არასამთავრობო ორგანიზაცია "სამართლიანი არჩევნების და დემოკრატიის საერთაშორისო საზოგადოება" ცენტრალური საარჩევნო კომისიის თავმჯდომარის გადაწყვეტილებას, პოლიტიკური კორუფციის წახალისების საფრთხედ აფასებს.
საქმე ეხება 26 ივლისს მიღებულ გადაწყვეტილებას, რომლის თანახმად ცენტრალური საარჩევნო კომისიის თავმჯდომარემ არ დააკმაყოფილა "სამართლიანი არჩევნების და დემოკრატიის საერთაშორისო საზოგადოების" განცხადება ააიპ "ქართული ოცნება – ჯანმრთელი მომავალის" მიერ აგიტაციის წესების დარღვევასთან დაკავშირებით და ადმინისტრაციული სამართალდარღვევის საქმის წარმოება შეწყვიტა.
ორგანიზაციის განცხადებით,  "ქართული ოცნება – ჯანმრთელი მომავალი" პოლიტიკური გაერთიანება "ქართული ოცნება – დემოკრატიული საქართველოს" ჩუღურეთის ორგანიზაციის თავმჯდომარესთან ერთად პედაგოგებს უფასო სამედიცინო გამოკვლევებს უტარებდა, რომელსაც თავად რიმა ბერაძე ესწრებოდა. მათივე თქმით, ორგანიზაცია "ქართული ოცნება – ჯანმრთელი მომავალის" ლოგო პარტია "ქართული ოცნება – დემოკრატიული საქართველოს" ლოგოს ოფიციალური ფერებისა და ვიზუალის მსგავსია, ასევე, ორგანიზაციის მიერ გამოყენებული შემოკლებული სახელწოდება პარტიის სიმბოლიკის აღმნიშვნელია, რის გამოც, ”სამართლიანი არჩევნები, მიიჩნევს,რომ ორგანიზაცია აგიტაციას უწევს პარტია "ქართული ოცნება – დემოკრატიული საქართველოს".
ორგანიზაცია სადავოს ხდის საარჩევნო კოდექსის მე-2 მუხლის ჰ1 ქვეპუნქტს, რომლის თანახმად, წინასაარჩევნო აგიტაციას წარმოადგენს "ამომრჩეველთა მოწოდება საარჩევნო სუბიექტის/საარჩევნო სუბიექტობის კანდიდატის მხარდასაჭერად ან საწინააღმდეგოდ, აგრეთვე ნებისმიერი საჯარო მოქმედება, რომელიც ხელს უწყობს ან ხელს უშლის მის არჩევას, ან/და რომელიც შეიცავს წინასაარჩევნო კამპანიის ნიშნებს, მათ შორის, წინასაარჩევნო ღონისძიების ორგანიზებაში/ჩატარებაში მონაწილეობა, საარჩევნო მასალების შენახვა ან გავრცელება, მხარდამჭერთა სიებზე მუშაობა, პოლიტიკური პარტიების წარმომადგენლობებში ყოფნა."
ორგანიზაციაში აღნიშნავენ, რომ "ქართული ოცნება – ჯანმრთელი მომავალი" დაკავებულია საქველმოქმედო საქმიანობით, რასაც ადასტურებს არაერთი სატელევიზიო სიუჟეტი, რომლის მოძიებაც ორგანიზაციის ოფიციალურ ფეისბუქ გვერდზეც არის შესაძლებელი. რაც მათი მოსაზრებით საქართველოს საარჩევნო კოდექსის 45-ე მუხლის მე-4 პუნქტის "ზ" ქვეპუნქტის მოთხოვნას ეწინააღმდეგება, რომლის თანახმადაც, საქველმოქმედო ორგანიზაციებს ეკრძალებათ წინასაარჩევნო აგიტაციის გაწევა და აგიტაციაში მონაწილეობა.
"ცესკოს თავმჯდომარის განკარგულების თანახმად, საარჩევნო კოდექსის 45-ე მუხლის მე-4 პუნქტის ”ზ” ქვეპუნქტში ხსენებულ საქველმოქმედო ორგანიზაციად უნდა ჩაითვალოს მხოლოდ ის ორგანიზაცია, რომელსაც საქართველოს საგადასახადო კოდექსის 32-ე მუხლის შესაბამისად მინიჭებული აქვს საქველმოქმედო ორგანიზაციის სტატუსი. გამომდინარე იქიდან, რომ ფინანსთა სამინისტროს ოფიციალურ ვებ-გვერდზე არსებულ საქველმოქმედო ორგანიზაციათა რეესტრში ააიპ "ქართული ოცნება-ჯანმრთელი მომავალი" რეგისტრირებული არ არის, მას არ აქვს მინიჭებული საქველმოქმედო ორგანიზაციის სტატუსი, შესაბამისად, იგი არ არის საარჩევნო კოდექსის 45-ე მუხლი მე-4 პუნქტის "ზ" ქვეპუნქტით განსაზღვრული აკრძალვის სუბიექტი.
„სამართლიანი არჩევნები“ მიიჩნევს, რომ ცესკოს თავმჯდომარის მიერ საარჩევნო კოდექსის ამგვარი განმარტება წარმოადგენს საარჩევნო კანონმდებლობის არაგონივრულად ვიწრო განმარტებას, რაც შემდგომში წაახალისებს პარტიების მიერ ააიპ-ების საშუალებით ქველმოქმედების გაწევას და მათი მიერ პარტიის სასარგებლოდ პირდაპირ თუ ირიბ აგიტაციას, რაც პოლიტიკური კორუფციის საშიშ ფორმას წარმოადგენს", – აცხადებენ ორგანიზაციაში.
პრემიერის ინიციატივით, "ქართული ოცნება" სალომე ზურაბიშვილს დაუჭერს მხარს - ვოლსკი
Global Finance-მა თიბისი ბანკის ინტერნეტ და მობაილბანკი საქართველოში საუკეთესოდ დაასახელა (R)