2012 წელი, "ქართული ოცნების" შემომწირველების მასობრივი დაბარებები კონტროლის პალატაში და სადღეღამისო დაკითხვები რეგიონებში, სასამართლო ყოველგვარი სამართლის გარეშე, ათასობით დაჯარიმებული ადამიანი და დაყადაღებული ქონება, აუქციონზე ყოველგვარი წესების გარეშე გატანილი და გასხვისებული კერძო საკუთრება…
2012 წლის გაზაფხულ–ზაფხულში, სახელმწიფო აუდიტის მოთხოვნის შესაბამისად, ქართველმა მოსამართლეებმა პარტიებისთვის უკანონო შემოწირულობის გახორციელების გამო ათეულობით მილიონობით ლარით დააჯარიმეს ათეულობით ფიზიკური და იურიდიული პირი, რომელთა აბსოლუტური უმრავლესობა ბიძინა ივანიშვილთან და "ქართულ ოცნებასთან" იყო დაკავშირებული.
"ნაციონალური მოძრაობის" თბილისის მერობის კანდიდატი ნიკა მელია, სწორედ იმ დიდი დაყადაღებებისა და აუქციონის პერიოდში ხელმძღვანელობდა აღსრულების ეროვნულ ბიუროს. უწყებას, სიდანაც იმ ყველაფრის აღსრულება ხდებოდა, რასაც კონტროლის პალატა იწყებდა და სასამართლო ასრულებდა…
პარლამენტის წევრი გიგა ბუკია ერთ-ერთი მათგანია, რომლის ქონებაც აღსრულებას გადაეცა:
"აუდიტის სამსახურმა სასამართლოში შეიტანა სარჩელი, რომ ჩემი შემოწირულობა უკანონო იყო. რეალურად, 50 000-დოლარიანი საკრედიტო ხელშეკრულება მქონდა, შემოსავლის სხვა წყაროებს რომ თავი დავანებოთ. აქედან გადავრიცხე თანხა “ქართული ოცნების” სასარგებლოდ. მოსამართლემ 7 წუთში გამომიცხადა გადაწყვეტილება და დაგვაკისრა ჯარიმა ათმაგი ოდენობით _ 350 000 ლარზე იყო საუბარი. გავასაჩივრეთ, მაგრამ იგივე გადაწყვეტილება დატოვეს ძალაში, რომელიც აღსასრულებლად გადაეცა აღსრულების ბიუროს და პირველ რიგში, ჩემი ქონება გაყიდეს."
როგორც გიგა ბუკია იხსენებს, განსახლებაც უნდა დაწყებულიყო, მაგრამ ამასობაში 2 ოქტომბრის არჩევნების შედეგები დადგა და პროცესი შეჩერდა. აღსრულების ბიუროდან მას მეორე დღესვე დაურეკეს:
"დამირეკეს და მაცნობეს, რომ ქონება ისევ ჩემს სახელზე იყო გადმოფორმებული. როცა ვკითხე, რის საფუძველზე გადმომიფორმეთ, კიდევ ერთ უკანონობას რატომ ჩადიხართ,-მეთქი, მითხრეს, თქვენთვის ქონება არასწორად იყო ჩამორთმეული, რაც ჩაითვალა არასწორად გახორციელებულ ღონისძიებადო. ეს იყო დიდი რეპრესიული მანქანა, რომელმაც პოლიტიკური დაკვეთა შეასრულა. შემდეგ, პარლამენტმა მიიღო კანონი და ამ ნიშნით ჩამორთმეულ ქონებას ამნისტია შეეხო."
სააღსრულებლო ბიურომ, რომლის ხელმძღვანელი ნიკანორ, იგივე ნიკა მელია გახლდათ, მხოლოდ 2012 წლის 3 ოქტომბერს აღმოაჩინა, რომ ასეულობით ადამიანისთვის ქონება უკანონოდ იყო ჩამორთმეული.
მანამდე კი ყოველდღიური ნიუსები სააღსრულებლო ბიუროდან ასეთი იყო: აღსრულების ეროვნულმა ბიურომ თბილისის სააპელაციო სასამართლოს მიერ 2012 წლის 20 ივნისს გაცემული სააღსრულებო ფურცლების აღსრულების უზრუნველყოფის მიზნით, ყადაღა დაადო ბიძინა ივანიშვილის აქციების 100%-ს სს "ქართუ ჯგუფში", აქციების 100%-ს _ სს "ქართუ ბანკში" და აქციების 21.7%-ს _ სს "პროგრეს ბანკში".
ივანიშვილს სასამართლომ ამომრჩევლის მოსყიდვის გამო დაახლოებით 75 მილიონი ლარი ჯარიმა დააკისრა.
2012 წლის საპარლამენტო არჩევნების შემდეგ, აღსრულების ბიუროს განცხადებების სტილი შეიცვალა:
"აღსრულების ეროვნულმა ბიურომ მიიღო გადაწყვეტილება პარტიებისთვის უკანონო შემოწირულობისთვის დაჯარიმებული ფიზიკური და იურიდიული პირებისთვის დაყადაღებული ქონების დაბრუნების შესახებ.