“თუ არ წამოვა ხელისუფლება დათმობაზე, უარი “ეროვნულ პარკს”
“მთელი კანონმდებლობა _ საერთაშორისო და ადგილობრივი, არის მოსახლეობის მხარეს, მაგრამ მაინც ხისტია ხელისუფლების პოლიტიკა და არ მოდის დათმობაზე. ბუნების დაცვის მსოფლიო ფონდის ძირითადი პრინციპის გათვალისწინებით, სადაც გადაიკვეთება დაცული ტერიტორიების, კონკრეტულად, ეროვნული პარკის და მოსახლეობის ინტერესები, იქ საქმე უნდა გადაწყდეს მოსახლეობის სასარგებლოდ. თუ არ წამოვა ხელისუფლება დათმობაზე, საერთოდ ვიტყვით უარს “ეროვნულ პარკზე”, _ დავა კოლხეთის დაცული ტერიტორიების საკითხზე ლანჩხუთში ისევ აქტუალური ხდება. მეტიც, აღნიშნულ თემაზე მომუშავე კომისიის თავმჯდომარე სოსო კვაჭაძე ცენტრალურ ხელისუფლებას საკითხისადმი ხისტ მიდგომაში ადანაშაულებს და სამომავლოდ ხალხმრავალ აქციებსაც აანონსებს.
“ეროვნული პარკი” ლანჩხუთის ტერიტორიის, დაახლოებით, 12 ათას ჰექტარს მოიცავს, სადაც, ტრადიციული საქმიანობები ან მთლიანად იზღუდება, ან სერიოზული შეზღუდვებია. არსებობს მკაცრი დაცვის და ტრადიციული გამოყენების ზონები.
მკაცრი დაცვის ზონაში ყოველგვარი ტრადიციული საქმიანობა აკრძალულია, ერთადერთი გამონაკლისია მეცნიერული კვლევა მანიპულაციების გარეშე. ტრადიციული გამოყენების ზონაში ნადირობა აკრძალულია; ლიმიტირებულია თიბვა, ძოვება; არ შეიძლება შენობა-ნაგებობების განთავსება. ფაქტობრივად, ამ ზონაშიც აკრძალულია ტრადიციული საქმიანობა, ნადირობა კი ყველგან აკრძალულია.
ადგილობრივი სოციალური ფონი და მოსახლეობის გასაჭირი არ იძლევა იმის საშუალებას, რომ ტრადიციული საქმიანობა არ გახორციელდეს ამ ნოყიერ მიწებზე, რადგან სასიცოცხლოდ ვართ დაკავშირებული მასთან”, _ ამბობს სოსო კვაჭაძე და მაჟორიტარ დეპუტატს ნინო წილოსანს ლანჩხუთში მთავრობის იმ წევრთა ჩამოყვანას სთხოვს, ვისი პრეროგატივაცაა ამ საკითხის მოგვარება.
“ვაანონსებთ დიდ აქციას _ შევკრებთ მოსახლეობას, მოვთხოვთ დეპუტატს, ჩამოიყვანოს წარმომადგენლობითი ორგანოდან, ვისაც ხელეწიფება ამ საქმის გადაწყვეტა. ან გადაწყდება საკითხი მოსახლეობის სასარგებლოდ და ჩვენ დავიცავთ ჩვენს კანონიერ უფლებას, ან მოვითხოვთ ამ კანონის გაუქმებას ლანჩხუთის ტერიტორიაზე, რის სრული და კანონიერი უფლება გვაქვს. ან დაგვეთანხმებიან ან ვიჩივლებთ საკონსტიტუციო სასამართლოში, მოვაწყობთ აქციებს და ა. შ.” _ დასძენს კვაჭაძე.
“კოლხეთის ეროვნულ პარკთან” მიმართებაში პრეტენზიები აქვთ მონადირეებსაც და დაცულ ტერიტორიაზე ნადირობის აკრძალვას აპროტესტებენ.
“სანამდე უნდა გაგრძელდეს ასე? ამ ტერიტორიებზე გურული კაცი საუკუნეებია ნადირობს. უკვე ყველა ზღვარს გადავიდნენ _ თოფიც გვესროლეს. მდინარე ფიჩორზე წყალში მახეები აქვთ დადგმული. ამ მახეზე რომ ვინმე დამარცხდეს, პასუხი ვის მოვთხოვოთ? ჩვენ ეროვნული პარკის წინააღმდეგი არ ვართ, მაგრამ ლიმიტირებული ნადირობა რატომ არ უნდა იყოს დაშვებული?! გვეუბნებიან, რომ შეშის შეგროვება შეიძლება, თევზაობაც, საქონლის ძოვებაც. ტყუილია ეს ყველაფერი! ცხოვრების საშუალებას არ გვაძლევენ. ვიღაცამ კაბინეტში დაწერა კანონი და სულ არ იცის, აქ რა ხდება. ჩვენ სხვა სანადირო ადგილები რომ გვქონდეს, პროტესტს არ დავიწყებდით”, _ ამბობენ მონადირეები, რომლებმაც აღნიშნულ საკითხთან დაკავშირებით რამდენიმე თვის წინ აქციაც კი გამართეს.
მაშინ ლანჩხუთში მათთან შესახვედრად კოლხეთის ეროვნული პარკის დირექტორი ალექსანდრე ხაბეიშვილი, დაცული ტერიტორიების სააგენტოს თავმჯდომარე დავით მარკოზაშვილი და მისი მოადგილე, თომა დეკანოიძე ჩამოვიდნენ.
ეს შეხვედრა საკმაოდ ემოციური იყო, სადაც მხოლოდ ნადირობასთან დაკავშირებული პრობლემები არ გაჟღერებულა. სწორედ ამ შეხვედრაზე გადაწყდა, ზემოთ ნახსენები კომისიის შექმნა, რომელშიც საკრებულოს წევრი გიორგი ჩახვაძეცაა ჩართული.
როგორც გაირკვა, ცოტა ხნის წინ ეროვნულ პარკთან დაკავშირებით, ჩახვაძეს კომისიის სხვა წევრებთან ერთად მაჟორიტარ დეპუტატთან, ნინო წილოსანთან და პარლამენტის დარგობრივი კომიტეტის წევრებთან ჰქონდა შეხვედრა.
“ეროვნული პარკის” ირგვლივ განვითარებულ მოვლენებთან დაკავშირებით ჩვენ საქმის კურში ჩავაყენეთ მაჟორიტარი დეპუტატი, რომელმაც პარლამენტის შესაბამისი კომიტეტის თავმჯდომარეს შეგვახვედრა. საუბარი გვქონდა იმ პრობლემებზე, რომელიც “ეროვნულ პარკისგანაა” გამოწვეული და ეხება ადგილობრივ მოსახლეობას.
ამ ტერიტორიაზე, დაახლოებით, 150 მეურნეობაა. კანონის მიხედვით, ლიმიტირებული ძოვებაა განსაზღვრული, შეზღუდულია სამასალე და საშეშე მასალის მოპოვება-დამზადება. ჩვენი მუნიციპალიტეტის სოციალური ფონიდან გამომდინარე, ეს ყველაფერი მოსახლეობისთვის რთულად ასახსნელი და გასაგებია. რომ არა ეს ფერმერული მეურნეობები, ლანჩხუთის მოსახლეობის სოციალური მდგომარეობა ბევრად უფრო მძიმე იქნებოდა. ჩვენ არსებული სიტუაცია ავუხსენით პარლამენტის შესაბამის კომიტეტს და მივიღეთ პირობა, რომ ამ პრობლემების მოგვარებაში დაგვეხმარებოდნენ”, _ გვიყვება გიორგი ჩახვაძე.
მისივე ინფორმაციით, იმავე საკითხებთან დაკავშირებით სოფლის მეურნეობისა და გარემოს დაცვის მინისტრის მოადგილეს, გელა ხანიშვილსაც შეხვდნენ:
“მინისტრის მოადგილესთანაც გვქონდა შეხვედრა, რომლისგანაც, პარლამენტარებისგან განსხვავებით, უფრო ხისტი შეხედულებები მოვისმინეთ. ის იცავდა პოზიციას, რომ ეს არის სახელმწიფოებრივი მიდგომა და ამ მიდგომას არ გადაუხვევდნენ. ჩვენ შევეცადეთ, დაგვერწმუნებინა, რომ დღეს არსებული მდგომარეობით, საჭიროა დათმობაზე წასვლა და მოსახლეობის სასარგებლოდ გარკვეული ნაბიჯების გადადგმა.
ჩვენ ჩვენი წინადადებები გავაცანით ყველა იმ პრობლემასთან დაკავშირებით, რაც მოსახლეობას აწუხებს “ეროვნულ პარკთან” მიმართებით, ჯერჯერობით, სამინისტროსთან ეს მოლაპარაკებები გრძელდება”, _ ამბობს გიორგი ჩახვაძე.
მისივე ინფორმაციით, ადგილობრივი ხელისუფლება გეგმავს, გაიმართოს შეხვედრა სოფლის მეურნეობისა და გარემოს დაცვის სამინისტროს, პარლამენტის დარგობრივი კომიტეტისა და გუბერნიის წარმომადგენლებს და ლანჩხუთის მოსახლეობას შორის და ზემოთ ნახსენებ საკითხებზე ერთიანი და საბოლოო პოზიცია ჩამოყალიბდეს.
როგორც ჩახვაძე ამბობს, მინისტრის მოადგილესთან შეხვედრისას ლანჩხუთის სატყეო უბნის აღდგენის საკითხიც გააჟღერა:
“ამ შეხვედრაზე, უპირველესად, ლანჩხუთის სატყეო უბნის აღდგენის მოთხოვნა დავაყენე, რადგან გურიის რეგიონში ყველაზე მეტი ტყე და რესურსი ლანჩხუთს აქვს და ერთი კონკრეტული პიროვნების ახირებას არ უნდა მოერგოს სისტემა. უშუალოდ ამ საკითხზე მინისტრის მოადგილისგან მხარდაჭერა მივიღე”, _ ამბობს საკრებულოს დეპუტატი.