abcnews- ის  ინფორმაციით,  ნიკარაგუის სასამართლომ კათოლიკე ეპისკოპოს როლანდო ალვარესს 26 წელზე მეტი ხნით პატიმრობა მიუსაჯა.  მას ასევე მოქალაქეობასაც ჩამოართმევენ.
გავრცელებული ინფორმაციით, ალვარესი, მატაგალპას ეპარქიის ეპისკოპოსი, გაასამართლეს ღალატის,  ეროვნული მთლიანობის შელახვისა და ყალბი ამბების გავრცელების ბრალდებით.
როგორც ცნობილია, განაჩენის გამოცხადება მარტის ბოლოს იყო დაგეგმილი, თუმცა,   ახსნა-განმარტების გარეშე, ადრე გამოაცხადეს.
ალვარესი აგვისტოში რამდენიმე სხვა მღვდელთან და საერო პირთან ერთად დააკავეს. როდესაც ორტეგამ გასცა ბრძანება პოლიტიკური ლიდერების, მღვდლების, სტუდენტებისა და აქტივისტების მასობრივი გათავისუფლების შესახებ, რომლებიც ფართოდ ითვლებოდნენ პოლიტპატიმრებად და ზოგიერთი მათგანი ხუთშაბათს ვაშინგტონში გაემგზავრა, ალვარესმა უარი თქვა ბორტზე ასვლაზე სხვა ეპისკოპოსებთან კონსულტაციის გარეშე.
ნიკარაგუას პრეზიდენტმა ალვარესის უარს უწოდა “აბსურდული რამ.”
ალვარესი, რომელიც შინაპატიმრობაში იმყოფებოდა, შემდეგ გადაიყვანეს ახლომდებარე მოდელიოს ციხეში.
ნიკარაგუის საეპისკოპოსო კონფერენციამ დაუყოვნებლივ არ უპასუხა სასჯელზე კომენტარის თხოვნას. კარლოს ავილესმა თქვა, რომ ოფიციალური არაფერი სმენია.
ენდრიუ ჩესნატმა, ვირჯინიის თანამეგობრობის უნივერსიტეტის რელიგიური კვლევების პროფესორმა, თქვა, რომ ალვარესის განაჩენი „ასახავს ყველაზე სასტიკ რეპრესიას ლათინურ ამერიკაში კათოლიკური ეკლესიის წინააღმდეგ 1998 წელს გვატემალის ეპისკოპოსის ხუან ხოსე ჟერარდის მკვლელობის შემდეგ“.
მონსინიორ სილვიო ბაესმა, მანაგუას დამხმარე ეპისკოპოსმა, რომელიც 2019 წელს გაიწვიეს ვატიკანში, თქვა ტვიტერზე „ნიკარაგუის დიქტატურის სიძულვილი მონსის მიმართ. როლანდო ალვარესი არის ირაციონალური და უკონტროლო”.
ალვარესი, მატაგალპას ეპისკოპოსი იყო მთავარი რელიგიური ხმა ნიკარაგუას მომავლის შესახებ დისკუსიებში 2018 წლიდან,  ორტეგას მთავრობის წინააღმდეგ საპროტესტო ტალღამ გამოიწვია ოპონენტების ყოვლისმომცველი დარბევა.
როდესაც პროტესტი პირველად დაიწყო, ორტეგამ ეკლესიას სთხოვა შუამავალი ყოფილიყო სამშვიდობო მოლაპარაკებებში.
2018 წლის 20 აპრილს ასობით სტუდენტმა მომიტინგემ თავი შეაფარა მანაგუას საკათედრო ტაძარს. როდესაც პოლიცია და სანდინისტური ახალგაზრდობა ჩამოვიდნენ, სტუდენტებმა  უკან დაიხიეს შიგნით და ტაძარი დატოვეს მხოლოდ მას შემდეგ, რაც სასულიერო პირებმა მოლაპარაკება განახორციელეს მათ უსაფრთხო გასვლასთან დაკავშირებით.
„ჩვენ ვიმედოვნებთ, რომ იქნება რიგი საარჩევნო რეფორმები, სტრუქტურული ცვლილებები საარჩევნო ორგანოში – თავისუფალი, სამართლიანი და გამჭვირვალე არჩევნები, საერთაშორისო დაკვირვება პირობების გარეშე“, – თქვა ალვარესმა პროტესტის დაწყებიდან ერთი თვის შემდეგ.
იმ ზაფხულისთვის ეკლესია ორტეგას მომხრეების თავდასხმის ქვეშ იყო.
პრო-სამთავრობო ბრბომ 2018 წლის 9 ივლისს დირიამბაში სან-სებასტიანის ბაზილიკაში შესვლისას კარდინალ ლეოპოლდო ბრენესსა და სხვა კათოლიკე ლიდერებს ურტყამდა.
2018 წლის 13-14 ივლისს ღამით, თითქმის 15 საათის განმავლობაში, შეიარაღებული მთავრობის მხარდამჭერები ისროდნენ ეკლესიაში.  სტუდენტი, რომელსაც ტყვია თავში ესროლეს გარეთ, ბარიკადზე, რექტორატის სართულზე გარდაიცვალა.
ცოტა ხნის წინ, ორტეგამ დაადანაშაულა ეკლესია იმაში, რომ თითქოსდა უცხოეთის მხარდაჭერილ შეთქმულებაში მონაწილეობს მის გადასაყენებლად.
გასულ ზაფხულს მთავრობამ ეპარქიას კუთვნილი რამდენიმე რადიოსადგური წაართვა. იმ დროს, როგორც ჩანს, ორტეგას ადმინისტრაციას სურდა მუნიციპალური არჩევნების წინ კრიტიკული ხმების გაჩუმება.
წმიდა საყდარი ძირითადად დუმდა ნიკარაგუაში არსებულ ვითარებაზე და თვლიდა, რომ ნებისმიერი საჯარო დენონსაცია მხოლოდ კიდევ უფრო გაამწვავებს დაძაბულობას მთავრობასა და ადგილობრივ ეკლესიას შორის.
ვატიკანის ბოლო კომენტარი აგვისტოში გაკეთდა, როდესაც პაპმა ფრანცისკემ შეშფოთება გამოთქვა ალვარესის რეზიდენციის დარბევის გამო და დიალოგისკენ მოუწოდა.
ამ კვირის დასაწყისში მოსამართლეებმა კიდევ ხუთ კათოლიკე მღვდელს პატიმრობა მიუსაჯეს. ისინი ყველა ხუთშაბათის რეისზე იმყოფებოდნენ.
სანამ განაჩენი გამოცხადდებოდა პარასკევს, ემილი მენდრალამ, სახელმწიფო დეპარტამენტის მდივნის თანაშემწის მოადგილემ დასავლეთ ნახევარსფეროს საქმეების ბიუროში, თქვა: „ჩვენ ვხედავთ გუშინდელ მოვლენას, როგორც პოზიტიურ ნაბიჯს, რომელსაც შეუძლია (ორმხრივი) ურთიერთობა უფრო კონსტრუქციულ ტრაექტორიაზე დააყენოს“. მაგრამ მან დასძინა, რომ ”ჩვენ ჯერ კიდევ შეშფოთებულები ვართ  ნიკარაგუაში ადამიანის უფლებების და დემოკრატიის ვითარებასთან დაკავშირებით.”
სახელმწიფო დეპარტამენტმა განაცხადა, რომ სახელმწიფო მდივანმა ანტონი ბლინკენმა პარასკევს ტელეფონით ესაუბრა ნიკარაგუას საგარეო საქმეთა მინისტრს დენის მონკადას პატიმრების გათავისუფლებისა და „შეერთებულ შტატებს შორის კონსტრუქციული დიალოგის მნიშვნელობაზე ნიკარაგუელი ხალხისთვის უკეთესი მომავლის ასაშენებლად“. სავარაუდოდ საუბარი ალვარესის განაჩენის გამოცხადებამდე მოხდა.
ვილმა ნუნიესმა, ნიკარაგუას ადამიანის უფლებათა ცენტრის დირექტორმა, რომელიც მხარს უჭერდა პატიმრებს მათ საქმეებში, განაჩენს უწოდა „თვითნებური“ და აღნიშნა, რომ ის მოიცავდა დანაშაულებს, რომლებიც არ იყო მისი თავდაპირველი ნასამართლობის ნაწილი.
”მონსინიორის პირად კეთილდღეობასა და სიცოცხლეს საფრთხე ემუქრება”, – თქვა ნუნიესმა.
მას შემდეგ, რაც გააძევა თავისი თითქმის ყველა ყველაზე ხმამაღალი კრიტიკოსი, ორტეგა აღმოჩნდა ეპისკოპოსთან ერთად ჯერ კიდევ მძიმედ კათოლიკურ ქვეყანაში.
„ვფიქრობ, კათოლიკური ეკლესია არის ერთ-ერთი მთავარი ინსტიტუტი, რომლის ორტეგას რეჟიმს ნამდვილად ეშინია“, – თქვა ანტონიო გარასტაზუმ, ვაშინგტონის საერთაშორისო რესპუბლიკური ინსტიტუტის ლათინური ამერიკისა და კარიბის რეგიონის რეგიონულმა დირექტორმა, განაჩენის გამოტანამდე. „კათოლიკურ ეკლესიას ნამდვილად შეუძლია შეცვალოს ხალხის გული და გონება“.
პატიმრების გათავისუფლებამდე, ორტეგას სანქციები და საჯარო კრიტიკა თვეების განმავლობაში ხდებოდა, მაგრამ როგორც შეერთებული შტატების, ისე ნიკარაგუის ოფიციალური პირები ამბობენ, რომ გადაწყვეტილება 222 დისიდენტის ვაშინგტონში თვითმფრინავში ჩასვლის შესახებ მოულოდნელად მიიღო.
უმრავლესობას ბოლო ორი წლის განმავლობაში მიესაჯა ხანგრძლივი პატიმრობა. გათავისუფლება რამდენიმე დღეში მოხდა და პატიმრებს წარმოდგენა არ ჰქონდათ რა ხდებოდა, სანამ მათი ავტობუსები მანაგუას საერთაშორისო აეროპორტში არ მივიდა.
”ვფიქრობ, ზეწოლა, პატიმრების, პოლიტიკური პატიმრების ზეწოლა მნიშვნელოვანი გახდა ორტეგას რეჟიმისთვის, თუნდაც ხალხისთვის,  რომლებიც დაიღალნენ ძალადობით,” _ განაცხადა ოპოზიციონერმა  ლიდერმა  ხუან სებასტიან ჩამორომ, რომელიც გათავისუფლებულთა შორის იყო.  ”ვფიქრობ (ორტეგას) სურდა ოპოზიციის ემიგრაციაში გაგზავნა ქვეყნის ფარგლებს გარეთ.”
ორტეგას აზრით, ისინი ტერორისტები არიან. უცხოური მთავრობების მიერ დაფინანსებული, ისინი მუშაობდნენ მისი მთავრობის დესტაბილიზაციაზე მას შემდეგ, რაც 2018 წლის აპრილში დაიწყო უზარმაზარი ქუჩის პროტესტი,_  ამბობს ის.
ორტეგამ თქვა, რომ ვიცე-პრეზიდენტი როსარიო მურილო, მისი მეუღლე, პირველად მასთან მივიდა პატიმრების გაძევების იდეით.
„როსარიო მეუბნება: „რატომ არ ვეუბნებით ელჩს, წაიყვანოს ყველა ეს ტერორისტი“, — თქვა ორტეგამ ხუთშაბათს საღამოს.
ნიკარაგუა
„ტიგრან პეტროსიანის ქვრივმა უცნაური რამ მითხრა: „გარი, ძალიან მებრალებით"
„ერთი ასეთი წესი მაქვს: თუ ჭრილობა მოვირჩინე, მას აღარ ვიხსენებ“