ჩოხატაურის მუნიციპალიტეტის სოფელ დაბლაციხეში მცხოვრები რამდენიმე ათეული ოჯახი, 9 თვეა, უწყლოდაა. სტიქიისგან დაზიანებული ცენტრალური მილის გაკეთება მუნიციპალიტეტის მერიამ ამ დრომდე ვერ მოახერხა.
მოსახლეობის თქმით, ადგილობრივ ხელისუფლებას დახმარების თხოვნით არაერთხელ მიმართეს, თუმცა, უშედეგოდ:
_ წერილებიც მივწერეთ, პირადადაც არა ერთხელ ვიყავით მისულები, თუმცა, შედეგი ვერ მივიღეთ. ხან რას გვეუბნებიან და ხან _ რას, _ გვითხრეს დაბლაციხელებმა, რომლებიც გასულ პარასკევს მერიაში კიდევ ერთხელ იმყოფებოდნენ.
_ მივედით და უპასუხოდ წამოვედით. მერის მოადგილეს, თამაზ ჯინჭარაძეს შევხვდით, რომელმაც გიორგი კვირიკაშვილის ხელმოწერილი დოკუმენტი გვაჩვენა და გვითხრა, რომ თანხები გამოყოფილი იყო, თუმცა, ინფრასტრუქტურის მინისტრის ცვლილების გამო სამუშაოების დაწყება ვერ მოხერხდა, _ აღნიშნა ჩვენთან საუბრისას ჯუმბერ ბარამიძემ.
დაბლაციხეში მცხოვრები მადონა შარაშიძის თქმით, მერია მათ “ტყუილებით კვებავს” :
_ რამდენიმე თვეა, ტყუილებით გვკვებავენ. პარასკევს გვითხრეს, რომ ახალი მინისტრის, მაია ცქიტიშვილის დანიშვნის შემდეგ, ინფრასტრუქტურის სამინისტრომ ყველა პროექტი უკან გაიწვია და მხოლოდ ესაა მიზეზი, რომ რეაბილიტაციას ვერ იწყებენ. სიმართლე გითხრათ, ვერაფერი გავიგეთ და ამიტომ მოვედით თქვენთან. იქნებ, თქვენ მაინც დაგვეხმაროთ, _ აღნიშნა ქალბატონმა მადონამ.
ჩვენ დეტალების გადამოწმებას თამაზ ჯინჭარაძესთან შევეცადეთ, თუმცა, მერის მოადგილემ ჩვენს სატელეფონო ზარებს არ უპასუხა.
ჩოხატაურის მერი, ირაკლი კუჭავა კი ამბობს, რომ ტენდერების შეჩერება ახალ სისტემაზე გადასვლამ გამოიწვია:
_ საქმის კურსში ვარ იმის შესახებ, რაც ხდება. მე ოზურგეთში, თათბირზე ვიყავი და მხოლოდ ამ მიზეზით ვერ მოვახერხე მათთან შეხვედრა. ჩემმა მოადგილემ მათ პროექტებიც აჩვენა. ამ ადამიანების აღშფოთება არის სამართლიანი, მაგრამ ჩვენც არ გვეგონა, თუ ამ პროექტის გახორციელება გაიწელებოდა. პროექტი მზად არის, დაექსპერტებულია, თუმცა, ინფრასტრუქტურის სამინისტროს გადავიდა ახალ მოდელზე, შესყიდვების სისტემაში მიმდინარე ცვლილებებია და ამან გამოიწვია ტენდერების სისტემაში განთავსების გადავადება. ეს პროექტი, რომელიც, როგორც გითხარით, მოსახლეობამაც ნახა, აუცილებლად გახორციელდება. მაგრამ იმის გამო, რომ დააგვიანდა, ამ ყველაფრიდან გამომდინარე, ამ უხერხულობის გამო ჩოხატაურის მერია ბოდიშს უხდის მოსახლეობას, _ გვითხრა კუჭავამ.
რეგიონული განვითარებისა და ინფრასტრუქტურის მინისტრის მოადგილე ილია ბეგიაშვილი “გურია ნიუსთან” საუბრისას ამბობს, რომ “ტენდერების და პროექტების შეჩერების შესახებ ინფორმაცია არ შეესაბამება სინამდვილეს”:
_  ჩვენ, რეკომენდაციის სახით, ვურჩიეთ მუნიციპალიტეტებს, რომ ახალ სტანდარტზე გადავიდნენ, რაც ამ პროცესის უფრო გამჭვირვალედ და ხარისხიანად ჩატარებას უზრუნველყოფს. საქართველოს მასშტაბით, ასეულობით ინფრასტრუქტურული პროექტი მიმდინარეობს და იგეგმება. აბსოლუტურად დაუშვებელია ამ პროცესის შეფერხება და ასე რომ არ მოხდეს, ჩვენ დამატებით კონსულტაციებს გავუწევთ ყველა დაინტერესებულ მხარეს, _ აღნიშნა ჩვენთან საუბრისას ბეგიაშვილმა.
"თუ არ წამოვა ხელისუფლება დათმობაზე, უარი "ეროვნულ პარკს"