„ქართველი ხარ, გენაცვალე?“
16:06; 27.06.2015
დღეს შაბათია და მორიგ სახალისო-სპორტულ ისტორიებს შემოგთავაზებთ. რასაკვირველია მსურს პოლიტიკისაგან დროებით დაგასვენოთ. სამწუხაროდ ცხოვრების ეს სფერო ჩვენს ქვეყანაში კვლავ "მაღალი აქტიურობით" გამოირჩევა და ქართველებს მისგან დასვენება ჯერ არ გვეღირსა. ისე მეეჭვება პოლიტიკამ ოდესმე თავი დაგვანებოს  და ქვეყანა მართლაც რომ ცივილიზებული განვითარების გზას დაადგეს. ნებისმიერ ნორმალურ საზოგადოებაში ხალხი საკუთარი საქმით გახლავთ დაკავებული და პოლიტიკურ აქტიობას ძირითადად არჩევნების დღეებში ამჟღავნებს.
დღევანდელ წერილში ქართველი ფეხბურთელების სახალისო ისტორიებს გაგაცნობთ. სამწუხაროდ სპორტის ეს სახეობა ამჟამად სიამაყის საბაბს არ გვაძლევს, მაგრამ ისტორია ხომ გვქონდა სასახელო.
ნება მომეცით "დინამოს" ყოფილი ფეხბურთელი გიორგი ჭილაია წარმოგიდგინოთ, რომელიც  საფეხბურთო ბედმა ერთხელ შორეულ არგენტინაში მოახვედრა. ალბათ ნანახი გაქვთ ქართული მხატვრული ფილმი "ფესვები". დიეგო მარადონას სამშობლოს დედაქალაქში ამ სურათის სიუჟეტზე არანაკლები ისტორია განვითარდა.
"1980 წლის სეზონის ბოლოს არგენტინაში წავედით შეკრებაზე და პირველივე მატჩში ბუენოს აირესში  "ბოკა ხუნიორსთან" 1-1 ვითამაშეთ (მარადონა ჯერ არ თამაშობდა ამ გუნდში, 1981 წელს გადავიდა). გოლი რამაზ შენგელიამ შეაგდო. მეორე დღეს დასვენება გვქონდა და სასტუმროდან გარეთ გამოვედი – ახალგაზრდობაში სპორტული ჟურნალ-გაზეთების დიდი შემგროვებელი ვიყავი და მახლობელ ჯიხურში სპორტული პრესა მოვიკითხე. ჯიხურის გამყიდველი, დაახლოებით 70 წლის, აშკარად ჩვენებური გარეგნობის კაცი იყო, მაგრამ ვიფიქრე, მეჩვენება-მეთქი. როცა ავუხსენი რაც მინდოდა, კარგად დამაკვირდა და სუფთა ქართულით, აშკარად მეგრული აქცენტით მკითხა:
ქართველი ხარ, გენაცვალე?
… ყბა ჩამომივარდა გაოცებისგან!!! ვიფიქრე სიზმარში ვარ-მეთქი… ისიც ძალიან აღელდა, მერე გონს მოეგო, ამოიღლიავა უამრავი ჟურნალი, დაკეტა ჯიხური და გამომყევიო-მითხრა.
გავყევი, შინ წამიყვანა, სამამულო ომის მერე დარჩენილი ქართველი გამოდგა, ზუგდიდელი გურამ ღურწკაია! თურმე ომის დროს ტყვედ ჩავარდნილა, მებაღედ მუშაობდა ერთ გერმანელ თავადთან, თავი ისე შეაყვარა, მის ნათესავზე დააქორწინეს და როცა ბობოლა გერმანელები სამხრეთ ამერიკაში გაიქცნენ, თან წაიყვანეს. შინ მისი სამი ვაჟკაცი დაგვხვდა – ტარიელ, ავთანდილ და ფრიდონ ღურწკაიები! ბიჭები საკმაოდ მაღალანაზღაურებადი იურისტები იყვნენ. მარტო შვილები კი არა, მისი გერმანელი ცოლიც ქართულად სუფთად ლაპარაკობდა. ეგ კი არა, ცოტას მეგრულადაც უქცევდა… გაიშალა, მაგრამ რა სუფრა გაიშალა!!! მე მარტვილში გაზრდილი ვარ, მაგრამ ისეთი ღომი, ელარჯი, სულგუნი, შემწვარ-მოხრაკული ვარია, აჯიკა მომართვეს… კარგად შევთვერით და როცა სასტუმროში დაბრუნების დრო დადგა, აღელვებულები ერთმანეთს ტირილით დავემშვიდობეთ. სანამ ტაქსში ჩამსვამდა და ფულს გადამიხდიდა – მთხოვა: