ქამრების შემოჭერის “ლანჩხუთური მეთოდი”
2:01; 13.01.2012
ლანჩხუთის მუნიციპალიტეტის წარმომადგენლობით და აღმასრულებელ ხელისუფლებაში დასაქმებულმა საჯარო მოხელეებმა 2011 წლის 1 იანვრიდან, ამავე წლის 23 დეკემბრის ჩათვლით, პრემიის სახით 106 340 ლარი გადაინაწილეს. 2010 წელს კი მხოლოდ გამგეობის თანამშრომლებზე პრემიის სახით 85 650 ლარი გაიცა, საკრებულოს 22 თანამშრომელმა _ 14 090 ლარი მიიღო. ეს მაშინ, როცა, 2012 წელს, სოციალური პროგრამების დასაფინანსებლად მხოლოდ 390 ათასი ლარის დახარჯვაა დაგეგმილი.
პრემიის მიღება-გაცემის წესს “საჯარო სამსახურის შესახებ” არსებული კანონი არეგულირებს. აღნიშნული კანონის 74-ე მუხლში გაწერილია, თუ რა შემთხვევაში ერგება საჯარო მოხელეს პრემია და რა შემთხვევაში _ არა. ქართული კანონმდებლობის თანახმად, “მოსამსახურის მიერ სამსახურებრივ მოვალეობათა სანიმუშო შესრულებისთვის, ხანგრძლივი და კეთილსინდისიერი სამსახურისთვის, განსაკუთრებული სირთულის ან მნიშვნელობის დავალების შესრულებისთვის, წესდება წახალისების შემდეგი ფორმები: მადლობის გამოცხადება; ერთდროული ფულადი ჯილდო; ფასიანი საჩუქრით დაჯილდოება; თანამდებობრივი სარგოს თანრიგის ამაღლება”. ამავე მუხლში მითითებულია, რომ შეიძლება ერთდროულად გამოყენებული იქნას წახალისების რამდენიმე ფორმა. თუმცა, გურიის რეგიონის მუნიციპალიტეტის საჯარო მოხელეები არსებულ კანონს სრულ იგნორირებას უკეთებენ და ნებისმიერ საჯარო მოხელეზე ყოველწლიურად პრემიას გასცემენ, ზოგ შემთხვევაში, წელიწადში ორ-სამჯერაც კი. ეს მაშინ, როცა მუნიციპალიტეტებს ძალიან მწირი შემოსავლები აქვთ და მთელი რიგი მიმართულებით პროგრამებს იმ მიზეზით ვერ ახორციელებენ, რომ როგორც თავად ამბობენ, დაფინანსება არ ჰყოფნით.
საკრებულოში დასაქმებულმა 23 თანამშრომელმა, 357 დღეში პრემია-დანამატი 25 748 ლარის ოდენობით მიიღო: საკრებულოს თავმჯდომარეს რევაზ ჩიტიძეს 3 776 ლარი ერგო, მის მოადგილეს, ზვიად აფხაზავას _ 1 760 ლარი. ფრაქცია “ერთიანი ნაციონალური მოძრაობის” თავმჯდომარემ, დავით ჩხაიძემ _ 1 040 ლარი მიიღო; ფრაქცია “ლანჩხუთელების” თავმჯდომარემ, მარინე თურნავამ კი 1 560 ლარი. საფინანსო-საბიუჯეტო კომისიის თავმჯდომარეს პაატა ფირცხალაიშვილს 1 040 ლარი ერგო; სოციალურ საკითხთა კომისიის თავმჯდომარეს, გოჩა ჯანაშიას _ 1 560 ლარი; ინფრასტრუქტურის კომისიის თავმჯდომარეს, მერაბ წილოსანს _ 1 040 ლარი; სამანდატო-საპროცედურო საკითხთა და ეთიკის კომისიის თავმჯდომარეს, ილო გვარჯალაძეს _ 1 040 ლარი; ქონების მართვის, ბუნებრივი რესურსებისა და აგრარულ საკითხთა კომისიის თავმჯდომარეს, გია ორაგველიძეს კი 1040 ლარი. აპარატის უფროსს, ნინო ძიძიგურს 2 240 ლარი მისცეს, თანაშემწე დონარა დოლიძეს _ 1 080 ლარი, მთავარ სპეციალისტს, მაია კეკელიძეს _ 1 344 ლარი, ასევე მთავარ სპეციალისტს, მაია ლომთაძეს _ 672 ლარი; ამდენივე ერგო კიდევ ერთ მთავარ სპეციალისტს, დავით კვაჭაძეს; ასევე მთავარ სპეციალისტს, ირინა დოროხოვას კი 1 008 ლარი. მდივანს, მარიამ ცენტერაძეს _ 1 120 ლარი ერგო, მძღოლს, გიგა წერეთელს _ 912 ლარი, დამლაგებელ ვალენტინა მასლოვას _ 360 ლარი, კომისიის კონსულტანტებს: ნინო ფირცხალაიშვილს _ 648 ლარი, ლია დარჩიას _ 432 ლარი, ლალი კიკაბიძეს _ 540 ლარი, ლალი გოგუას და ეკა ხვედელიძეს 432-432 ლარი.
გამგეობაში დასაქმებული 118 თანამშრომლის საპრემიო ფონდი მოცემული დროის განმავლობაში კი 80 592 ლარით განისაზღვრა, აქედან გამგებელმა გიორგი გოგუაძემ 1 888 ლარი მიიღო, მისმა მოადგილეებმა _ ნუგზარ ღლონტმა და გიორგი ჭყონიამ 1 440-1 440 ლარი; კიდევ ერთმა მოადგილემ, კახაბერ ასკურავამ კი _ 720 ლარი. გამგებლის მოადგილეებზე 240 ლარით მეტი პრემია მისცეს აპარატის უფროსს ლია იმნაძეს.
24 თანამშრომელს 1 008-1 008 ლარი დაურიგეს. სამსახურის უფროსებს _ ირმა მგელაძეს, მაია აფხაზავას, მაია გოგიჩაიშვილს და ეთერ ჭყონიას _ 1 680-1 680 ლარი. ასევე სამსახურის უფროსებს _ ზაზა ქავზინაძეს, იოსებ ჩხაიძეს, როლანდ ლაშხიას, შოთა ჩაგუნავას, მალხაზ ვირუბოვს და დავით პატარაიას _ 1 120-1 120 ლარი, ხოლო კიდევ ერთი სამსახურის უფროსს, ფრიდონ ჭინჭარაძეს 560 ლარი ერგო. სამ მძღოლს _ გიორგი ფირცხალაიშვილს, ელგუჯა გოგუაძეს და დავით ჩხაიძეს 912-912 ლარი მისცეს. განყოფილების უფროსებს _ ბუხუტი ბარამიძეს _ 800 ლარი, ნუგზარ ბოლქვაძეს _ 736 ლარი, გია ხოფერიას 800 _ ლარი, ალექსანდრე იმნაიშვილს _ 1 200 ლარი, ნინო კიკვაძეს _ 1 600 ლარი, თამაზ იმედაიშვილს _ 1 200 ლარი, ოთარ სირაძეს _ 800 ლარი, ოთარ ფრანგულაიშვილს ასევე _ 800 ლარი, იოსებ მაჭავარიანს და ვალერიან მექვაბიშვილს 400-400 ლარი. დანარჩენ თანამშრომელთა პრემიები ასე გამოიყურება: ზოგს _ 672 ლარი, ზოგს _ 336, ზოგსაც _ კიდევ 160 ლარი.