ძალადობა და ძალადობის მუქარა საარჩევნო უბანზე, წინასაარჩევნო აგიტაციის ან კამპანიის ღონისძიების დროს ან ადგილას, ან მათ მიმდებარე ტერიტორიაზე სისხლის სამართლის კოდექსით დასჯადი ხდება. შესაბამისი ცვლილებები მთავრობამ 27 მაისის სხდომაზე დაამტკიცა. საკანონმდებლო პაკეტი იუსტიციის მინისტრმა წარადგინა.
ცვლილებების მომზადების დავალება იუსტიციის მინისტრმა პრემიერ-მინისტრისაგან 23 მაისს მიიღო, დღეს კი საკანონმდებლო პაკეტი უკვე წარედგინა მთავრობის სხდომას. კანონპროექტის მიღების მიზანი წინასაარჩევნო კამპანიისა და არჩევნების მიმდინარეობისას ძალადობის პრევენციაა.
"პრემიერ-მინისტრის დავალებით ჩვენ შევიმუშავეთ სისხლის სამართლის კოდექსში ცვლილებები და მთავარი სიახლე არის კოდექსში შესატანი მუხლის პროექტი, რომელიც სრულიად ახალი  მუხლია  და სისხლისსამართლებრივი წესით დასჯადს  გახდის შემდეგ ქმედებებს:  საარჩევნო უბანზე  ან მის მიმდებარე ტერიტორიაზე,  აგიტაციის ადგილას ან მის მიმდებარე ტერიტორიაზე; კამპანიის ადგილას,  კამპანიის ღონისძიების ადგილას ან მის მიმდებარე ტერიტორიაზე  ცემას ან სხვა სახის ძალადობას, ან ამგვარის მუქარას, თუკი ასეთ ქმედებას არ მოჰყვა ჯანმრთელობის მსუბუქი დაზიანებაც კი, მაშინ ამგვარ ქმედებაზე ჩვენ ვთავაზობთ პარლამენტს, რომ იყოს თავისუფლების აღკვეთა 2 წლის ვადით; თუ ამგვარს მოჰყვა ჯანმრთელობის დაზიანება − თავისუფლების აღკვეთა  3 წლის ვადით;  ხოლო თუ საქმე გვაქვს ჯგუფურ დანაშაულთან − თავისუფლების აღკვეთა 4 წლის ვადით.
ასევე, მკაცრდება ცემის  მუხლი − 125-ე მუხლი, რომელიც, ჩვენ მივიჩნიეთ, რომ არის საკმაოდ სუსტი და არ აძლევს არც შინაგან საქმეთა სამინისტროს, არც პროკურატურას და, საბოლოო ჯამში, არც მოსამართლეს, რომ ამგვარი ქმედებისადმი უფრო მკაცრი მიდგომა გამოიჩინოს. მთლიანობაში, მთავრობის სხდომაზე საკმაოდ მნიშვნელოვანი განცხადებები გაკეთდა. ერთსულოვანი იყო ყველა იმასთან დაკავშირებით, რომ  პრემიერ-მინისტრის პოლიტიკა −  რომ ამგვარი ქმედებები მკაცრად დაისაჯოს, აღიკვეთოს და საქართველოს, როგორც ქვეყნის სახე, არ იყოს  წიხლები, ჩხუბი ერთმანეთთან ფიზიკური დაპირისპირება და  ანგარიშსწორება,  ჩვენ ეს კულტურა როგორმე უნდა დავასრულოთ ერთად. ამიტომაც ჩვენ  ვითხოვთ, როგორც მთავრობა, ინიციატორი ამ ცვლილებების, რომ პარლამენტმა დაჩქარებული წესით განიხილოს ეს ცვლილებები, რადგან ჩვენ მომავალ არჩევნებს დიდ მნიშვნელობას ვანიჭებთ და გვაქვს ყველანაირი მობილიზება იმისთვის რომ ის სამაგალითოდ მშვიდ პირობებში ჩატარდეს." – განაცხადა იუსტიციის მინისტრმა.
დღეს მოქმედი კანონმდებლობით, სისხლისსამართლებრივი წესით ისჯება ისეთი ქმედებები, რომლებიც განზრახ უშლის ხელს ამომრჩევლის თავისუფალი  ნების გამოვლენას; შემოთავაზებული ცვლილებებით კი დასჯადი ხდება ნებისმიერი ძალადობრივი ქმედება, მიუხედავად იმისა, არის თუ არა მოძალადის მიზანი ამომრჩევლის ნების გამოხატვისათვის ხელის შეშლა.