პრეზიდენტის ჩაშლილი ვიზიტი ამერიკის შეერთებულ შტატებში, ქვეყნისთვის საზიანო ქმედება თუ დემოკრატიისთვის გადადგმული ნაბიჯი, – რატომ გადაწყვიტა გიორგი მარგველაშვილმა გაერო-ს კლიმატის ცვლილების სამიტზე წასვლა პრემიერ-მინისტრისთვის დაეთმო.
პრეზიდენტის აშშ-ში ვიზიტის ჩაშლასთან დაკავშირებით ინფორმაცია დღეს თავად გიორგი მარველაშვილმა გაავრცელა და განმარტა, რომ "გადაიდგა ნაბიჯები პრეზიდენტის ინსტიტუტის საწინააღმდეგოდ, რაც ვიზიტის ჩაშლის მიზეზი გახდა“.
მარგველაშვილის თქმით, ეს არის ნაბიჯი, რომელიც გადადგმულია არა სახელმწიფოებრივი ინტერესებიდან გამომდინარე, არამედ – უწყებრივი დაპირისპირებებიდან. მისივე თქმით, ვიზიტის ჩაშლის წინაპირობა მან დღეს დილით დაინახა.
"მოხდა ძალიან სერიოზული ორგანიზებული მუშაობა საქართველოს პრეზიდენტის ვიზიტის საწინააღმდეგოდ. ეს არის რეალურად,  ჩემი აზრით, არასწორი ნაბიჯი, რომელიც გადაიდგა პრეზიდენტის ინსტიტუტის საპირისპიროდ, ეს არის ნაბიჯი, რომელიც გადადგმულია არა ჩვენი სახელმწიფოებრივი ინტერესებიდან გამომდინარე,  არამედ  გარკვეული უწყებრივი დაპირისპირებებიდან გამომდინარე. რეალურად,  თუ ჩვენ წავალთ ამ გზით და თუ ჩვენ შევეცდებით,  მონოპოლიზაცია განვახორციელოთ ხელისუფლების რომელიმე ინსტიტუტში, იქნება ეს პრეზიდენტი, თუ სხვა, ჩვენ მივიღებთ იმას, რაც ჩვენ ასე ძალიან არ მოგვწონდა სააკაშვილის ხელისუფლებაში", _ აღნიშნა გიორგი მარგველაშვილმა.
პრეზიდენტი გიორგი მარგველაშვილი მისი და პრეზიდენტის ინსტიტუტისადმი გამოთქმულ კრიტიკასაც გამოეხმაურა და აღნიშნა, რომ მას არც ერთ მომენტში არ ჰქონია მცდელობა, რომ პოლიტიკურად დაპირისპირებული ნაბიჯი გადაედგა.
"არის გარკვეული გახშირებული კრიტიკა პრეზიდენტისა და პრეზიდენტის ინსტიტუტის, არსებული რამდენიმე პრობლემური საკითხიდან გამომდინარე. მინდა ვუპასუხო იმ კრიტიკას, რომელიც ჩემს მიმართ მოდის აღმასრულებელი გუნდის გარკვეული წარმომადგენლებისგან, ბატონი ბიძინა ივანიშვილისგან და დავარწმუნო ყველა, რომ აქ არ არის პიროვნული დაპირისპირება, აქ არ არის პოლიტიკური დაპირისპირება, აქ არის ძალიან პრინციპული მცდელობა პრეზიდენტის და პრეზიდენტის ადმინისტრაციის, რეალურად საქართველოში ჩამოაყალიბოს ფუნქციონირებადი დემორკატია. ეს კი ნიშნავს იმას, რომ ყველა ინსტიტუტი, როგორც საკანონმდებლო, ისე აღმასრულებელი ან სასამართლო ასრულებს თავის მოვალეობას და ვალდებულებას. ჩემი პოზიციაც აქედან გამომდინარეობს. მე არც ერთ მომენტში არ მქონია მცდელობა, რომ პოლიტიკურად დაპირისპირებული ნაბიჯი გადამედგა. ჩემი ყველა მცდელობა ამოდიოდა და მთავრდებოდა იმით, რომ განვაგრძო მცდელობა, გავაძლიერო ყველა ინსტიტუტი ერთნაირად და ერთი რეჟიმით", _ აღნიშნა პრეზიდენტმა.
ქვეყნის პირველი პირის შეფასებით, დაპირისპირება რომელიც მასსა და აღმასრულებელ ხელისუფლებას შორის არსებობდა, "გადავიდა მართლა პრობლემურ დაპირისპირებაში".
ამასთან, მარგველაშვილმა აღნიშნა: "მე არც ერთ პოლიტიკურ ჯგუფს არ ვქაჩავ წინ. მე ვახორციელებ იმას, რომ ქვეყანაში დაცულ იქნას დემოკრატიული ბალანსი. ეს ძალიან მნიშვნელოვანია".
რაც შეეხება შეკითხვას, რამდენად არის შესაძლებელი, რომ ის პოლიტიკურ ძალას ჩაუდგეს სათავეში, პრეზიდენტის განცხადებით, ის "პოლიტიკური კარიერის პიკზე" იმყოფება.
"პოლიტიკური კარიერის პიკზე ვარ. ვარ საქართველოს პრეზიდენტი და აქედან გამომდინარე, მაქვს დიდი ვალდებულებები. გამაჩნია სრული საშუალება და რესურსი საზოგადოებას ველაპარაკო, ავუხსნა, რანაირად უნდა განვითარდეს მომავალში საქართველო. აქ არის მარტივი ჭეშმარიტებები – საქართველოში არის დემოკრატია, "დემოკრატიაში" კი იგულისხმება ის, რომ არავინ არის დირექტორი. ძალაუფლება, ბალანსი გადანაწილებულია შტოებს შორის. ყველა ჩვენგანს ევალება ამის განხორციელება, ყველა ჩვენგანს ევალება ემსახუროს ამ პრინციპებს. მე ამ პრინციპებს ვემსახურები და ასეც გავაგრძელებ მომავალში. შესაბამისად, მე პოლიტიკური ძალა იმისთვის, რომ ჩემი საქმე განვახორციელო, არ მჭირდება", _ განაცხადა პრეზიდენტმა.
ოპოზიციის წარმომადგენლები პრეზიდენტის ვიზიტის ჩაშლას "სამარცხვინო და ქვეყნისთვის საზიანო“ ქმედებად მიიჩნევენ და ამბობენ, რომ ის ერთმა ადამიანმა, ბიძინა ივანიშვილმა ჩაშალა.
"სამარცხვინოა, როდესაც არაფორმალური პირის, ოლიგარქის ინიციატივით იშლება პრეზიდენტის ვიზიტი ამერიკაში. ეს არის ქვეყნის ინსტიტუციური განვითარების წინააღმდეგ მიმართული ქმედება და სამარცხვინოა მთავრობა, რომელიც ქვეყნის პირველ პირის ვიზიტს ჩაშლის. დღეს ეს თავად ბიძინა ივანიშვილმა დაადასტურა", _ აცხადებს საპარლამენტო უმცირესობის წევრი  სერგო რატიანი.
"ძალიან სამწუხარო“ ფაქტად მიიჩნევს ამ ვიზიტის გარშემო ატეხილ აურზაურს პრემიერი ღარიბაშვილი და აღნიშნავს, რომ "ისეთი მარტივი საკითხი, როგორიც არის გაერო-ში გამგზავრება და ქვეყნის წარმოჩინება, ძალიან სამწუხაროა, რომ ამდენი სპეკულაციის საგანი გახდა".
ექსპერტების ნაწილს კი მიაჩნია, რომ ვიზიტის ჩაშლით, პრეზიდენტმა ქვეყნისთვის ზიანის მომტანი გადაწყვეტილება მიიღო, თუმცა უჭირთ იმაზე საუბარი, რა შეიძლება მოჰყვეს ამას.
"მისი მხრიდან, ეს სახელმწიფოსთვის ზიანის მომტანი გადაწყვეტილებაა. სახელმწიფოს მეთაურმა დაუდასტურა გაეროს გენერალურ მდივანს, რომ ის მიდის ამ სამიტზე და სიტყვითაც გამოვა, ახლა კი რა უნდა უთხრას, ჩემმა პრემიერმა და საგარეო საქმეთა მინისტრმა არ გამომიშვაო? გაერო-ს გენერალური მდივანი არის ჩვენი მთავრობის კანცელარიის რანგის მოხელე? პრეზიდენტის არწასვლა გაერო-ს სამიტზე, სახელმწიფოს უფრო მეტად ავნებს. რაში გამოიხატება ეს ზიანი და როდის ვიგრძნობთ ამის შედეგს, ეს დროის საკითხია. თავისთავად, ეს საერთაშორისო ურთიერთობებში კარგის მომტანი არ იქნება“, _  აცხადებს ცენტრ "მომავლის ინიციატივების" ხელმძღვანელი, იურისტი ლევან ალაფიშვილი "გურია ნიუსთან“ საუბრისას.
"პოლიტიკური ინსტიტუტის“ დირექტორი, პოლიტოლოგი კორნელი კაკაჩია აცხადებს, რომ "სხვა ვარიანტი , ალბათ, აქ არ გამოდიოდა და პრეზიდენტმა "ჩათრევას ჩაყოლა ამჯობინა“.
"ეს გადაწყვეტილება დიდ ზარალს საქართველოს საგარეო პოლიტიკისთვის არ გამოიწვევს, მაგრამ ცუდი ის არის, რომ მთლიანად ქვეყნის იმიჯისთვის და პრესტიჟისთვის ნამდვილად არ არის სასარგებლო. ამ კინკლაობას თვალს ადევნებდნენ საერთაშორისო თანამეგობრობის წარმომადგენლები, საელჩოები და ეს კარგ ტონად არ ითვლება. უცხოელი დიპლომატების თვალში სასაცილოდაც კი ჩანს.
საინტერესოა, მომავალში რა იქნება, ისევ დათმობს მარგველაშვილი ამას, თუ კიდევ უფრო დიდი დაპირისპირებები მოხდება. თუ რაიმე მექანიზმი არ შეიქმნა და საერთო ენა არ გამონახეს პრეზიდენტმა და პრემიერმა, კონსტიტუციურად და ინსტიტუციურად, მაშინ ნებისმიერი სამიტის შემთხვევაში შიშით უნდა ველოდოთ, რომ მსგავსი კინკლაობა იქნება. ორივე მხარე უნდა იყოს კონსესუსისთვის მზად, რისი სურვილიც, სამწუხაროდ, ახლა არ ჩანს აღმასრულებელი ხელისუფლების მხრიდან. აქ პიროვნული პრინციპებიც არის ჩართული. მთლიანობაში, აქ ორი სახის პრობლემაა, ერთი – კონსტიტუციური (ახალი კონსტიტუციის მოთელვა მიმდინარეობს) და მეორე – პიროვნული პრობლემა, რაც ყველაზე მნიშვნელოვანია, სწორედ ამიტომ ვერ ხერხდება თანაშრომლობა. პრეზიდენტი ცდილობს რომ ამას სხვა ხასიათი მისცეს, მაგრამ რეალურად თუ შევხედავთ, ეს ვერ გვარდება“, _ ამბობს კაკაჩია "გურია ნიუსთან" საუბრისას.
რაც შეეხება იმას, რამდენად იმოქმედებს პრეზიდენტის მხრიდან დათმობა მის იმიჯზე საერთაშორისო ასპარეზზე, კაკაჩია ამბობს, რომ "რა თქმა უნდა, ეს ნაწილობრივ ჩრდილს მიაყენებს მის იმიჯს, რადგან ბევრი ჩვენი პარტნიორი ქვეყნისთვის მარგველაშვილის კულტი გაურკვეველი რჩება და ჩანს რეალურად ვინ იღებს გადაწყვეტილებას“.
"გიორგი მარგველშვილს განსაკუთრებული იმიჯი ჯერჯერობით არ აქვს. ახლა ცდილობდა ამ იმიჯის შექმნას, რომ ხილვადი და პოლიტიკურად აქტიური ყოფილიყო. მაგრამ მეორე მხრივ, ქვეყნის შიგნით, საზოგადოების თვალში ის დაჩაგრულია და ეს ჩაგრულის იმიჯი შეიძლება რეიტინგის გაზრდაშიც კი დაეხმაროს და მომავალში თუ ეს გაგრძელდება, მან დამოუკიდებელი პოლიტიკური თამაში აწარმოოს“, _ აღნიშნავს კაკაჩია.
პოლიტოლოგი ასევე საუბრობს, ყოფილი პრემიერ-მინისტრის გავლენებზე და აღნიშნავს, რომ ამ კონკრეტულ ქმედებაში, ისევე როგორც ზოგადად პოლიტიკაში, ივანიშვილის ფაქტორი ძალიან დიდია.
"ივანიშვილის გავლენა ჩანს, რადგან მისი განცხადებიდან დაიწყო დაპირისპირება მარგველაშვილსა და სამთავრობო გუნდს შორის. აქედან გამომდინარე ერთ-ერთი ინიციატორი ივანიშვილიც არის. ეს, ალბათ, ქართული პოლიტიკის პრობლემა იქნება უახლოესი რამდენიმე წლის მანძილზე, თუ რა უნდა ვუყოთ ივანიშვილის ჩრდილოვან გავლენას. ეს ჩანს პრემიერის განცხადებებშიც, რომ ის ხშირად ხვდება  ივანიშვილს, მაგრამ საკითხავია, რამდენად მოითმენს ამას საზოგადოება.
თუ მთავრობამ ერთი-ორი წლის განმავლობაში ხელშესახები შედეგი არ დადო,  მოვლენები საინტერესოდ განვითარდება. თუკი ეკონომიკური ან სოციალური სიტუაცია არ გაუმჯობესდა, ივანიშვილი პასუხისმგებლობას ვერ აცდება იმის მიუხედავად, რომ ჩრდილშია“, _ აცხადებს კაკაჩია.
ოზურგეთის ფერმერული მეურნეობის განვითარების ცენტრს ახალი დირექტორი ჰყავს
"ლადო ბედუკაძეს არ ჰქონდა უფლება ჩემი ნებართვის გარეშე მიმოწერა გაესაჯაროვებინა“