საფეხბურთო კლუბ ლანჩხუთის "გურიას" მიერ  სტადიონის-მოვლა პატრონობისთვის გამოცხადებული ტენდერი, რომელიც ინდმეწარმემ 65 ათას ლარად მოიგო და რითაც ბიუჯეტში გარკვეული თანხები უნდა დაზოგილიყო, შეწყვეტილია.
სტადიონი  და მასთან ერთად, 100 ათასი ლარი კი, კლუბის ნაცვლად,  ახლადშექმნილ  შპს "ლანჩხუთს"  გადაეცა მფლობელობაში. იგი, მანამდე არსებული შპს "გურია 2000"-ის სახეცვლილებას წარმოადგენს, რომელიც, თავის დროზე, ლიკვიდაციის რეჟიმში ჩააყენა მუნიციპალიტეტის ხელმძღვანელობამ.
დაახლოებით, ერთი თვის  წინ, როცა  საფეხბურთო კლუბ "ლანჩხუთის "გურიას"  ფინანსური დირექტორი თენგიზ კიკვაძე გუნდში არსებული მდგომარეობის შესახებ  ანგარიშით წარსდგა ლანჩხუთის საკრებულოს დეპუტატების წინაშე,  იგი აქცენტს, სწორედ, კლუბში ხარჯების მნიშვნელოვან შეკვეცაზე აკეთებდა:  "დაგროვილი გამოცდილებიდან გამომდინარე, მივიღე გადაწყვეტილება, რომ მომსახურების სფერო გამეცა ტენდერზე. პირობითად, სტადიონის მოვლა-პატრონობა კლუბს წელიწადში უჯდებოდა, დაახლოებით, 110 ათასი ლარი,  გავუშვით ტენდერზე და 65 ათას ლარად გაიმარჯვა ინდმეწარმემ. იგი ვალდებულებას იღებს, რომ აღნიშნული თანხით უზრუნველყოს სტადიონის მოვლა-პატრონობა. გარდა ამისა, ერთი წლის ვადით, ტენდერით გავეცით გრიგოლეთის ბაზაც.  ჩვენი გათვლებით, ამ ბაზის სრულად  მოვლა-პატრონობისთვის  ერთი წლის განმავლობაში, დაახლოებით, 48 ათასი ლარი იყო საჭირო, ტენდერის შედეგად კი 27 900 ლარად გასხვისდა. ყოველივე ამით, ჩვენ, 60 ათას ლარამდე დავზოგეთ".
გამგეობის იურიდიული სამსახურის უფროსის, შოთა ჩაგუნავას განმარტებით, ტენდერი შეწყდა: "ტენდერი შეწყვეტილია, ვინაიდან სტადიონი გამოვიდა ა(ა)იპ ლანჩხუთის "გურიას" მფლობელობიდან და გადავიდა შპს "ლანჩხუთის" საკუთრებაში. ყოველივე  ეს გახორციელდა ისე, რომ  არ დაზარალებულა შემსრულებლის ინტერესი".
როგორც ჩანს, აწ უკვე ჩაშლილ ტენდერში გამარჯვებულის ინტერესის დაცულობა იმითაა განპირობებული, რომ  ახლადშექმნილი შპს-ს ხელმძღვანელი და ზემონახსენები ინდმეწარმე ერთი და იგივე პიროვნებაა.
რაც შეეხება კლუბის პოზიციას ჩაშლილ ტენდერთან დაკავშირებით, აღმასრულებელი დირექტორის ოთარ ჩხაიძის თქმით, სტადიონის კლუბის დაქვემდებარებიდან გამოსვლა და ტენდერის შეწყვეტა ქართული ფეხბურთის  განვითარების ფონდის მიდგომამ განაპირობა, რომელიც  არ ითვალისწინებს სტადიონის მოვლა-პატრონობისთვის თანხების გაღებას: "სტადიონზე ჩატარებული ტენდერით ბიუჯეტში გარკვეულ თანხებს კი ვზოგავდით, მაგრამ ფონდმა არ დაგვაფინანსა, მათი თქმით, ეს მუნიციპალიტეტმა საკუთარი ხარჯებით უნდა უზრუნველყოს".
ფეხბურთის განვითარების ფონდის მიდგომები კი ბუნდოვანია ლანჩხუთელი დეპუტატებისთვის, რომლებიც ფონდის წარმომადგენელთა ჩამოსვლას და მათთან შეხვედრას ითხოვენ: "ჩამოვიდნენ, შეგვხვდნენ, გვითხრან, რა მიზნები  გააჩნია სამომავლოდ ამ ფონდს და რეალურად რის გაკეთებას გეგმავს. მთელი ჩვენი თანხები რომ წაიღეს და ამბობენ, ინფრასტრუქტურის მოვლა-პატრონობას არ ვაფინანსებთო,  არ იციან, რომ ფეხბურთისთვის სტადიონი აუცილებელია?!" _ ამბობს საკრებულოს დეპუტატთა ნაწილი.