობილიზაციაზეა დამოკიდებული ბიუჯეტის შესრულების ბედიც.
დეპუტატებს, რა თქმა უნდა, აღელვებთ არსებული სიტუაცია და არც შენიშვნები დაიშურეს, თუ რატომ ხდებოდა გარკვეულ პერიოდში ბიუჯეტში ხარჯვითი ნაწილის ზრდა.
_ ახლახან, ჰაერზე გავზარდეთ ბიუჯეტი და სხვას რას უნდა ველოდოთ სასიკეთოს?! _ თქვა ბიწაძემ, რომელსაც საბიუჯეტო-საფინანსო კომისიის თავმჯდომარე ალეკო სარიშვილიც დაეთანხმა. სარიშვილმა აღიარა, რომ შეცდომა იყო გარკვეული ხარჯების ზრდის ფაქტი.
გელა კილაძემ ბიუჯეტის შესრულებაზე ყოველკვირეული კონტროლის დაწესება ითხოვა: "კარგი იყო ამ სხდომას გამგებელიც დასწრებოდა. არ დაგვავიწყდეს, ის და ბატონი როლანდი არიან მთავარი პასუხისმგებლები ბიუჯეტზე. მინდა, ოქმში დაფიქსირდეს, რომ ხვალიდანვე გამგებელთან, მოადგილესთან და სამსახურის უფროსთან ერთად, ყველა კვირის ბოლოს დავსხდეთ და არსებული სიტუაცია განვიხილოთ".
ასეა თუ ისე, ბიუჯეტის ხარჯვითი ნაწილის შესრულების თეორიული შანსი მაინც არსებობს, ბევრი რამ იქნება დამოკიდებული გასაყიდად გამზადებული ყოფილი "სოფტექნიკის" ტერიტორიის გასხვისებაზე, რომლის სავარაუდო მყიდველები, თურმე, არსებობენ და თუ ასე მოხდა, ჩასავარდნად განწირულ ბიუჯეტს, იქნებ რამე ეშველოს.
30 ოქტომბრისთვის ჩანიშნულ საკრებულოს სხდომაზე, ბიუროს დღის წესრიგით გათვალისწინებული და დეპუტატების მიერ მხარდაჭერილი რამდენიმე საკითხიც განიხილება. კერძოდ, ლანჩხუთის მუნიციპალიტეტის ტერიტორიაზე ადგილობრივი მოსაკრებლების შემოღების, გადახდის ინსტრუქციის, დაგვა-დასუფთავების და ნარჩენების განკარგვის წესში მოხდება ცვლილებები. ასევე, გადაიხედება მუნიციპალიტეტის, როგორც გამგეობის, ასევე, საკრებულოს აპარატის რიგ თანამშრომელთა სახელფასო ანაზღაურების საკითხები. მართალია, უკვე კარგა ხანია საკრებულოს წევრები საკუთარ ამომრჩევლებთან საჯარო შეხვედრებს აწყობენ, მაგრამ, როგორც გაირკვა, ამ შეხვედრების მოწყობის წესი საკრებულოს მომდევნო სხდომაზე დამტკიცდება.
ბიუროზე, ასევე, განიხილეს და მომავალ სხდომაზე ადმინისტრაციული წარმოებაც დაიწყება მუნიციპალიტეტის ადმინისტრაციული ერთეულების შექმნისა და საზღვრების დადგენის შესახებ 2014 წელს მიღებულ დადგენილებაში ცვლილებების შესატანად. ასევე, გახორციელდება ცვლილება მუნიციპალიტეტის საპრივატიზაციო ობიექტების ნუსხაში, სადაც ოთხი ობიექტი აქამდე არსებულ ჩამონათვალს დაემატება, ერთი კი, ქალაქის სკვერში მდებარე საპირფარეშო _ გამოაკლდება.
ამ თემაზე პირველად საუბარი დეპუტატმა ია ჩხაიძემ დაიწყო, რომელსაც მიაჩნია, რომ იქ, სადაც წინაპრების საფლავებია, საპირფარეშოს არსებობა მიუღებელია. მას დეპუტატთა ნაწილიც დაეთანხმა, თუმცა, აღმოჩნდნენ ისეთებიც, რომლებიც ამ ობიექტის არსებობას აუცილებლობად მიიჩნევენ. სწორედ ამ საკითხის უკეთ შესწავლის მიზნით, ობიექტის პრივატიზების პროცესიც დროებით შეჩერდა.
"გურია ნიუსის" რედაქციის განცხადება ჟურნალისტის შეურაცხყოფასთან დაკავშირებით
კობიაშვილი: "სამაგალითოდ დაისჯება ყველა , ვინც მსგავსი ქმედებით აზიანებს ქართულ ფეხბურთს"