“დავინახე, რომ ბიჭების მანქანაზე, ტანკის გარდა, ყველანაირი იარაღი ეწყო”
9:02; 12.02.2013
გოჩა მუკბანიანმა ბუტა რობაქიძის საქმეზე უკვე მისცა პროკურატურას ჩვენება, რის შემდეგაც, გურამ დონაძე მას სოციალური ქსელ facebook-ით დაუკავშირდა და გარკვეული დეტალების გამხელისგან თავის შეკავება ურჩია.
“თქვენ მიხვდებით, თუ რაში სჭირდებოდა დონაძეს ამ წერილის მოწერა მაშინ, როდესაც მე ახლად დაკითხული ვიყავი პროკურატურის მიერ. თუმცა სასამართლომ ეს ტექსტი მუქარად ვერ აღიქვა”, _ განაცხადა გოჩა მუკბანიანმა პრესკონფერენციაზე, რომელსაც გარდაცვლილი ბუტა რობაქიძის დედა ია მეტრეველიც დაესწრო.
გოჩა მუკბანიანი 2004 წლის 23 ნოემბერს დიდუბის ეკლესიასთან მომხდარი ტრაგედიის თვითმხილველია _ ის და ოპერატორი ზურაბ ვაწაძე შემთხვევის ადგილზე პატრულ ბაშალეიშვილთან ერთად მივიდნენ.
“ჩვენ შემთხვევის ადგილზე მივედით პატრულ-ინსპექტორ გრიგოლ ბაშალეიშვილის მანქანით. ის და მისი მეწყვილე მომაგრებული იყო პატრულის გადამღებ ჯგუფზე. ამ დროს რაციით გადმოსცეს ინფორმაცია, რომ გაჩერებული ჰყავდათ ახალგაზრდები, რომლებიც პატრულს წინააღმდეგობას უწევდნენ. მათ გამოიძახეს დამხმარე ჯგუფი, ჩვენ კი დაახლოებით 4 წუთში მივედით შემთხვევის ადგილზე. პატრულები გადავიდნენ მანქანიდან, გადავედით ჩვენც. ოპერატორმა მაშინვე ჩართო კამერა. ახალგაზრდები პატრულებს ეკამათებოდნენ, თუ რატომ გააჩერეს. ამ დროს არანაირი იარაღი არ შემიმჩნევია. რატომღაც სიტუაცია მოვიდა წინააღმდეგობაში, რის შემდეგაც პატრულებმა გადაწყვიტეს, რომ დაეკავებინათ და ხელბორკილი დაედოთ ბიჭებისთვის. ბაშალეიშვილი ხელს უგრიხავს ბუტა რობაქიძეს და ცდილობს, რომ ხელბორკილი დაადოს. იარაღი მას თავიდანვე ჰქონდა მომარჯვებული. სროლის ხმა არ გამიგია, თუმცა, როგორც მაშინ ითქვა, ძიძგილაობის დროს ბაშალეიშვილს გაუვარდა იარაღი და ბუტა წაიქცა”, _ ყვება გოჩა მუკბანიანი.
რამდენიმე წუთის შემდეგ, გურამ დონაძემ გოჩა მუკბანიანს დაურეკა და ოპერატორთან ერთად საპატრულო პოლიციის უფროს ზურაბ მიქაძის მანქანაში დაიბარა.
“ამ დროს დამირეკა დონაძემ, ვაწაძეს დაუძახე და მოდით, ქუჩის მეორე მხარეს მანქანაში ვზივარო. დონაძე იჯდა მიქაძის მანქანაში, იქვე იჯდა მიქაძეც. გურამი ეკითხება ოპერატორს, გადაიღეთ თუ არა რამეო. ოპერატორმა უპასუხა, რომ გადაღება მისვლის წუთიდან დაიწყო. დონაძემ რამდენჯერმე გადაახვია კასეტა, კადრი არ იყო, მაგრამ სროლის ხმა ისმოდა. დონაძემ კასეტა ამოიღო, ოპერატორს დაუბარა, დაგიძახებო და მანქანიდან გადავიდა. დაახლოებით 40 წუთის შემდეგ დაუძახეს ოპერატორს, შემდეგ გადავედი მეც და დავინახე, რომ ბიჭების მანქანაზე, ტანკის გარდა, ყველანაირი იარაღი ეწყო. ბუტას ფეხებთან კი ავტომატი დაედოთ,” _ აცხადებს გოჩა მუკბანიანი.
მისი თქმით, გადაღებიდან დავბრუნების შემდეგ გურამ დონაძემ საკუთარ კაბინეტში დაიბარა ჟურნალისტი და ოპერატორი და დაემუქრა, ხმას თუ ამოიღებთ, თქვენს გვამებსაც ვერ იპოვიანო.
სასამართლო პროცესზე გოჩა მუკბანიანმა სრულიად განსხვავებული ჩვენება მისცა. დღეს ის ამბობს, რომ დაკითხვამდე დონაძემ მას წინასწარ დაწერილი ჩვენება გადასცა და უთხრა, თუ იმას იტყვი, რომ ამ დროს თბილისში ვიყავი, ცრუ ჩვენებისთვის დაგიჭერო. დონაძის თქმით, მას პასპორტში ვიზა ჰქონდა ჩარტყმული, რაც შემთხვევის ადგილზე მის ყოფნას გამორიცხავდა.
როგორც მუკბანიანი ამბობს, ამ დროისთვის ოპერატორი ვაწაძე დაკითხული არ არის, გავრცელებული ინფორმაციით, მან ინსულტი გადაიტანა და მეტყველება უჭირს. მუკბანიანის თქმით კი ვაწაძე მეგობრებთან ჩვეულებრივად საუბრობს და შესაძლოა, შიშის გამო არიდებს თავს გამოძიებასთან თანამშრომლობას.
გოჩა მუკბანიანმა გადაცემა “პატრული” შემთხვევიდან 5 წლის შემდეგ, 2009 წელს დატოვა. ის ამბობს, რომ მომხდარის გამო პროტესტის ნიშნად სამსახურს ვერ დატოვებდა, რადგან გურამ დონაძისგან თავს ამ გზით ვერ დაიხსნიდა. მუკბანიანთან ერთად დღევანდელ პრესკონფერენციას გადაცემა “პატრულის” პროდიუსერი ქეთი ხოსიტაშვილიც უნდა დასწრებოდა, თუმცა, დანიშნულ დროს ის პრაიმ-ტაიმის პრესკლუბში არ მივიდა.