“არაა სასურველი, მიტროპოლიტს ვაწყენინოთ!”
21 იანვარს, ოზურგეთის მუნიციპალიტეტის სოფელ მელექედურში, სოფლის მხარდასაჭერი პროექტის ფარგლებში, სოფლის მცხოვრებთა კრება ჩატარდა.
კრების დაწყებამდე, სოფლის მცხოვრებთა უმეტესობა წყლის, გზის და გაზის პრობლემებზე საუბრობდა. მათ, ასევე, ყურადღება გაამახვილეს სოფელში სტადიონების კეთილმოწყობაზე, რომელიც სამ ლოკაციაზე უნდა გახორციელდეს. ერთ-ერთი ადგილი, სადაც სპორტული მინი-მოედნების მოწყობაზეც გააკეთეს აქცენტი, სოფლის ცენტრში მდებარე კულტურის სახლის დანგრეული შენობაა, რომელიც წარსულში “კლუბ-კანტორის” სახელით მოიხსენიეს.
_ კარგა ხანია, ჩვენთან იციან ამ დანგრეული შენობის და მიმდებარე ერთი ჰექტარი ფართობის საპატრიარქოსთვის გადაცემის თაობაზე. ეს ღიად აქვს ნათქვამი ჩვენს მეუფეს. ახლა აქ ზოგიერთს მოედნის და გამაჯანსაღებელი მინი-კომპლექსის მოწყობა აქვს განზრახული, თუმცა, ღირს მეუფესთან დაპირისპირება? _ გვითხრეს მელექედურელებმა კერძო საუბარში.
მალე ოზურგეთის მუნიციპალიტეტის მერი, კონსტანტინე შარაშენიძე, ინფრასტრუქტურის სამსახურის უფროსი თემურ გიორგაძე და ადგილობრივი ხელისუფლების სხვა წარმომადგენლებიც მოვიდნენ.
კოტე შარაშენიძე კრების მონაწილეებს მიესალმა და უთხრა, რომ ნებისმიერ პრობლემურ თემაზე მოუსმენდა მათ. როგორც შარაშენიძემ თქვა, მელექედურის მიხედვა ჯერ კიდევ მაშინ დაიწყო, როცა ოზურგეთის მუნიციპალიტეტის გამგებელი იყო.
_ სად დადიხართ, მოდით აგერ! საქმეზე ვარ მოსული, ეს საარჩევნო შეხვედრა კი არაა, _ უთხრა მან მელექედურელებს, რომლებიც გვერდი-გვერდ მდებარე ოთახებში ერთმანეთთან გადასალაპარაკებლად დადიოდნენ.
_ აგერ ახლა, გაიგონა მარინამ და დაწერს, აბა, სხვას კი არ დეინახავს არაფერს, _ თქვა მერმა “გურია ნიუსის” ჟურნალისტის მისამართით, რაზეც ჩვენც თავაზიანად მივუგეთ, რომ მართალია, დღის ფრაზას ხელიდან არ გავუშვებდით. ხოლო სტატიას სხვა დანარჩენის შესახებ, რაც შეხვედრაზე დავინახეთ და მოვისმინეთ, ჩვენს მკითხველს მალე შევთავაზებდით.
_ ახლა უნდა მივხედოთ სოფლის ცენტრს, შიდა გზების გაუმჯობესებას. გზები დაზიანებულია, მაგრამ იმ მანქანების მფლობელები, რომლებიც აქ დადიან, თუ ფიქრობენ, რომ გააკეთონ გზები, რომელსაც აზიანებენ? _ იკითხა შარაშენიძემ.
_ რა ვუყოთ ამ 40 ათას ლარს, როგორ მოვიხმაროთ იგი? აქ ვარ და გისმენთ. თქვენი სახელი და გვარი, ყველასი არ ვიცი, მაგრამ ჩემი სახელი და გვარი იცით ყველამ და იცით ისიც, რას ნიშნავს ეს. მე არ ვივიწყებ პატივისცემას _ თქვენ ამირჩიეთ. მზად ვარ, მოგისმინოთ და გავაკეთოთ, რასაც შევძლებთ ამ თანხით, _ უთხრა შარაშენიძემ დარბაზში შეკრებილებს, თუმცა, აქცენტს მაინც სოფლის ცენტრში არსებული ძველი კულტურის სახლის შენობის შესახებ აკეთებდა. კონკრეტულად კი განაცხადა, რომ უმჯობესია, აღნიშნული შენობის დემონტაჟი და მის ადგილზე ახალი სპორტული ცენტრის, ზოგადად, სოფლის ცენტრის კეთილმოწყობა მოხდეს.
კრების მონაწილეებმა თქვეს, რომ დიდი ხანია, ამ შენობის შემოქმედის ეპარქიისთვის გადაცემაზეა საუბარი და არაა სასურველი, მიტროპოლიტს აწყენინონ. კერძოდ, მელექედურის მოსახლეობის წარმომადგენლებმა, მათ შორის, ოზურგეთის საკრებულოს წევრმა მელექედურიდან ლევან კილაძემაც დაადასტურა, რომ აღნიშნული შენობა, მიმდებარე ტერიტორიით, საპატრიარქოს უნდა გადაეცეს.
_ მე ესეც არ ვიცი, ვნახოთ. გვყავს იურისტები, მოვილაპარაკოთ, შევთანხმდეთ. ეპარქიაც ჩვენია. ერთმანეთის ვართ. სოფელში აუცილებელია ცენტრი იყოს კეთილმოწყობილი და ის დაუსრულებელი შენობა უნდა მოშორდეს იქედან, _ თქვა შარაშენიძემ და დარბაზში მყოფებს სთხოვა, ესაუბრათ მათთვის პრობლემურ საკითხებზე.
მელექედურის ერთ-ერთი მცხოვრები დაეთანხმა მუნიციპალიტეტის მერს, რომ შენობა ძალიან სახიფათოა:
_ მართალი ხართ, საშიშია იმ მხრივაც, რომ ვინმე გამვლელი და ან შენობაში უნებლიედ შესული არ დაშავდეს, შენობა კი არა, ნანგრევია, _ უთხრა მერს კრებაზე მისულმა მოქალაქემ.
ადგილობრივმა ხათუნა ღლონტმა გზის პრობლემებზე ისაუბრა, რის გამოც, გადაადგილებისას მრავალ დაბრკოლებას აწყდებიან მელექედურელები:
_ შენობა კი არა, მეორე ბრიგადაში ისეთი გზაა, მანქანა აღარ ამოდის და მალე ფეხითაც ვერ ამოვა ადამიანი. გუშინ მიკროავტობუსის მძღოლმა შუა გზაზე გააჩერა მანქანა და აღარ წამოვიდა. რა უნდა ვქნათ? _ იკითხა ხათუნა ღლონტმა, რაზეც მისი თანასოფლელი, როგორც მან თქვა, “ევროპული საქართველოს” წევრი ნაზი სალუქვაძე შეეკამათა:
_ ეს “რაფი” აქამდეც მაქ ჩერდებოდა, _ თქვა სალუქვაძემ, რომელმაც მადლობა გადაუხადა კოტე შარაშენიძეს ძალიან კარგი მუშაობისთვის.
_ 40 წელია არჩევანში ასე არ გამმართლებია! ამოისუნთქა მელექედურმა! მადლობას გიხდით, რომ გაგვიმართლეთ იმედები არჩევის შემდეგ, _ უთხრა ოპოზიციის წარმომადგენელმა შარაშენიძეს.
თავის მხრივ, მერმაც მადლობა მოუხადა აღფრთოვანებულ მელექედურელ ქალბატონს.
კითხვაზე, ყველაზე ძალიან რით მოიხიბლა ქალბატონი ზინა, მან თქვა რომ შარშან სოფელში გაკეთდა და გალამაზდა სკვერი, რაც თვალს უხარია: _ აწი გაკეთდება კიდევ ბევრი რამ, _ თქვა მან.
კვლავ კითხვაზე, შარშან გამოყოფილი 40 ათასი ლარით, სკვერის გარდა, რა გაკეთდა ან ახლა რის გაკეთების სურვილი აქვს 40 ათასი ლარით, რომლის ირგვლივ ადგილობრივები კარგად არ არიან შეთანხმებული და მთავარი აწი უნდა გადაწყდეს, სალუქვაძემ თქვა, რომ ის ფინანსებში კარგად ვერ ერკვევა:
_ არ ვერკვევი კარგად ფინანსებში, მთავარია, გაკეთდეს საქმე, _ თქვა მან.
კრების მსვლელობისას მელექედურელებმა არაერთხელ დასვეს საკითხი გზის, სტადიონის, გარე განათების და გაზის გაყვანის თაობაზე.
_ როგორც ჩანს, პროექტია გასაკეთებელი, _ თქვა კოტე შარაშენიძემ გზასთან დაკავშირებით და ინფრასტრუქტურის სამსახურის უფროსს თემურ გიორგაძეს მიმართა, რომ ჩაენიშნა.
კრების მონაწილეებმა, ასევე, ისაუბრეს სასმელი წყლის, გაზის პრობლემაზე. შარაშენიძემ ყველა პრობლემის შესახებ მოისმინა, თითოეულ გამომსვლელს დახმარება აღუთქვა, თუმცა, საუბარს მუდამ სოფლის ცენტრის კეთილმოწყობის აუცილებლობით ასრულებდა:
_ საჭიროა იმ დაუსრულებელი, დანგრეული შენობის იქედან მოშორება. არ წავალ მანამდე, სანამ ყველას აზრს არ მოვისმენ. მიყვარს მელექედური, თქვენი აქტიურობის გარეშე აქ არაფერი გაკეთდება. დავიწყოთ ამ ცენტრის კეთილმოწყობა. მე ორი წელი კიდევ მაქვს დრო, რომ ვიმუშაო და ყველაფერი გავაკეთოთ, რაც მელექედურს სჭირდება… ჩვენ გვყავს იურისტები, არსებობს იურიდიული სამსახური. გავარკვიოთ ყველაფერი და დავიწყოთ ამ 40 ათასი ლარით, _ თქვა მან და კიდევ ერთხელ აშკარად გამოიკვეთა მისი სურვილი, რომ სწორედ იმ ადგილის კეთილმოწყობას და მასზე განთავსებული შენობის დემონტაჟს ითხოვდა, რომელზეც უთხრეს, რომ საპატრიარქოსთვისაა გათვალისწინებული.
საბოლოოდ, გადაწყვიტეს, კენჭი ეყარათ, თუ რომელი საკითხი მიეჩნიათ პრიორიტეტად. ხელის აწევის შემდეგ, უმრავლესობამ თანხმობა ხელმოწერით დაადასტურა.
_ მერს სურს, სპორტულ-გამაჯანსაღებელი ცენტრი შეიქმნას, რომ ჯანსაღი ოპოზიცია ვყავდეთ აქ, _ თქვა ადგილობრივმა ელისო ბენდელიანმა.
კერძო საუბარში მელექედურელთა ნაწილმა კვლავ აღნიშნა, რომ ძველი შენობის დემონტაჟი უხერხულია, რადგან შემოქმედელ მიტროპოლიტ იოსებს აქვს სურვილი, შენობა ეპარქიის მფლობელობაში გადავიდეს, რის შესახებაც ბოლო 10 წელია, ცნობილია.
ხომ არ გადაიკვეთება მელექედურში საპატრიარქოს და სოფლის მხარდასაჭერი პროგრამის უმეტეს მომხრეთა ინტერესები? _ ეს კითხვა აუცილებლად გაუჩნდებოდა კრების დამსწრეს.
ამიტომ გადავწყვიტეთ, იქ გაჩენილი საეჭვო კითხვები კი სათანადოდ გადაგვემოწმებინა, რის შემდეგაც ოზურგეთის მუნიციპალიტეტის მერისთვის და ასევე, მელექედურელთათვის საინტერესო ინფორმაცია მოვიპოვეთ. გავარკვიეთ, რომ მელექედურის ცენტრში არსებულ ძველი შენობა, არსებული ტერიტორიით, საპატრიარქოს ჯერ კიდევ 2009 წლის 28 ოქტომბერს უზუფრუქტით გადაეცა, საკადასტრო კოდი 26.13.17.002.
აქედან გამომდინარე, წარმოშობილი კითხვის _ გადაიკვეთება თუ არა მელექედურში საპატრიარქოსა და სოფლის მხარდამჭერი პროგრამის მომხრეთა ინტერესები, პასუხი ცნობილია _ გადაიკვეთება! ეს კი უნდა აინტერესებდეს ოზურგეთის მუნიციპალიტეტის მერს.