“სამართლიანი არჩევნები” არჩევნების დღეს აკვირდება საერთაშორისოდ აღიარებული, სტატისტიკურად მყარი ხმების პარალელური დათვლის (PVT)მეთოდოლოგიით, რომელიც საშუალებას გვაძლევს საარჩევნო უბნებზე უშუალოდ დაკვირვების გზით სწრაფად აღმოვაჩინოთ დარღვევები, შევაფასოთ არჩევნების დღის პროცესის მიმდინარეობა და შედეგების სიზუსტე.
ამ დროისათვის “სამართლიანი არჩევნები” წარმოგიდგენთ ინფორმაციას საარჩევნო უბნების გახსნისა და კენჭისყრის პროცესის დაწყების შესახებ.
ძირითადი დასკვნები
“სამართლიანი არჩევნების” დამკვირვებლებისმიერ მოწოდებული ინფორმაციით, საარჩევნოუბნების გახსნის პროცესი გაუმჯობესებულია 2012 წლის საპარლამენტო არჩევნებთან შედარებით. ორგანიზაციის ყველა დამკვირვებელს (100%) მიეცა უბანზე შესვლისა და დაკვირვების განხორციელების საშუალება. ეს პროგრესია წინა არჩევნებთან მიმართებაში, როცა უბანზე დაუშვეს “სამართლიანი არჩევნების” დამკვირვებლების 98%. პირველი ამომრჩევლის მისაღებად 8 საათისთვის მზად იყო საარჩევნო უბნების 96%, ხოლო 2012 წელს – უბნების 91%. ამასთან, რადგან წარსულში არსებობდა კითხვები გადასატანი საარჩევნო ყუთით ხმის მიცემასთან დაკავშირებით, “სამართლიანი არჩევნები” მიესალმება იმ ფაქტს, რომ გადასატანი საარჩევნო ყუთის სიაში ამომრჩეველთა საშუალო რაოდენობა შეადგენს 16 ადამიანს. 2012 წელს აღნიშნული მონაცემი იყო 21 ამომრჩეველი. ჩვენი დაკვირვებით, გადასატანი საარჩევნო ყუთის სიაში დარეგისტრირებული ამომრჩევლების მაქსიმალური რაოდენობა არის დაახლოებით 200 ადამიანი, რაც წინა წელთან შედარებით მნიშვნელოვნად შემცირებულია (300 ადამიანი).
დეტალური ინფორმაცია PVT-ის შედეგებზე დაყრდნობით
• “სამართლიანმა არჩევნებმა” უბნის გახსნის პროცესის შესახებ ინფორმაცია მიიღო PVT-ის ყველა დამკვირვებლისგან (100%).
• “სამართლიანი არჩევნების” დამკვირვებლებს მიეცათ შესაძლებლობა ყოველგვარი დაბრკოლების გარეშე დაკვირვებოდნენ უბნის გახსნის პროცედურებს საარჩევნო უბნების 98.6%-ზე.
• საარჩევნო უბნების ძალიან მცირე რაოდენობაზე (1.3%) დაფიქისრდა უბნის გახნსასა და მოწყობასთან დაკავშირებული მცირედი ხარვეზები. დეტალები იხილეთ ქვემოთ დარღვევების სექციაში
• 2012 წელთან შედარებით შემცირებულია ამომრჩეველთა ერთიან სიაში დარეგისტრირებული ამომრჩევლების საშუალო რაოდენობა – წელს ერთ უბანზე საშუალოდ 965 ამომრჩეველია დარეგისტრირებული, ხოლო 2012 წელს იყო 986.
დარღვევები
ამ დროისთვის “სამართლიანი არჩევენების” დამკვირვებლების მიერ დაფიქსირდა:
• არაუფლებამოსილი პირების საარჩევნო უბანზე ყოფნის 3 ფაქტი #23 (დედოფლისწყარო), #11 და #36 ( კასპი);
• მასალების არასათანადოდ წარმოების 2 შემთხვევა #6 (ბათუმი) , #76 (საბურთალო) საარჩევნო უბნებზე;
• საარჩევნო უბნის გახნის პროცედურული დარღვევების 2 შემთხვევა #72 (რუსთავი), #24 (გორი) საარჩევნო უბნებზე;
• საკონტროლო ფურცლის არასათანადო შევსების 2 ფაქტი #65 (ქუთაისი) და #5 (ისანი) საარჩევნო უბნებზე.
ამ დროისათვის “სამართლიანი არჩევნების” დამკვირვებლების მიერ საარჩევნო კომისიებში შეტანილია 6 საჩივარი.