ოზურგეთის რაიონულ სასამართლოში,  ა(ა)იპ თვითმმართველი ქალაქი ოზურგეთის ისტორიული მუზეუმის გათავისუფლებული თანამშრომლების ქეთევან ჭეიშვილის, მაია თოხაძის და მარინე მიმინოშვილის სარჩელის განხილვა და მთავარი სხდომა გაიმართა.
პროცესს მოსამართლე მარინა კიკნაძე უძღვებოდა. სხდომის მიმდინარეობისას, მოსარჩელეები აღნიშნავდნენ, მათი სამსახურიდან გათავისუფლებით ოჯახებში ტრაგედიაა, რაც იმას ნიშნავს, რომ ულუკმაპუროდ  დარჩნენ, რადგან სხვა შემოსავალი არ გააჩნიათ.
მოსარჩელეები მიიჩნევენ, რომ მათი უფლებები დაირღვა და ისინი უკანონოდ არიან გათავისუფლებულები.
“ჩვენ რამდენიმე ათეული წელია ვმუშაობთ ოზურგეთის ისტორიულ მუზეუმში, მეცნიერ-თანამშრომელი ქეთევან ჭეიშვილი, დარბაზების მსახური მაია თოხაძე და  ექსკურსიამძღოლი მარინე მიმინოშვილი.
2017 წლის 13 იანვარს დაიწყო მუზეუმის რეორგანიზაცი, რის შესახებაც მუზეუმის დირექტორმა გამოსცა ბრძანება. ამის შემდეგ მოხდა ჩვენი გაფრთხილება მოსალოდნელი გათავისუფლების შესახებ, 27 თებერვალს კი, გამოიცა ბრძანებები ჩვენი გათავისუფლების შესახებ. ბრძანებებში მითითებულია, რომ ჩვენი გათავისუფლება გამოწვეულია ფინანსური რესურსების შემცირებით, რამაც თავის მხრივ, სამუშაო ძალის შემცირების აუცილებლობა გამოიწვია. მიგვაჩნია, რომ ჩვენი შტატების შემცირება და ასევე ჩვენი გათავისუფლება დისკრიმანციულ ხასიათს ატარებს, ამასთანავე, დარღვეულია ა(ა)იპ.- ის წესდების, თვითმმართველობის მარეგულირებელი ნორმები და შრომის კანონმდებლობა, რის გამოც მივმართეთ სარჩელით სასამართლოს“,_ აღნიშნავენ მოსარჩელეები.
როგორც დაზარალებული მხარე მიიჩნევს, მათი განთავისუფლების სამართლებრივი საფუძვლები ხელოვნურია და არ არსებობდა რეალური საჭიროება რეორგანიზაციის ჩატარებისთვის:
“ჩვენი საშტატო თანამდებობები არსებობს მუდმივად უკვე მრავალი წელია და მითითება იმაზე, რომ არამუდმივ ამოცანათა შესასრულებლად ვიყავით დაქირავებული, არასწორია. ახალ თანამდებობებზე კი  გამწესებული იქნა სამი პირი, რომლებმაც მუშაობა მუზეუმში დაიწყეს რეორგანიზაციამდე ძალიან ახლო პერიოდში და სამივე მათგანი არის დაახლოებული პირი მუნიციპალიტეტის ხელმძღვანელობასთან“, _აცხადებენ მოსარჩელეები და მათი გათავისუფლების შესახებ გამოტანილი ბრძანების ბათილად ცნობას და სამსახურში აღდგენას ითხოვენ.
“მე პირადად 35 წელია მუზეუმში ვმუშაობ, ვითხოვთ ჩვენს ადგილებზე დაბრუნებას, როცა გაგვათავისუფლეს, გვითხრეს, რომ  შემცირდა სახელფასო ფონდი, თუმცა თანამშრომლების შერჩევა მოხდა შემცირებულ საშტატო განაკვეთებზე  არასწორად. ყოველგვარი განათლების, გამოცდილებისა და პროფესიონალიზმის გათვალისწინებით.
დირექტორს მოადგილე მანანა მენაბდე გვიცხადებდა, რომ ეს თანამშრომლები მხოლოდ ქალაქ ოზურგეთის მერის ბეგი სიორიძის შუამდგომლობითა და მისი რეკომენდაციით არიან მოსულები და ადგილებზე უნდა დარჩნენო. არ აქვთ მნიშვნელობა ორი თვის დანიშნულები არიან თუ არა, ან სპეციალისტები თუ არ არიან. მანანა მენაბდე გვეუბნებოდა, რომ ვერ წარმოვიდგენდიო თუ ის ბრძოლა დამჭირდებოდაო,  რომ შენ დამეცავიო, ვისთან მოუწია მას ბრძოლა? ეს იყო ფორმალურად და მოსაჩვენებლად, რადგან ბეგი სიორიძის ფავორიტი ადამიანები დანიშნეს ახალ შტატებზე და ის მფარველობს , ისეთი შტატებია მუზეუმში, რომელიც არაფრის მომცემია, მუზეუმის 80 წლის არსებობის დროს, საერთოდ არ ჰყოლია მუზეუმის დირექტორს მოადგილე, ეს მანანა მენაბდე საარჩევნო კომისიაში დამსახურებისთვის დანიშნეს, რომლის ხელფასიც ძალიან დიდ ტვირთად აწევს მუზუმის ბიუჯეტს“, _ აცხადებს ქეთევან ჭეიშვილი.
სასამართლო სხდომის დასრულების შემდეგ „გურია ნიუსი“ ეცადა მუზეუმის დირექტორის გოგა ტრაპაიძის, პოზიციაც ჩაეწერა, თუმცა მან კომენტარის გაკეთება არ ისურვა:
“არ შემიძლია, ვერ გავაკეთებ კომენტარს, მანანას ჰკითხეთ“, _ აღნიშნა ჩვენთან საუბრისას ტრაპაიძემ.
მუზეუმის დირექტორის მოადგილე მანანა მენაბდე კი ამბობს, რომ ყოფილი თანამშრომლები, კანონიერად არიან გათავისუფლებულები:
“რეორგანიზაციის ბრძანებას თუ წაიკითხავთ დირექტორის მიერ გამოცემულს, დასკვანასაც იმ წუთშივე გამოიტანთ, რეორგანიზაციის პასუხისმგებლობა მეკისრებოდა მე, როგორც მოადგილეს და ამიტომ მოდის ჩემზე ამხელა აგრესია“, _ აცხადებს მენაბდე.
რაც შეეხება, მოსარჩელეების განცხადებას, რომ „მუზეუმის დირექტორის მოადგილის შტატი ზედმეტია“ და „მანანა მენაბდე საარჩევნო დამსახურებისთვის არის დანიშნული“, ამაზე მენაბდე გვპასუხობს, რომ არც მისი შტატია ზედმეტი და ის არჩვენებში 80 -იანი წლებიდან აქტიურად არის ჩართული:
“ჩემი შტატი რომ ზედმეტი ყოფილიყო დღეს მე აქ არ ვიქნებოდი, არც რეორგანიზიის განხორციელებაზე და შედეგებზე მექნებოდა პასუხისმგებლობა. რაც შეეხება არჩევნებში დამსახურებას, 80-იანი წლებიდან ვარ არჩევნებში როგორც საუბნო საარჩევნო  კომისიის თავმჯდომარე და არა, ის რასაც ესენი  ამბობენ, რომ თითქოს ბეგის სიორიძის არჩევნების  აგიტატორი დ აქტივისტი ვიყავი,  მე შტაბში არ მიმუშავია.
ბეგი სიორიძე  არ წყვეტს ვინ დარჩეს სამასახურში და ვინ არა. ამისთვის არსებობს ადმინისტრაცია, ამიტომ არის აგრესია ჩემს მიმართ, რომ მე ყველაფერს მის სახელს ვარქმევ, როგორც გამოცდილი მუშაკი ადმინისტრაციაში, ესენი კი ნამდვილად კანონიერად არიან გათავისუფლებულები“, _ამბობს “გურია ნიუსთან“ მენაბდე.
“გურია ნიუსმა“ კომენტარისთვის ქალაქ ოზურგეთის მერს, ბეგლარ სიორიძესაც მიმართა, მისი განმარტება აღნიშნული საკითხის მიმართ ასეთია:
“არც კი ვიცი, ვინ არიან ის ადამიანები, რომლებიც რეორგანიზაციის შედეგად გათავისუფლდნენ. შესაბამისად, აბსოლუტური სიცრუეა  მუზეუმში მიმდინარე რეორგანიზაციასთან ჩემი კავშირი. აღნიშნულ პროცესს ახორციელებს ა.ა.ი.პ. და მისი ხელმძღვანელი, შესაბამისად, ა.ა.ი.პ-.-ბის თანამშრომლებთან დაკავშირებით გადაწყვეტილებებს ქალაქის მერი არ იღებს“, _ აცხადებს სიორიძე.
ცნობისთვის, სასამართლო სხდომა 8 მაისისთვის გადაიდო. რა გადაწყვეტილებას მიიღებს მოსამართლე მარინა კიკნაძე სწორედ 8 მაისის სხდომაზე გახდება ცნობილი.
ვინ და რატომ მართავს ამ წუთებში აქციას მთავრობის კანცელარიასთან (ფოტო)