უავტორო პასუხი და ბევრი “თუმცა”
3:03; 30.03.2012
2011 წლის ივლისში, ჩოხატაურის იმდროინდელი გამგებელი, გია გიორგაძე და სახანძრო დაცვის სამსახურის აწ უკვე ყოფილი უფროსი, ოზურგეთელ და ლანჩხუთელ კოლეგებთან ერთად, პოლონეთში იმყოფებოდნენ. ვიზიტი 16 დღეს გაგრძელდა და როგორც პოლონეთიდან დაბრუნებულმა გიორგაძემ გვითხრა, გურულებმა სტაჟირება გაიარეს ქალაქ კელცეს საგანგებო სიტუაციების მართვისა და უსაფრთხოების დეპარტამენტში.
_ თეორიული და პრაქტიკული სწავლება, ძირითადად, შეეხო კრიზისული სიტუაციების დროს თვითმმართველობის როლის ამაღლებას და კოორდინირებული მუშაობის დაგეგმვას. მოხდა გაცნობა საზოგადოებრივი უსაფრთხოების პოლონურ ვარიანტთან, რომლის მიხედვითაც, ქალაქის მერიის საგანგებო სიტუაციების მართვისა და უსაფრთხოების დეპარტამენტი კოორდინაციას უწევს სახანძრო სამაშველო, სასწრაფო-სამედიცინო დახმარების სამსახურებსა და პოლიციას. პროექტის მიმდინარეობისას მოხდა ქალაქ კელცეს საგანგებო სიტუაციების და უსაფრთხოების დეპარტამენტის საორგანიზაციო სტრუქტურების გაცნობა, კრიზისული სიტუაციების მართვის რაიონული ჯგუფის საქმიანობის, კომპეტენციების გაცნობა და გამოცდილების გაზიარება საქართველოში შემდგომში ჩასატარებელი სამუშაოებისთვის, _ ამბობდა “გურია ნიუსთან” საუბრისას, 2011 წლის 25 ივლისს გია გიორგაძე.
იმდროინდელმა გამგებელმა დააზუსტა, რომ “პოლონურმა მხარემ გამოთქვა მზადყოფნა, მხარი დაუჭიროს ამ ინოვაციის დამეგობრებულ ქვეყნებში დანერგვას: _ შემდგომი თანამშრომლობისა და დახმარების გაგრძელების მიზნით, პოლონური მხრიდან, გურიის რეგიონისთვის შემოთავაზებული იქნა საჭირო ტექნიკა, რომელიც ძალიან მალე ჩამოვა. ეს ვიზიტი, შინაარსით და შემდგომი პერსპექტივის მიხედვით, შედეგიანი იყო “.
მას შემდეგ თითქმის ერთი წელი გავიდა, თუმცა, პოლონური ვიზიტის შედეგი ჩოხატაურში არავის უნახავს. გია გიორგაძე ახლა გამგებლის მოადგილეა. როდესაც, გასული წლის ივლისში დაპირებულ ტექნიკაზე ვკითხეთ, ასეთი პასუხი მივიღეთ: “ტექნიკა? არ ვიცი. როცა ვიყავით, რაღაც საჭირო ინსტრუმენტები (?!) გამოგვატანეს”.
_ ბატონო გია, თქვენ, პოლონეთიდან დაბრუნების შემდეგ, ამბობდით, რომ საჭირო ტექნიკა, მალე ჩამოვიდოდა. როდის იქნება ეს “მალე”?
_ არ ვიცი. ალბათ მალე იქნება, _ გვითხრა გიორგაძემ.
ამ “მალეს” მოლოდინში, კი მხოლოდ სახელშეცვლილი აწ უკვე “სახანძრო-სამაშველო” სამსახურის ტექნიკა სასწრაფოდ შეცვლას საჭიროებს. მეხანძრეები, ჩვენთან პირად საუბრებში ამბობენ, რომ იმ ტექნიკით, რომელიც ჩოხატაურს გააჩნია, ხანძრის ჩაქრობა, რამდენიმე თვეში შეუძლებელი იქნება. სამსახურის ახალი უფროსი, ავთო ვასაძე კი, ჩვენს კითხვებს არ პასუხობს და გამგეობის პრესსამსახურის ხელმძღვანელთან, თეონა ჩიგოგიძესთან გვამისამართებს.
ჩიგოგიძის მიერ მოწოდებული ინფორმაციით ირკვევა, რომ ჩოხატაურის მუნიციპალიტეტში, 2011 წლის 23 მარტიდან 2012 წლის 23 მარტის ჩათვლით, რეგისტრირებულია 38 სახანძრო გამოძახების ფაქტი. აქედან, 31 გამოძახების შემთხვევაში, მოხერხდა ხანძრის დროული ჩაქრობა და ობიექტის გადარჩენა ზარალის გარეშე, 7 შემთხვევაში ხანძრის ჩაქრობა ვერ მოხერხდა. აღსანიშნავია, რომ ამ 7 შემთხვევაში შედის, რამდენიმე დღის წინ, სოფელ ხევში დამწვარი ორი სახლი და გასულ ზაფხულს, სახანძრო სამსახურის შენობასთან ახლოს მდებარე ერთსართულიანი საცხოვრებელი ბინა, სადაც ორი ოჯახი ცხოვრობდა.
მოსახლეობა სახანძრო სამსახურს ხშირად საყვედურობს, რომ, ისინი შემთხვევის ადგილზე დაგვიანებით მიდიან, რასაც სავალალო შედეგი მოჰყვება. როგორც აღვნიშნეთ, შევეცადეთ დაგროვილ კითხვებზე პასუხი ავთო ვასაძისგან მიგვეღო, თუმცა უშედეგოდ. პრესსამსახურმა გაგზავნილ კითხვებზე პასუხი დროულად მოგვწერა, თუმცა, ჩვენთვის უცნობია, ვინ არის იმ პასუხების ავტორი, რომელსაც ქვემოთ შემოგთავაზებთ:
_ ხშირად ისმის საყვედურები იმის შესახებ, რომ სახანძრო-სამაშველო სამსახური დროულად ვერ ახერხებს ხანძრის ადგილზე მისვლას. რა არის ამის მიზეზი და სათანადოთ არის თუ არა აღჭურვილი ჩოხატაურის სახანძრო-სამაშველო სამსახური საჭირო ტექნიკით?
_ სახანძრო-სამაშველო სამსახურების სრულყოფილი ტექნიკური აღჭურვილობა იმდენად ძვირადღირებული ფუფუნებაა, რომ მთელი ქვეყნის მასშტაბით, მხოლოდ რამდენიმე დიდი ქალაქი თუ ახერხებს ამის უზრუნველყოფას. რაც შეეხება ჩოხატაურის მუნიციპალიტეტის სახანძრო-სამაშველო სამსახურის ტექნიკურ აღჭურვილობას, ის მართალია მოძველებულია, თუმცა, ამ ბოლო დროს მიმდინარეობს მისი რეაბილიტაცია შესაძლებლობის ფარგლებში. ამის დასტურია ისიც რომ, ბოლო წლების განმავლობაში, მხოლოდ მიმდინარე წელს მოხერხდა (?!) ამ სამსახურის ბიუჯეტის გარკვეული რაოდენობით გაზრდა. სახანძრო-სამაშველო სამსახურს შეიარაღებაში ყავს სამი ერთეული სახანძრო ავტოცისტერნა. რაოდენობის თვალსაზრისით, ტექნიკა შეიძლება ჩაითვალოს საკმარისად, თუმცა მათი ექსპლოატაცია გარკვეულ ხარჯებთან არის დაკავშირებული. რაც შეეხება სახანძრო ტექნიკურ საშუალებებს და სპეციალურ აღჭურვილობას, ის ამჯერად განახლების სტადიაშია. სახანძრო-სამაშველო სამსახური ცდილობს იმ შესაძლებლობის ფარგლებში, რასაც იძლევა დღევანდელი მატერიალურ-ტექნიკური აღჭურვილობა, მაქსიმალურად მოკლე დროში მივიდეს ხანძრის ობიექტამდე და უმეტეს შემთხვევაში, ახერხებს ამას. რისი დასტურიცაა ამ ბოლო ერთი წლის განმავლობაში სამსახურის მიერ გადარჩენილი 12 ობიექტი და 19 ღია ცეცხლის კერის ლოკალიზება. თუმცა, აღსანიშნავია ისიც, რომ, ჩვენი რაიონის ტერიტორია სიდიდისა და რელიეფის სირთულის მიხედვით, ერთ-ერთი რთული რაიონია და ძნელად მისადგომია სპეციალური ტექნიკისათვის, რის გამოც, არ არის გამორიცხული ერთეულ შემთხვევაში შეიქმნას გარკვეული პრობლემები. ჩოხატაურის სახანძრო-სამაშველო სამსახურის პირადი შემადგენლობა, მუშაობს სამცვლიანი რეჟიმის პირობებში და ყოველდღიურად ცვლაში იმყოფება შვიდი თანამშრომელი, _ ასეთია მიღებული პასუხი, რომლის ავტორი უცნობია, და მასში ბევრი “თუმცა” გვხვდება!
ნანა კაკაბაძე: "ომბუდსმენის ანგარიში ფასადურია"