სუბარი: “ფსიქოტროპული ნივთიერებების მოხმარების მართვა სისტემაში დიდ რყევას იწვევს”
11:10; 5.10.2013
“გარკვეული ეტაპის შემდეგ, როდესაც ხელისუფლებამ აღმოაჩინა, რომ რაღაც ზღვარი არსებობს, რის შემდეგაც ამდენი წამებისა და ტკივილის შემდეგ ადამიანის მართვა ვეღარ ხდებოდა, პატიმრების ფსოქოტროპული ნითიერებებით გაჩერება გადაწყვიტა.
ჩვენ შევძელით ფსიქოტროპულ ნივთიერებებზე დამოკიდებულებასთან ბრძოლაში გარკვეული წარმატებისათვის მიგვეღწია და მომხმარებელთა ოდენობა 60 პროცენტით შემცირდა. თუმცა, მივადექით იმ ზღვარს, რომლის ქვემოთაც ძალიან ჭირს პროგრესის მიღწევა. ახლა ასე ვართ: ორი კვირა რაღაც წარმატებას ვაღწევთ, შემდეგ კი ხან ვიგებთ, ხან ვაგებთ. დარჩენილ 40 პროცენტში ერთ ნაწილს მართლაც აქვს ამის საჭიროება, ნაწილში კი, ექიმის დანიშნულება სხვაა და სხვა რაოდენობას მოიხმარს, მაგრამ ვეღარ ვახერხებთ ამის მართვას, რადგან ეს სისტემაში დიდ რყევას იწვევს,” _ ამბობს სოზარ სუბარი.
როდესაც წამება შეწყდა და პატიმრები სერიოზული ფსიქიური და ფსიქოლოგიური პრობლემების წინაშე აღმოჩნდნენ, სასჯელაღსრულების მინისტრის მოადგილე არჩილ თალაკვაძე ციხეებში ფსიქოტროპულ ნივთიერებებზე მოთხოვნის გაზრდას ციხეებში ვითარების სწრაფად შეცვლას უკავშირებდა,
“ბოლო 3 თვეში ძალიან მოიმატა მოთხოვნამ. ეს ადამიანები წამების მსხვერპლნი იყვნენ და მათი ტრამვის ხარისხი მაღალია. როცა ძალადობა მოიხსნა, მათ სამედიცინო და ფსიქიატრიული დახმარება დასჭირდათ. შეიქმნა ჯგუფი, რომელიც მუშაობს, თუ როგორ უნდა დავეხმაროთ ფსიქოტროპულ მედიკამენტზე დამოკიდებულ მსჯავრდადებულს, რომ შეწყვიტოს ამ წამლების მოხმარება. არიან მსჯავრდებულები, რომლებიც ბევრ მედიკამენტს იღებენ და მათ უნდა მოვუხსნათ ეს პრობლემა. დიდი ნაწილი ისე იღებდა წამლებს, რომ ამის საჭიროება არ იყო. მათი ნაწილი უკვე ნამდვილად დამოკიდებულია და მექანიკურად წამლის შეწყვეტა არ გამოვა, ამას მოჰყვება თვითდაზიანებები, შფოთვა, სერიოზული პრობლემები და ამიტომ, შევთავაზებთ მკურნალობის სქემას,” _ აცხადებდა თალაკვაძე ჟურნალ “გზასთან”.
ფსიქოტროპულ ნივთიერებებთან დაკავშირებული ბოლო ინცინდენტი მიმდინარე წლის 12 მაისს მოხდა. ოფიციალური ინფორმაციით, გეგუთის #14 დაწესებულების პატიმარ ლევან კორტავასა და უსაფრთხოების განყოფილების ინსპექტორ ილია შანშაშვილს შორის შელაპარაკება სწორედ ფსიქოტროპული პრეპარატების გაცემასთან დაკავშირებით მოხდა.
სასჯელაღსრულების მინისტრიც და მისი მოადგილეც აცხადებენ, რომ ამ პრობლემასთან ხისტი მეთოდებით ბრძოლა სისტემის რყევას გამოიწვევს.