ირაკლი ალასანია: „ჩვენ ვთვლით, რომ ხელისუფლების ალტერნატიული ძალა ვართ“
17:02; 14.02.2015
ქვეყანაში რიგგარეშე საპარლამენტო არჩევნებზე სულ უფრო აქტიურად მიდის საუბრები და ბუნებრივია, პოლიტიკური პარტიები მოვლენების ასეთი განვითარებისთვის გარკვეულწილად სამზადისში არიან.
გურიაში „თავისუფალი დემოკრატების“ სტუმრობაც ამ ჭრილში შეიძლება განვიხილოთ. თუმცა, პარტიის ლიდერი, ირაკლი ალასანია მიიჩნევს, რომ სიტუაცია ვადამდელ საპარლამენტო არჩევნებამდე არ მივა.
_ სხვადასხვა რეგიონებში „თავისუფალი დემოკრატების“  მოსახლეობასთან შეხვედრები მიზნად ისახავს, პრობლემების სწორ იდენტიფიკაციას და  პრიორიტეტების განსაზღვრავს. ვსწავლობთ ამ ეტაპზე რა არის ყველაზე მნიშვნელოვანი, ყველაზე მთავარი, რომ ჩვენი შემდგომი ჩამოსვლისას,  მოსახლეობას შევთავაზოთ პრობლემების გადაჭრის სწორი ხედვა.
ადგილობრივი მმართველობითი ორგანოები პრაქტიკულად უფუნქციო და ქმედითუუნაროა.  ამიტომ, ჩვენ გვაქვს კონკრეტული გეგმა, როგორ გავხადოთ იგი ქმედითუნარიანი, როგორ გავხადოთ ეფექტური ზოგადად რეგიონული პოლიტიკა, ეს არის ერთ-ერთი მთავარი ამოცანა ჩვენთვის.
მეორე, რაზეც აქცენტს ვაკეთებთ, უმუშევრობის პრობლემის დაძლევაა, რაც უნდა მოხდეს მცირე ბიზნესისა და სოფლის მეურნეობის განვითარების ხარჯზე. აი, ამ ხედვებს წარმოვუდგენთ სრულად შემდგომ შეხვედრებზე მოსახლეობას.
_ ხომ არ გეგმავთ რეგიონებში პარტიული ორგანიზაციების სტრუქტურულ ცვლილებებს და თვლით თუ არა, რომ ვადამდელი არჩევნები შეიძლება დაინიშნოს?
_  ჩვენ ვემზადებით არჩევნებისთვის და ვთვლით, რომ იგი უნდა ჩატარდეს თავის კონსტიტუციურ ვადებში, მაგრამ ბუნებრივია, არ გამოვრიცხავ ვადამდელი არჩევნების დანიშვნასაც. აქედან გამომდინარე, ჩვენ მზადებაში გააზრებული გვაქვს მოვლენების ასეთი განვითარებაც  და ამ ფონზე კიდევ უფრო აქტუალურია პარტიული სტრუქტურების სწრაფი რეორგანიზაცია.
პარტია   ახალი და რაც მთავარია, კომპეტენტური წევრებით უნდა გავაძლიეროთ. მნიშვნელოვანია, სისტემის ეფექტურად და სწორად აწყობა. ჩვენთან  უკვე არიან ახალი სახეები, ერთ-ერთი მათგანია თამუნა კეკენაძეც, რომელიც უცხოეთში მოღვაწეობდა, დაუბრუნდა თავის ქვეყანას და სწორედ მასთან ერთად ვაპირებთ პარტიის რეგიონული სტრუქტურების აწყობას.
_ თქვენი აზრით, ვის სურს დღეს ვადამდელი არჩევნები და ეს ხომ არ არის შანსი, ამ ბოლო დროს გააქტიურებული პრორუსული ძალებისთვის ხელისუფლებაში მოსასვლელად?
_ მე ამას ასეთ ცალსახა შეფასებას ვერ მივცემდი. ზოგს ადრეული არჩევნები იმისთვის უნდა, რომ ხედავს ქვეყანა ღრმა კრიზისში შედის. ზოგადად დემოკრატიულ ქვეყნებში მსგავსი სიტუაცია ნიშნავს ამ ნაბიჯის გადადგმის აუცილებლობას და  იმედი მაქვს აქამდე საქმე არ მივა. ცხადია, რომ ეკონომიკური თვალსაზრისით წელსაც ძალიან მძიმე მდგომარეობა იქნება ქვეყანაში და ეს აღიარა კიდეც საქართველოს მთავრობამ. ბუნებრივია, 5%-იანი  ზრდის მაჩვენებელი, რაც ფინანსთა მინისტრმა გააჟღერა, არასწორია, ამიტომაც გარკვეული ძალა გამოსავალს ვადამდელ არჩევნებში ხედავს.  ჩემი გადმოსახედიდან სწორი იქნება,თუ  არჩევნები კონსტიტუციურ ვადებში ჩატარდება. რაც შეეხება პრორუსულ ძალებს, უკვე წელიწადზე მეტია აქტიური მუშაობა მიდის რუსეთის მხრიდან, რომ დააფინანსოს და ხელი შეუწყოს პრორუსული მიმართულების არასამთავრობოების სტრუქტურირებას, პოლიტიკური  ორგანიზაციებისაც მათ შორის. მათი პროპაგანდის ნაწილია სწორედ, მოსახლეობაში გააჩინონ უიმედობის ფონი დასავლური ღირებულებებისა და ორიენტაციის მიმართ. ეს მიმართულია საქართველოს სახელმწიფოებრიობის წინააღმდეგ.
ქვეყნის დამოუკიდებლობის ერთადერთი გარანტი დემოკრატიული საზოგადოებაა. რუსეთი კი რისი გარანტიც არის, კარგად ვხედავთ აღმოსავლეთ უკრაინაში. ძალიან საწყენია,  ქართველებს მეხსიერება რომ გვღალატობს და ვივიწყებთ თუნდაც 2008 წელს, ანაც 90-იან წლების აფხაზეთსა და სამაჩაბლოს. თუმცა, შინაგანად როგორც დემოკრატ ადამიანს, მიმაჩნია, რომ საზოგადოებაში არსებობის უფლება, ნებისმიერ  შეხედულებასა და აზრს აქვს. უბრალოდ იმედი მაქვს საზოგადოების დიდი ნაწილის საღი აზრის, რომელიც არ გადაახვევინებს ნებისმიერ ხელისუფალს ეროვნული გზიდან. ჩვენი ადგილი არის ძლიერი საქართველო ევროპაში.
_ რაც შეეხება ე.წ. „კაბელების“ საქმეს, ხომ არ ფიქრობთ, რომ  პროცესის გაჭიანურება ხდება, რადგან პროკურატურას რეალური სამხილები არ გააჩნია?
_ არაერთხელ მითქვამს, რომ ეს არის პოლიტიკური საქმე. მეორეჯერ ამ საქმის გადადება ორი თვით, ადასტურებს, რომ პროკურატურას ხელში არაფერი არ აქვს, მოტივიც კი არ არის გამოკვეთილი. დასტურდება ამ ადამიანების სრული უდანაშაულობა, მაგრამ ისინი მძევლად ჰყავთ აყვანილი და მე მათ ივანიშვილის პირად მძევლებად მივიჩნევ. ივანიშვილმა პირდაპირი მითითებით გადაადგმევინა ეს ნაბიჯი პროკურატურას, რომ ჩემთვის, როგორც პოლიტიკაში პოტენციური კონკურენტისთვის  მიეყენებინა ჩრდილი, რაც მე მაშინ არ მქონდა გადაწყვეტილი და ერთგულად ვემსახურებოდი საერთო სამთავრობო საქმეს. ასევე ჩემი გადმოსახედიდან,  ეს იყო მიმართული იმ გეგმების წინააღმდეგ, რაც მე გამაჩნდა თავდაცვის სამინისტროში, ჩვენი ქვეყნის თავდაცვისუნარიანობის ამაღლების მხრივ. ივანიშვილის ინტერესებში, სამწუხაროდ, ეს არ შედიოდა.  აქედან გამომდინარე, ეს წმინდა პოლიტიკური საქმეა.
დარწმუნებული ვარ, როცა ბოლოს და ბოლოს სასამართლო პროცესი შედგება, იქ დამტკიცდება ამ ადამიანების სრული უდანაშაულობა და პირადად ბიძინა ივანიშვილს მოუწევს ბოდიშის მოხდა, თუ ეს იქნება საკმარისი, იმ ხუთი უდანაშაულო ადამიანისთვის და პირადად  ჩემთვის.
_ რას იტყვით ბიძინა ივანიშვილის იმ ბრალდების შესახებ, რომელსაც  2012 წლის საპარლამენტო არჩევნებთან დაკავშირებით გიყენებთ, როცა თქვენ სამეგრელოს რეგიონი ჩაიბარეთ და საბოლოოდ დამარცხდით?
_ ძალიან მარტივად შემიძლია გითხრათ, რომ თავად ავირჩიე ეს ყველაზე ცხელი რეგიონი. ზოგადად  მე მჩვევია ყველაზე რთულ საქმესთან შეჭიდება და მინდა გითხრათ, რომ ხმების ის რაოდენობა, რაც „ქართულმა ოცნებამ“  მაშინ სამეგრელოში აიღო, წინა რეჟიმის გაუგონარი სისასტიკის ფონზე,  მართლაც მაქსიმუმი იყო. სხვათა შორის, შემდგომ ბევრად მშვიდ გარემოში, როგორც საპრეზიდენტო, ასევე თვითმმართველობის არჩევნებისას, ვერ მოახერხა სახელისუფლებო ძალამ მაშინდელი შედეგის გაუმჯობესება.  ეს უკვე საკმარისია იმის ასახსნელად, თუ რა ბრძოლა გაწია გუნდმა  მაშინ ზუგდიდში.  მიმაჩნია, რომ ეს არის უსამართლო და ყოვლად უმადური განცხადება ივანიშვილის მხრიდან.
ჩვენ ახლა ვემზადებით იმ არჩევნებისთვის, როცა ბიძინა ივანიშვილი მართლა დაინახავს, რომ ძალა ყოველთვის არის ხალხში და ხალხის სიტყვაში. ის გამოსვლა, სადაც მან პრაქტიკულად გამოაცხადა, რომ ის თავად არის სახელმწიფო, ხალხი და მედია, რა თქმა უნდა მცდარია, რასაც რეალურად დავუმტკიცებთ კიდევაც.
_ მაშინ, წინასაარჩევნო კამპანიის დროს, თქვენ შეხვედრა გქონდათ ანაკლიაში 2012 წლის დასაწყისში უგზო-უკვლოდ დაკარგული გოგიტა აბულაძის ოჯახის წევრებთან და მათ დახმარება აღუთქვით. სამწუხაროდ, საქმე დღესაც გაუხსნელია…
_ მახსოვს გოგიტა აბულაძის საქმე, ძალიან ტრაგიკული ამბავია. მის დედასთან მქონდა მე შეხვედრა. ბუნებრივია ჩემგან, ასევე სხვებისგანაც იყო დაპირება, რომ ამ საქმეს ყურადღება მიექცეოდა. მე თავდაცვის სამინისტროში მუშაობისას გამოძიებას ბუნებრივია, ვერ ჩავატარებდი ამ კუთხით. ყოველთვის  მქონდა და დღესაც მაქვს იმედი, რომ სამართალდამცავი სტრუქტურები ბოლომდე მიიყვანენ ამ საქმის გამოძიებას.
_ საზოგადოება მესამე ძალის ძიებაშია, თვლით თუ არა, რომ  „თავისუფალ დემოკრატებს“ რეალურად შეუძლია ამ ნიშის დაკავება?
_ ჩვენ მართლაც ვთვლით, რომ ხელისუფლების ალტერნატიული ძალა ვართ. ხალხი გადაღლილია ნაციონალების ცხრაწლიანი მმართველობით, ახლანდელი ხელისუფლების უნიათობით კი იმედგაცრუებულია. აქედან გამომდინარე, ჩვენ ვართ ის ალტერნატიული ძალა, რომელსაც შანსი მიეცა, ხაზს ვუსვამ, შანსი მიეცა გამოიყენოს ეს შესაძლებლობა და მომავალ არჩევნებში გაიმარჯვოს. ოღონდ ამას სჭირდება ძალიან დიდი და ყოველდღიური შრომა, რაშიც უკვე  ჩართულები ვართ და  დარწმუნებით შემიძლია განვაცხადო, რომ ჩვენ წარმატებას აუცილებლად მივაღწევთ.