სერგო რატიანი: „მასწავლებელთა სქემა სასკოლო განათლების რეფორმის სტაგნაციაა“
17:03; 5.03.2015
"ერთიანი ნაციონალური მოძრაობის" წევრი და საპარლამენტო უმცირესობის წარმომადგენელი სერგო რატიანი მასწავლებლის საქმიანობის დაწყების, პროფესიული განვითარებისა და კარიერული წინსვლის სქემის შეფასებასთან დაკავშირებით განათლების მინისტრის თამარ სანიკიძის განცხადებაზე კომენტარს აკეთებს:
"ერთ-ერთი ბრალდების თანახმად, წლის განმავლობაში იგეგმება დაახლოებით, 5 000 მასწავლებლის განთავისუფლება, რაც ალოგიკური განაცხადია. არგუმენტად მოჰყავთ საბიუჯეტო ციფრები, თუმცა ბიუჯეტში, რომელიც გათვალისწინებულია 2015 წლისთვის, არსად იკითხება მასწავლებლების რაოდენობა, რომელთათვის გათვალისწინებულია ესა თუ ის საბიუჯეტო სახსრები", _ ამბობდა მინისტრი "ნაციონალური მოძრაობის" ბრალდებაზე.
"ქალბატონო თამარ, მართალს ბრძანებთ — ბიუჯეტში არსად იკითხება მასწავლებელთა რაოდენობა, მაგრამ ის სრულიად ცხადად იკითხება "მასწავლებლის საქმიანობის დაწყების, პროფესიული განვითარებისა და კარიერული წინსვლის სქემის დამტკიცების შესახებ" საქართველოს მთავრობის დადგენილების პროექტთან დაკავშირებით განმარტებით ბარათში, სადაც მოცემულია ცხრილი და მასწავლებელთა სავარაუდო რაოდენობა – 60100. სხვათა შორის, იქვე გიწერიათ, რომ მასწავლებელთა დღეს არსებული რაოდენობა არის 65000 და მათ შორის სერთიფიცირებულია მხოლოდ 17000. უნდა შევნიშნოთ, რომ თუ სამინისტრო არ გეგმავს შემცირებას და ამ თანხებს გარკვეული მიზეზებით უფრო მეტ ადამიანზე ანაწილებს, მაშინ, რეალურად, მასწავლებელს გაცილებით დაბალი ხელფასები გამოუვათ, ვიდრე ცხრილშია მოცემული.
(მაგალითისთვის 45 200 მასწავლებლისთვის სამინისტროს 2015 წლის სექტემბრამდე განსაზღვრული აქვს 15 551 133.70 ლარი და, შესაბამისად, საშუალო ხელფასი — 344 ლარი. მაგრამ, თუ მასწავლებელთა რეალური რაოდენობა არის 48000, მაშინ იგივე ბიუჯეტის პირობებში საშუალო ხელფასი იქნება არა 344, არამედ 324 ლარი).
სხვათა შორის, ქალბატონ თამარს გამორჩა ჩემი შეფასება, რომელიც უფრო გასაგები გახდება საზოგადოებისთვის ამ ცხრილის ნახვის შემდეგ: სქემის შედგენით, სამინისტრო და მთავრობა ეუბნება სასკოლო საზოგადოებას, რომ დღეს სკოლაში არ არსებობს არცერთი ადამიანი, რომელიც იმსახურებს მათ მიერ აღიარებულ უმაღლეს სტატუსს, ხოლო მესამე საფეხურის სტატუსს შეესაბამება მხოლოდ 100 მასწავლებელი", _ აცხადებს რატიანი.
განათლების მინისტრის მეორე ბრალდება სქემის შედეგებს შეეხებოდა:
"ნაციონალური მოძრაობის" წარმომადგენელი ხაზს უსვამს იმ გარემოებას, რომ სქემის პირველი შედეგები 2017-2018 წელს დაიდება და აქედან გამომდინარე, მასწავლებელთა კარიერული წინსვლა და ფინანსური მდგომარეობა ორი წლით გადაიწევს, რაც სიცრუეა, რადგან 2015 წლის ბიუჯეტში უკვე გათვალისწინებულია პედაგოგთა სახელფასო ზრდა.  შესაბამისად, ნორმატიულ დოკუმენტებში დამტკიცებულია 2016 და 2017 წლების სახელფასო ზრდა", _ აღნიშნავდა განათლების მინისტრი თამარ სანიკიძე, რაზეც სერგო რატიანი პასუხობს:
"ქალბატონ თამარს, ალბათ, კარგად ესმის, რომ მე არ ვსაუბრობდი სამინისტროს მიერ დეკლარირებულ ხელფასების ზრდაზე 2015 სექტემბრიდან, 2016 აპრილიდან და 2017 წელს პრაქტიკოსი მასწავლებლებისთვის 55-55 ლარით და უფროს მასწავლებლებისთვის შესაბამისად 150, 80, და 160 ლარით, რაც დღევანდელი კრიზისის ფონზე აშკარად შთამბეჭდავი მატებაა (მაგალითად, 2014 წელს პრაქტიკოსი მასწავლებლის ხელფასი 344 ლარი იყო 197 დოლარი, დღეის მდგომარეობით — დაახლოებით 156. თქვენ გეგმავთ სექტემბრისთვის ამ კატეგორიის მასწავლებლებისთვის ხელფასების 55 ლარით ზრდას, დღევანდელი კურსით კი, 400 ლარი უკვე 182 დოლარია).
მე ვსაუბრობდი იმაზე, რომ მთავრობის მიერ დამტკიცებული სქემით მასწავლებელი მინიმუმ ორი წლის განმავლობაში ვერ შეიცვლის სტატუსს (მინისტრმა თავადაც აღნიშნა, რომ საუბარი შეეხებოდა მასწავლებელთა კარიერულ წინსვლას და აქედან გამომდინარე ფინანსური მდგომარეობის შეცვლას) და ვერ გადავა სხვა საფეხურზე, მაგალითად პრაქტიკოსი მასწავლებელი უფროს მასწავლებლად, ხოლო უფროსი – წამყვანად. რადგან, 2015-2016 სასწავლო წელი განსაზღვრულია მასწავლებლის შეფასების სისტემის პილოტირების წლად. ანუ სქემის პირველი შედეგები დაიდება რეალურად, მხოლოდ 2016-2017 წლის ბოლოსთვის, 2017-2018 წელს.
გამომდინარე აქედან, ეს სქემა შექმნილია იმისთვის, რომ არჩევნებამდე, 2015-2016 წლებში არ მოხდეს მასწავლებელთა გადასვლა ერთი კატეგორიიდან მეორეში და მთავრობას არ დასჭირდეს დამატებითი თანხების გამოყოფა. ამდენად, კიდევ ერთხელ შემიძლია განვაცხადო, რომ მთავრობის ეს დადგენილება შეიძლება შეფასდეს, როგორც სასკოლო განათლების რეფორმის სტაგნაციის, დამადასტურებელი საბუთი.
გამგებელი ენმ-ს: "თვითოვე აღმოჩნდებიან ძალიან მალე უხერხულ სიტუაციაში"