რეორგანიზაცია, რომელსაც ლანჩხუთის მუნიციპალიტეტის გამგეობა ახორციელებს სხვადასხვა სამსახურებში, ძალიან ბევრ კითხვის ნიშანს ბადებს. ხშირ შემთხვევაში, ბუნდოვანია, რა უდევს საფუძვლად თანამდებობის პირთა გათავისუფლებას და რამდენად კანონიერია იგი. მაგალითად ა(ა)იპ საფეხბურთო კლუბ "გურიას" დირექტორის, კობა მირზაშვილისა და ა(ა)იპ "უფასო სასადილო მზრუნველობა მოკლებულთათვის" დირექტორის, გელა რიონიძის შემთხვევაში, გამგეობის მხრიდან მიღებული გადაწყვეტილება მათი თანამდებობიდან გათავისუფლების შესახებ ჩვენს ბევრ წყაროს პოლიტიკურად მოტივირებულად მიაჩნია, შესაბამისად, მუნიციპალიტეტის გამგეობიდან გამოვითხოვეთ მირზაშვილისა და რიონიძის გათავისუფლების ბრძანებების დამოწმებული ასლები, მაგრამ "პერსონალურ მონაცემთა დაცვის შესახებ" კანონის მე-5 მუხლის მოშველიებით, მათ მოწოდებაზე უარი გვითხრეს.
გარდა ამისა, გვინდოდა, გაგვეგო, რეორგანიზაციის შედეგად რამდენი სამსახური შეიქმნა და რამდენი ადამიანი დასაქმდა მუნიციპალიტეტის გამგეობაში მიმდინარე წლის 1 იანვრიდან; კონკრეტულად ვინ, სად, რა თანამდებობაზე დაინიშნენ და რამდენია მათი სახელფასო ანაზღაურება. გამგეობამ ინფორმაცია მოგვაწოდა მხოლოდ საშტატო ერთეულზე, ხოლო ვინ დაინიშნa კონკრეტულ თანამდებობებზე, აქაც, იმავე საბაბით, არაფერია ნათქვამი. "საიდუმლოებას წარმოადგენს" თანამდებობის პირთა ტელეფონის ნომრებიც., მიუხედავად იმისა, რომ კომუნიკაციის ხარჯებს  საჯარო მოხელეებს ბიუჯეტიდან ვუხდით.
საკითხში გასარკვევად "საქართველოს დემოკრატიული განვითარების კავშირის" იურისტს ირაკლი პაპავას დავუკავშირდით.
_ არის თუ არა გამგეობიდან მიღებულ საპასუხო წერილებში მოყვანილი კანონი და მუნიციპალიტეტის ვებგვერდზე გაკეთებული განმარტება არასრული პასუხების საფუძველი?
_ 2012 წლიდან პერსონალურ მონაცემთა დაცვის ინსპექტორის თანამდებობის შემოღებამ და "პერსონალურ მონაცემთა დაცვის შესახებ" კანონის ამოქმედებამ სულ სხვა რეალობა და რეგულაციები შექმნა აღნიშნულ სფეროში. ამიერიდან, საჯარო დაწესებულება ვალდებულია, არ გაახმაუროს პერსონალური მონაცემები თვით ამ პირის თანხმობის ან კანონით გათვალისწინებულ შემთხვევებში _ სასამართლოს დასაბუთებული გადაწყვეტილების გარეშე (ზოგადი ადმინისტრაციული კოდექსი, მუხ. 44.1). ამ საერთო წესიდან გამონაკლისს მხოლოდ თანამდებობის პირები და თანამდებობაზე წარდგენილი კანდიდატები წარმოადგენენ, რადგან მათი პერსონალური მონაცემები ღიაა და ხელმისაწვდომი უნდა იყოს ნებისმიერი დაინტერესებული პირისთვის. მუნიციპალიტეტში კი თანამდებობის პირებად ითვლებიან მხოლოდ: საკრებულოს დონეზე _ საკრებულოს თავმჯდომარე, მისი მოადგილე, კომისიის თავმჯდომარეები და ფრაქციის ხელმძღვანელები. ასევე, გამგებელი, გამგებლის პირველი მოადგილე და მოადგილე, გამგეობის სტრუქტურული ერთეულების ხელმძღვანელები (სამსახურების უფროსები) _ აღმასრულებელი რგოლის დონეზე. შესაბამისად, მუნიციპალიტეტის დონეზე მხოლოდ აქ ჩამოთვლილი თანამდებობის პირების პერსონალური მონაცემების შემცველი ინფორმაცია შეიძლება იყოს ღია, რასაც ვერ ვიტყვით ადგილობრივი თვითმმართველობის ორგანოების სხვა დანარჩენი მოხელეების მიმართ. ამ უკანასკნელთა შესახებ მუნიციპალიტეტში, როგორც საჯარო დაწესებულებაში, დაცული ნებისმიერი პერსონალური ხასიათის მონაცემის გაცემა შესაძლებელია მხოლოდ ამ პირთა ნოტარიულად დამოწმებული თანხმობის წარდგენის შემთხვევაში. აქვე ნიშანდობლივია ისიც, რომ "პერსონალური მონაცემის" ცნებას კანონი იმდენად გაფართოებულად განმარტავს, რომ, ფაქტობრივად, პერსონალურ მონაცემად ითვლება ყველა ის ინფორმაცია, რომელიც პირის იდენტიფიკაციის (პირდაპირ და არაპირდაპირ) შესაძლებლობას იძლევა (პერსონალურ მონაცემთა დაცვის კანონი, მუხ. 2, ქვეპუნქტი "ა"). აღნიშნულიდან გამომდინარე, თუკი ის ინფორმაცია, რომლის გაცემაზეც ლანჩხუთის მუნიციპალიტეტის გამგეობა უარს აცხადებს, ასე თუ ისე, ჯდება "პერსონალური მონაცემის" ცნებაში, უნდა ჩაითვალოს, რომ მსგავს შემთხვევაში, გამგეობის ქმედებას, კანონთან წინააღმდეგობის თვალსაზრისით, პრობლემები ნაკლებად შეიძლება შეექმნას.
_ გამგეობამ უარი გვითხრა ბრძანების ასლის მოწოდებაზე, თუმცა, ჩვენ მიერ მოპოვებულ დოკუმენტში ა(ა)იპ საფეხბურთო კლუბის დირექტორის კობა მირზაშვილის გათავისუფლების შესახებ უნდა იყოს თუ არა მითითებული გათავისუფლების საფუძველი და ასევე, რა ვადაში უნდა მიუვიდეს ის ადრესატს? მირზაშვილის ბრძანება დათარიღებულია 5 აგვისტოთი, ხოლო თავად ადრესატმა, საკუთარი დაჟინებული მოთხოვნის შემდეგ, იგი ჩაიბარა 8 ოქტომბერს.
_ როგორც ირკვევა, ლანჩხუთის მუნიციპალიტეტის გამგებლის 2014 წლის 5 აგვისტოს #225 ბრძანებაში, რომლითაც მოხდა "არასამეწარმეო (არაკომერციული) იურიდიული პირის ლანჩხუთის მუნიციპალიტეტის გამგეობის საფეხბურთო კლუბ "ლანჩხუთის გურიას" დირექტორის კობა მირზაშვილის სამსახურიდან გათავისუფლება, უშუალოდ სარეზოლუციო ნაწილამდე მხოლოდ იმაზე მითითებას შეიცავს, რომ გათავისუფლება საქართველოს ორგანული კანონის "ადგილობრივი თვითმმართველობის კოდექსის" 61-ე მუხლის მე-3 პუნქტის ა ქვეპუნტისა და თავად ა(ა)იპ "ლანჩხუთის მუნიციპალიტეტის გამგეობის საფეხბურთო კლუბ "ლანჩხუთის გურიას" წესდების მე-3 მუხლის პირველი პუნქტის ა ქვეპუნქტის შესაბამისად გახორციელდა. ამასთან, ბრძანებაში მითითებული საკანონმდებლო აქტის ნორმა იმის განსაზღვრებას იძლევა, რომ გამგებლის ბრძანება მუნიციპალიტეტის თანამდებობის პირის ინდივიდუალურ ადმინისტრაციულ-სამართლებრივ აქტს წარმოადგენს, ხოლო თავად ა(ა)იპ-ის წესდების მე-3 მუხლის პირველი პუნქტის ა ქვეპუნქტი კი, სავარაუდოდ, აპელირებას იმაზე აკეთებს, რომ დირექტორის დანიშვნა და გათავისუფლება გამგებლის პრეროგატივაა. თუმცა, გათავისუფლების შესახებ ბრძანებაში არსად არაა მითითებული გათავისუფლების საფუძველი, თუ რა კონკრეტული გარემოება (მაგალითად, პირადი განცხადება, საკუთარი ინიციატივა), დაკავებულ თანამდებობასთან შეუსაბამობა, გათავისუფლება დისციპლინური გადაცდომის ჩადენისთვის და ა.შ.) დაედო საფუძვლად დაკავებული თანამდებობიდან პირის გათავისუფლებას. არადა, გათავისუფლების საფუძველი ბრძანებაში აუცილებლად უნდა იყოს მითითებული. რაც შეეხება საკითხს იმის თაობაზე, თუ რა ვადაში უნდა ჩაბარდეს ადრესატს გათავისუფლების ბრძანება, აქ აღსანიშნავია შემდეგი მნიშვნელოვანი გარემოება: როგორც წესი, ინდივიდუალური ადმინისტრაციულ-სამართლებრივი აქტი ძალაში შედის მხარისთვის კანონით დადგენილი წესით გაცნობისთანავე, ხოლო ოფიციალური გაცნობა კი, თავის მხრივ, ნიშნავს მისთვის ინდივიდუალური ადმინისტრაციულ-სამართლებრივი აქტის გადაცემას ან ფოსტის მეშვეობით გაგზავნას. სწორედ, მხარისთვის კანონით დადგენილი წესით გაცნობას ან გამოქვეყნებას უკავშირდება ინდივიდუალური ადმინისტრაციულ-სამართლებრივი აქტის (მოცემულ შემთხვევაში, გამგებლის ბრძანების) ძალაში შესვლა. წინააღმდეგ შემთხვევაში, გამგებლის ბრძანებას იურიდიული ძალა არ აქვს. ამიტომაც, გათავისუფლების ბრძანების მხარისათვის დროული გადაცემა ან ფოსტის მეშვეობით გაგზავნა, პირველ რიგში, თავად გამგეობისთვისვე იყო მნიშვნელოვანი, რაც, როგორც ირკვევა, არ მომხდარა.
_ გვაინტერესებს ა(ა)იპ "უფასო სასადილო მზრუნველობამოკლებულთათვის" დირექტორის, გელა რიონიძის გათავისუფლების კანონიერება. ბრძანება რიონიძესაც დაგვიანებით ჩაბარდა, თუმცა, ზემონახსენებისგან განსხვავებით, აქ გათავისუფლების მოტივი დასახელებულია. კერძოდ, ბრძანებას საფუძვლად უდევს აუდიტის დასკვნა _ სამსახურებრივი მოვალეობის შესრულებისას უხეში დარღვევები, რისთვისაც წინა მოწვევის საკრებულომ რიონიძეს გაფრთხილება მისცა. სამართლიანია თუ არა ერთი და იგივე დანაშაულისთვის ორი სასჯელის შეფარდება?
_ ამ შემთხვევაში ბრძანების ტექსტში მოყვანილი ფაქტობრივი გარემოება _ აუდიტის სამსახურის დასკვნა, სადაც გარკვეულ დარღვევებზეა საუბარი (თუ ასეთი დასკვნა ნამდვილად არსებობს და მასში მოყვანილი დარღვევის ფაქტები სინამდვილეს შეესაბამება), შეიძლება მიჩნეულ (კვალიფიცირებული) იქნას, როგორც, მინიმუმ "დისციპლინური გადაცდომა" (მაგალითად, სამსახურებრივ მოვალეობათა ბრალეული შეუსრულებლობა ან არაჯეროვნად შესრულება) ან "დაკავებულ თანამდებობასთან შეუსაბამობა", რაც შეიძლება იყოს სამსახურიდან გათავისუფლების საფუძველი. თუმცა საკითხი აქაც სადავოა.
ჩვენ გამგეობისგან ასევე გამოვითხოვეთ ინფორმაცია, თუ რამდენჯერ ისარგებლა მუნიციპალიტეტის გამგებელმა ზაზა ურუშაძემ უფლებამოსილების დღიდან მივლინებით და რა თანხა დაიხარჯა ამ კუთხით. მართალია, გამგეობის ადმინისტრაციიდან ამასთან დაკავშირებით გვიპასუხეს, რომ აქ დასამალი არაფერია და გამგებელი თანახმაა მის გასაჯაროებაზე, თუმცა, ეს ინფორმაცია ჩვენთვის დღემდე არავის მოუწოდებია.
რედაქციისგან: "გურია ნიუსი" აგრძელებს დისკუსიას კანონის განმარტების შესახებ, ხოლო საჯარო ინფორმაციის მოუწოდებლობის ნებისმიერი პრეცენდენტისას აუცილებლად მივმართავთ სასამართლოს, რადგან ინფორმაციის თავისუფალი მიღება და გავრცელება საქართველოს მოქალაქეების კონსტიტუციური უფლებაა!
რა კეთდება სოფლის მხარდაჭერის პროგრამით შემოქმედში
გამოკითხვა _ როგორ აისახა ლარის კურსის ვარდნა თქვენს ყოფაზე?