სიტყვებისათვის,“ნუ შემიგინებთ ღვთისმშობელს”, _ მიესაჯოთ 4 წელი და 6 თვე, დაახლოებით ასე გამოიყურებოდა იმ 8 ბიჭისთვის გამოტანილი განაჩენი, რომლებმაც პირდაპირ ეთერში, ერეკლე დეისაძის წიგნი “საიდუმლო სირობა” გააპროტესტეს…
რა ბედი ელით მართლმადიდებელ ბიჭებს და მოხდება თუ არა მათი გათავისუფლება ვადაზე ადრე? “გურია ნიუსმა” ამ კითხვით სასჯელაღსრულების პრესსამსახურს მიმართა, სადაც გაგვიცახდეს:
_ ამ ადამიანების გათავისუფლება მოხდება მათ მიერ შემოტანილი განცხადების საფუძველზე. ანუ პირობით ვადაზე გათავისუფლებაზე უნდა შემოიტანონ განცხადება სამინისტროში, რომლის განხილვაც მოხდება საბჭოების და კომისიის მიერ და ისინი ეტაპობრივად გათავისუფლდებიან. ჩამოთვლილი 8 პიროვნებიდან, მხოლოდ შოთა აფხაიძეს არ აქვს განცხადება შემოტანილი.
სანამ საბჭო და სპეციალური კომისია მართლმადიდებელი ბიჭების საქმეს განიხილავს, “გურია ნიუსი” ამ საქმის დეტალებს და იმ “მტკიცებულებებს” გაგაცნობთ, რის საფუძველზეც ისინი გაასამართლეს.
2010 წლის 7 მაისს, ტელეკომპანია კავკასიის გადაცემა “ბარიერში”, ორი ურთიერთდაპირისპირებული საზოგადოება იყო მიწვეული. ერთი გახლდათ ე.წ ლიბერალების ფრთა და მეორე _ სახალხო მართლმადიდებლური მოძრაობა. ლიბერალებს წარმოადგენდნენ: თეო ხატიაშვილი, ბექა მინდიაშვილი, სერგო რატიანი. მეორე მხარეს _ ლევან ჩაჩუა, დავით შალამბერიძე, ჯაბა გურჩიანი, რატი მაისურაძე, შოთა აფხაიძე, ავთანდილ ზუმბაძე, ზვიად ბლიაძე და გიორგი გაბედავა.
2010 წლის 4 მაისს ჩატარდა ერეკლე დეისაძის წიგნის, “საიდუმლო სირობის” პრეზენტაცია, რასაც საპროტესტო აქციები მოჰყვა ილია ჭავჭავაძის სახელობის უნივერსიტეტის წინ.
ამ წიგნის ავტორის დამცველები: თეო ხატიაშვილი, ბექა მინდიაშვილი, სერგო რატიანი, ამბობდნენ რომ მათ აქვთ გამოხატვის თავისუფლება და რასაც უნდოდათ, იმას იტყოდნენ. მაგრამ გადაცემა “ბარიერში” გამართული დისკუსიის დროს, შეურაცხოფილმა ხატიაშვილმა და მინდიაშვილმა, დარბაზი დატოვეს იმ მოტივით, რომ შეურაცხოფილები დარჩნენ და სალაპარაკო იქ მოწვეულ ოპონენტებთან, არაფერი ჰქონდათ. ღია ეთერში, დარბაზი დატოვეს და გავიდნენ. სტუდიიდან გასულებს, გარეთ დახვდათ ზუმბაძე და დავით შალამბერიძე. ეს ადამიანები, არქივისთვის აგროვებდნენ მასალას და გარეთ გასულებს, ვიდეოკამერით დახვდნენ და დაუსვეს კითხვები. კითხვა იყო ასეთი, _ თქვენ რომელი ბარიდან ხართ და რატომ იცავთ მამათმავლებს? ე.წ ლიბერალებმა პასუხი არ გასცეს, მანქანაში ჩასხდნენ და წავიდნენ. არავითარი ინციდენტი მათ შორის არ მომხდარა.
რატიანის ჩვენების მიხედვით, მათ წინასწარ ჰქონდათ დაგეგმილი სტუდიის დატოვება, _ მათთან სალაპარაკო არაფერი გვქონდა და სტუდია დემონსტრატიულად უნდა დაგვეტოვებინაო.
მართლმადიდებელი ბიჭების ინტერესებს, სასამართლო პროცესზე, მაშინ ადვოკატი და უფლებადამცველი მანანა კობახიძე და ადვოკატი ბესარიონ ქარცივაძე იცავდა.
“ნუ შემიგინებთ ღვთისმშობელს…”
მანანა კობახიძის განცხადებით, ეს იყო აბსოლუტურად ლეგიტიმური კითხვა და თუ გამოხატვის თავისუფლებაზე საუბრობდნენ, ამ კითხვასაც ჰქონდა არსებობის უფლება, მაგრამ ასეთი კითხვის დასმა თურმე დანაშაული რომ ყოფილა, იმ განაჩენში აისახა, რაც ამ ბიჭების მიმართ დადგა.
გადაცემის წამყვანმა ნინო ჯანგირაშვილმა სასამართლო პროცესზე განაცხადა, რომ ამ კითხვების დასმის მეტი, ამ ბიჭებს არაფერი დაუშავებიათ. იგივეს ამბობდა დავით აქუბარდიაც, ნინო ზურიაშვილიც და ყველა ის ოპერატორი, რომლებიც დაიკითხნენ.
ლიბერალი მინდიაშვილი საჯაროდ აცხადებდა, რომ ეს მართლმადიდებლური მოძრაობა ფაშისტური და ტერორისტულია. რატიანი კი ამბობდა, რომ მათთან საქმე სამართალდამცავებს უნდა ჰქონოდათ, რადგან კრიმინალები იყვნენ. ასეთი ტონი მოდიოდა ე. წ ლიბერალთა ფრთის წარმომადგენლებისგან.
ვიდეოკადრებში კარგად ჩანს, როგორი სიმშვიდით იჯდა იქ ლევან ჩაჩუა და საერთოდ დისკუსიაშიც არ მონაწილეობს. ერთადერთი, ჯაბა გურჩიანმა აიღო მიკროფონი და თქვა: “ნუ შემიგინებთ ღვთისმშობელს…” ამ ბიჭების მთელი აქტიურობა ჩანს გადაცემაში, რომელიც მთლიანადაა გადაღებული.
მანანა კობახიძე მაშინ ჩვენთან საუბრისას აცხადებდა, რომ : „ე.წ ლიბერალები: მინდიაშვილი, ხატიაშვილი და რატიანი, სტუდიიდან აბსოლუტურად მშვიდობიანად წავიდნენ. ისინი, არც ჩვენებაში უარყოფენ, რომ მათ მიმართ რაიმე ფიზიკურ ანგარიშწორებას ადგილი არ ჰქონდა. უფრო მეტიც, რატიანმა თავის ჩვენებაში განაცხადა, რომ მართლმადიდებლური მოძრაობის ორმა წევრმა, ისინი მანქანამდეც კი მიაცილა, რაიმე ინციდენტს ადგილი რომ არ ჰქონოდა. ეს მიმცილებლები კი სწორედ რატი მაისურაძე და შოთა აფხაიძე იყვნენ, რაც კადრებიდანაც დასტურდება”.
ამის შემდეგ, გარეთ რა მოხდა, “სტელას ბაღში” რა ჯგუფები შეიკრიბა და ვის შორის მოხდა შეხლა-შემოხლა, არსად ფიქსირდება.
სცემენ გარეთ გასულ დავით აქუბარდიას და მასთან ერთად, მართლმადიდებელთა კავშირის წარმომადგენელს ჯაბა გურჩიანს. არცერთმა მათგანმა არ იცის, ვინ სცემა. გურჩიანს ძალიან სერიოზული პრობლემა ჰქონდა მხედველობასთან დაკავშირებით, სათვალეები ჩაუმტვრიეს და ძლივს ავიდა სტუდიამდე. აქუბარდიას კი არ ახსოვს ვინ სცემა, მხოლოდ იმას აფიქსირებს, რომ ამ ბიჭებიდან არცერთი ყოფილაა…
მანანა კობახიძე: ” როდესაც ნაცემი აქუბარდია სტუდიაში ავიდა, იქ იყო ლევან ჩაჩუაც, ჯაბა გურჩიანიც და გაბედავაც, სამივე მათგანი, ვინც იმ საღამოს დაიჭირეს. თუკი აქუბარდია რომელიმე მათგანმა სცემა, ან მონაწილეობა მაინც მიიღო, რატომ არ მიუთითა აქუბარდიამ იქ მისულ პოლიციას მათზე? ან ეს ბიჭები რატომ არ მიიმალნენ შემთხვევის ადგილიდან? ისინი აქუბარდიას გვერდით იდგნენ სტუდიაში”.
არსებობს კადრები, სადაც ლევან ჩაჩუა ნაცემ აქუბარდიას ესაუბრება და ამ დროს შემოდის მამაო, რომელსაც ნაცემი ჯაბა გურჩიანი შემოჰყავს.
აქუბარდია ჩვენებაშიც ამბობს, ეს ადამიანები სტუდიაში იყვნენ და გარეთ როგორ მცემდნენო.
24 მოწმე პოლიციელი და ფენომენალური ოპერმუშაკი ჭავჭავაძე…
საქმის მასალების მიხედვით, ძირითადი მოწმეები პოლიციელები არიან. თითოეული მათგანის მიერ მიცემული ჩვენება, დროში, სივრცესა და რეალობაში აბსოლუტურად აცდენილი იყო ერთიმეორეს.