“საარჩევნო უბანი, ჩემთვის არ აღმოჩნდა ადაპტირებული”
17:11; 19.11.2015
თამუნა შავაძე ოზურგეთის მუნიციპალიტეტის, სოფელ მთისპირში ცხოვრობს. თამუნა ეტლითმოსარგებლეა და სახლიდან ხშირად ვერ გადის. ბოლო არჩევნებში აქტიურად ჩაერთო, 2012 წლის საპარლამენტო არჩევნებზე ოჯახის წევრების დახმარებით მივიდა საარჩევნო უბანზე.
" ძალიან მინდოდა, რომ 2012 წელს მე თვითონ წავსულიყავი საარჩევნო უბანზე და ოჯახთან ერთად მიმეღო მონაწილეობა არჩევნებში. რაც შეეხება 2013-2014 წლის არჩევნებს,  ჩემთან მოიტანეს გადასატანი ყუთი. ჩვენს სოფელში გზების პრობლემა არსებობს და აქედან გამომდინარე ნაკლებად მაქვს სურვილი გავიდე სახლიდან. ადგილზე მირჩევნია მოვიდეს, არც მე ვწვალობ და არც ჩემი ოჯახის წევრები. სურვილის მიხედვით მოხდა ეს ყველაფერი." – გვითხრა თამუნა შავაძემ.
თამუნა ლურსმანაშვილი  ოზურგეთში ერთ-ერთი აქტიური გოგონაა. ის შეზღუდული შესაძლებლობის მქონე პირთა უფლებებს იცავს და ფიქრობს, რომ ყველას აქვს უფლება არჩევნებზე თავისი ხმა დააფიქსიროს.
" რადგან ვამბობთ, რომ ყველას გვაქვს უფლება ჩვენი ხმა დაფიქსირდეს არჩევნების დღეს, აქედან გამომდინარე,  შეზღუდული შესაძლებლობების მქონე პირებისთვის გარემო უნდა იყოს მისაწვდომი.
მოგეხსნებათ ეტლით მიწევს გადაადგილება. 2014 წელს ჩემით დამოუკიდებლად მინდოდა მიმეცა ხმა. წავედი, მაგრამ საარჩევნო უბანი, რომელიც სკოლის შენობაში იყო განთავსებული, ჩემთვის არ აღმოჩნდა ადაპტირებული. ჩემი მეგობრების დახმარების გარეშე ვერ მივეცი ხმა დამოუკიდებლად. 2016 წლის არჩევნებზე ეს საკითხი აუცილებლად უნდა იყოს მოგვარებული"- გვითხრა თამუნამ.
ოზურგეთის #60 საოლქო საარჩევნო კომისიის თავმჯდომარე  ზვიად თენიეშვილი ამბობს, რომ  საარჩევნო პერიოდისთვის   არსებობს  დაზუსტებული სიები,  თუ სადაა საჭირო  შეზღუდული შესაძლებლობების მქონე პირებისთვის  შესაბამისი კაბინის  ან პანდუსის  გაკეთება.
" არჩევნების დღეს საარჩვენო ადმინისტრაცია უზრუნველყოფს შესაბამისი ინვეტარით მოხდეს უბნის აღჭურვა . მაგალითად თვითმმართველობის არჩევნებზე დაახლოებით 16 უბანთან დაკავშირებით  გვქონდა ინფორმაცია და შესაბამისად ადაპტირებული იყო, როგორც საარჩევნო კაბინები, ასევე უბანში შესავლელში იყო პანდუსები.
2016 წლისთვის კი იგეგმება ყველა უბანი ადაპტირებული იყოს, რასაც კანონიც ითვალისწინებს და ადგილობრივი თვითმმართველობების ორგანოები უზრუნველყოფენ საარჩევნო უბნების ადაპტირებას."- თქვა ჩვენთან საუბრის დროს ზვიად თენიეშვილმა.
სახალხო დამცველი  უჩა ნანუაშვილი 2016 წლისთვის ახალი ანგარიშით წარდგება, რომელიც უფრო მეტად რეკომენდაციების სახით იქნება შემოფარგლული:
"ჩვენ ამ კუთხით სპეციალურ ანგარიშს ვამზადებთ, რომელიც ეხება შეზღუდული შესაძლებლობების მქონე პირების საქართველოში არსებულ მდგომარეობას. მაქსიმალურად გვინდა, რომ ის პერიოდი, რომელიც საპარლამენტო არჩევნებამდე არის დარჩენილი გამოყენებული იყოს იმისთვის, რომ  ჩვენ შევისწავლოთ მდგომარეობა სისტემურად და შესაბამისი რეკომენდაციებით მივმართოთ ცესკოს. ვიცი, რომ რომ ცესკო არის დაინტერესებული არსებული პრობლემა მოგვარდეს, მაგრამ გამოწვევები კვლავ რჩება და  აქედან გამომდინარე ,  ჩვენ გადავწყვიტეთ შეგვესწავლა ეს საკითხი. "– ამბობს უჩა ნანუაშვილი.
ყველასათვის ხელმისაწვდომ გარემოზე აქტიური კამპანია მიმდინარეობს "საქართველოს ახალგაზრდა იურისტთა ასოციაციის" ოზურგეთის ოფისის ორგანიზებით, რომელშიც  ჩართულები არიან ადგილობრივი ხელისუფლების, მედიის, არასამთავრობო ორგანიზაციის და საზოგადოების წევრები.
"მოგახსენებთ, რომ ქალაქი ოზურგეთი  მიეკუთვნება იმ ქალაქთა რიგს, სადაც შეზღუდული შესაძლებლობის მქონე პირთათვის სივრცის მოწყობის თვალსაზრისით არსებობს რიგი პრობლემები. შეიძლება ითქვას, რომ ქალაქში არ არის შექმნილი ინკლუზიური გარემო და შესაბამისად, ირღვევა შშმ პირთა უფლებები. ჩვენ, ვაცნობიერებთ ამ პრობლემას და ზოგ ჩვენგანს პირადადაც გვაქვს მასთან შეხება.  აღნიშნულ თემაზე გვქონდა არაერთი სამუშაო და საჯარო შეხვედრა საზოგადოების და ადგილობრივი ხელისუფლების წარმომადგენლებთან. ადგილობრივი ხელისუფლების, კერძოდ, ქალაქ ოზურგეთის მუნიციპალიტეტის მერიის წარმომადგენლები შეგვპირდნენ, რომ ქალაქის მომავალ ინფრასტრუქტურულ პროეტებში მაქსიმალურად იქნება გათვალისწინებული შშმ პირთა ინტერესები და ისინი განახორციელებენ ქმედით ღონისძიებებს, რათა მოახდინონ მათ საკუთრებაში არსებული  საზოგადოებრივი დანიშნულების შენობების შეძლებისდაგვარად ადაპტაცია შშმ პირთა საჭიროებებისადმი.
სხვა მრავალ საზოგადოებრივი დანიშნულების შენობასთან ერთად,  პანდუსით არ არის აღჭურვილი თქვენი სამინისტროს საკუთრებაში არსებული ოზურგეთის თეატრის შენობა.  მართალია, სხვა მოქალაქეთა დახმარებით ეტლით მოსარგებლე თუ სხვა  პირებმა, ვისაც კიბეზე გადაადგილების პრობლემა გააჩნია, შესაძლოა, მოახერხონ თეატრის შენობაში შესვლა, მაგრამ ეს არ ნიშნავს იმას, რომ პრობლემა მოგვარებულია, რადგან მსგავსი  მიდგომა შშმ პირებს უქმნის განცდას, რომ ისინი არათანაბარ პირობებში იმყოფებიან  სხვა მოქალაქეებთან მიმართებაში და ვერ გრძნობენ თავს საზოგადოების სრულყოფილ წევრად.“ – ნათქვამია წერილში, რომელიც კულტურის მინისტრს მიხეილ გიორგაძის სახელზე შედგა და ამ დღეებში სამინისტროში გადაიგზავნება. წერილი ასევე გადაეგზავნება საქართველოს ჯანმრთელობისა და სოციალური დაცვის მინისტრს  დავით სერგეენკოს.
"სხვა მრავალ,  საზოგადოებრივი დანიშნულების შენობასთან ერთად,  პანდუსით არ არის აღჭურვილი თქვენი სამინისტროს საკუთრებაში არსებული სოციალური მომსახურების სააგენტოს ოზურგეთის სერვისცენტრი. მართალია, თანამშრომლები თავად ჩამოდიან ქვემოთ და ქუჩაში ემსახურებიან ეტლითმოსარგებლე თუ სხვა  პირებს, ვისაც კიბეზე გადაადგილების პრობლემა გააჩნია (მადლობა მათ ამ სამსახურისთვის), მაგრამ ეს არ ნიშნავს იმას, რომ პრობლემა მოგვარებულია, რადგან მსგავსი  მიდგომა შშმ პირებს უქმნის განცდას, რომ ისინი არათანაბარ პირობებში იმყოფებიან  სხვა მოქალაქეებთან მიმართებაში და ვერ გრძნობენ თავს საზოგადოების სრულყოფილ წევრად."- ნათქვამია წერილში.