საქართველოს  პრეზიდენტის საპარლამენტო მდივანი ანა დოლიძე მთავრობისგან ახსნა-განმარტებას ითხოვს, რა კრიტერიუმებზე დაყრდნობით მოხდა სტრასბურგის ადამიანის უფლებათა სასამართლოში საქართველოს წარმომადგენლის კანდიდატურის ჩანაცვლება.
"მეც და საქართველოს მოსახლეობასაც, რომელიც გულისყურით ადევნებს თვალს ამ ძალიან საპასუხისმგებლო თანამდებობაზე შერჩევის პროცესს, გვაქვს მოლოდინი, რომ იმ პირთა მიერ, ვინც მიიღო ეს გადაწყვეტილება, წარმოდგენილი იქნება დასაბუთებული ახსნა-განმარტება, რა კრიტერიუმებით – მაღალი ზნეობრივი მონაცემებით, ადამიანის უფლებებში გამოცდილებით, უცხო ენების ცოდნით, თუ საკონკურსო კომისიის ქულებით – მოხდა ამ გადაწყვეტილების მიღება ასე ნაჩქარევად და დახურულ კარს მიღმა“,_ განაცხადა ანა დოლიძემ.
მისივე ინფორმაციით, კანდიდატურის შეცვლა მოხდა სწრაფად, შესაბამისი პროცედურისა და დასაბუთების გარეშე.
"შესაბამისად, ბუნებრივია, როდესაც ასე დაუსაბუთებლად და ახსნა-განმარტების გარეშე ხდება გადაწყვეტილების მიღება, ჩნდება კითხვები უსამართლობასთან დაკავშირებით. ბუნებრივია, მე, როგორც ფინალისტს, ეს განცდა მაქვს და, ბუნებრივია, რომ საქართველოს მოსახლეობას, რომლის უმაღლესი წარმომადგენელიც იქნება ეს პიროვნება ევროპის ადამიანის უფლებათა სასამართლოში, ექნება კითხვები ამ პროცესთან დაკავშირებით. ველოდები, რომ ჩვენ გვექნება დასაბუთებული ახსნა-განმარტება, კონკრეტულად რატომ, რაზე დაყრდნობითა და რა კრიტერიუმებზე დაყრდნობით მოხდა ეს ჩანაცვლება",_ აღნიშნა ანა დოლიძემ.
შეგახსენებთ, რომ მთავრობამ სტრაბურგის მოსამართლეობის ერთ-ერთი კანდიდატი ნანა მჭედილიძე ევა გოცირიძით ჩაანაცვლა.
ევროპის საბჭოს ექსპერტები ალექსანდრე ბარამიძის კანდიდატურას მისაღებად მიიჩნევენ, გიორგი ბადაშვილთან დაკავშირებით კი აღნიშნავენ, რომ ადამიანის უფლებათა ევროპულ სასამართლოში იურისტად მუშაობის 11-წლიანი გამოცდილების მიუხედავად, სასურველი იქნებოდა, სხვა პროფესიული გამოცდილებაც ჰქონოდა. რაც შეეხება ქალ კანდიდატ ნანა მჭედლიძეს, ევროპის საბჭოს ექსპერტები მასთან მიმართებაში უარყოფით რეკომენდაციას იძლევიან და ფიქრობენ, რომ მას არ აქვს არც მართლმსაჯულების სისტემაში სათანადო გამოცდილება და არც მაღალი აკადემიური გამოცდილება.
გამომდინარე იქიდან, რომ სამპირიან სიაში უნდა იყოს ორი სქესის წარმომადგენელი და ერთმანეთის რეალური კონკურენტები, მთავრობამ გადაწყვიტა, იმავე საჯარო კონკურსის შედეგად შერჩეული ხუთი კანდიდატიდან აერჩია ქალი კანდიდატი და ნანა მჭედლიძის ნაცვლად სიაში შეყვანილი ყოფილიყო ევა გოცირიძე.
სტრასბურგის სასამართლოში საქართველოდან არჩეულ მოსამართლეს – ნონა წოწორიას ვადა 2017 წლის იანვარში ეწურება.
არის თუ არა ნინო გვენეტაძე აქტიური მოსამართლე (ვიდეო)