საქართველოს სახალხო დამცველს აპარატის თანამშრომლები დისკრიმინაციაში ადანაშაულებენ. აღნიშნულთან დაკავშირებით, სასამართლოში ორ თანამშრომელს სარჩელი უკვე შეტანილი აქვს, "გურია ნიუსის" ინფორმაციით, კიდევ ერთი თანამშრომელი სარჩელს ამზადებს.
რა ხდება ომბუდსმენის ოფისში, რის გამო დაიწყეს თანამშრომლებზე დისციპლინური საქმისწარმოება და რა ინფორმაციის გაჟონვას აბრალებს უჩა ნანუაშვილი თანამშრომლებს, ამ საკითხებზე "გურია ნიუსი" სახალხო დამცველის ოფისის საქმისწარმოებისა და ადამიანური რესურსების დეპარტამენტის უფროსს, ილია ჭანტურაიას ესაუბრა.
_ილია, როგორც ვიცით, გუშინ თქვენზე კიდევ ერთი დისციპლინური საქმისწარმოება დაიწყო. რა გახდა ამის მიზეზი პირველ და მეორე შემთხვევაში?
_ ეს დაპირისპირება დაიწყო ამ წლის დასაწყისში, იანვარ-თებერვლიდან, იმ დროიდან როცა მქონდა საკმაოდ რთული საუბარი სახალხო დამცველის მოადგილე ნათია კაციტაძესთან.  2015 წლის დეკემბერში ჩამოვაყალიბეთ პროფკავშირი სახალხო დამცველის ოფისში, რაც როგორც ჩანს არ მოსწონს სახალხო დამცველს და მეჩვენება, რომ  ესეც არის ერთ-ერთი მიზეზი იმისა, რომ ჩემს მიმართ აშკარად დაიწყეს მოქმედებები. ვფიქრობ,  სახალხო დამცველს უნდა ერთპიროვნული მმართველობა, ისეთი, რომ არავინ მას ზედმეტი სიტყვა არ  უთხრას, არავინ ზედმეტი აზრი არ გამოხატოს და თვითონ რასაც იტყვის როგორც ჰეგემონი, ისე იყოს ოფისში. არადა, ეს სახალხო დამცველის ოფისია, ადამიანები სხვა ადამიანებს იცავენ.  სახალხო დამცველი როგორც ჩანს, ოფისს და ადამიანის უფლებებს სხვანაირად ხედავს.
_ რა გაძლევთ იმის თქმის საფუძველს, რომ სახალხო დამცველი ერთპიროვნული მმართველია და სხვის აზრს არ ითვალისწინებს?
_სახალხო დამცველი  საკადრო პოლიტიკას ისე ატარებს, რომ არავის არაფერს ეკითხება. მას ჰყავს თავისი ჯგუფი ჩამოყალიბებული, რომელიც არის მისი ერთ-ერთი მოადგილის, ნათია კაციტაძის მიმართულება. ის უწევს კონსულტაციებს. ბოლო რამდენიმე თვის განმავლობაში სახალხო დამცველი თავის პირველ მოადგილესთან, პაატა ბელთაძესთან საერთოდ არ გადიოდა კონსულტაციებს, რომელიც  აპარატს ხელმძღვანელობს. საკადრო გადაადგილებების შესახებ ისე იქნა გადაწყვეტილებები მიღებული, რომ ადამიანური რესურსების დეპარტამენტის უფროსი საქმის კურსში არ ვიყავი.  რაც ნათია კაციტაძე დაინიშნა საერთოდ არ ყოფილა კონსულტაციები. სახალხო დამცველი ერთპიროვნულად იღებდა გადაწყვეტილებას და ამას ღიად აფიქსირებდა. იგივე ჩემს დეპარტამენტთან მიმართებაში, იგივე რეგიონების რეორგანიზაციის და თანამშრომლების გათავისუფლების შემთხვევაშიც. ამასთანავე, არ მოსწონს ჩემს მიერ დაშვებული მოსაზრებები რეორგანიზაციასთან დაკავშირებით, თანამშრომლების გათავისუფლებაზე, ასევე კონკურსებთან დაკავშირებითაც და ა. შ. მე ამ  საკონკურსო კომისიის წევრი ვარ და მქონდა ჩემი აზრის გამოხატვის უფლება, თუმცა ეს სახალხო დამცველს არ მოსწონდა. თვითონ როგორც იტყოდა, სწორი იყო თუ არასწორი, ასე კეთდებოდა. ეს იყო და არის მისი ხედვა დღესაც.
_რეორგანიზაციისას რამდენი თანამშრომელი გათავისუფლდა აპარატიდან?
_ზუსტად მონაცემები არ მახსოვს, თუმცა საკმაოდ ბევრია გათავისუფლებული ზუგდიდიდან, მარნეულის ოფისიდან, ასევე, ბათუმში გადაიყვანეს თანამშრომლების ნაწილი. რამდენიმე ადამიანი იყო, თუმცა, მათ დავა არ ისურვეს. სახალხო დამცველმა როცა ეს გადაწყვეტილება მიიღო რეალურად ამის საჭიროება არ არსებობდა. მიზანი არ ჩანდა ამ ცვლილებების, ეს არ იყო საკადრო კუთხით კვლევის შედეგი, მან ასე გადაწყვიტა და მორჩა.
_როგორც ვიცით, ეს უკვე მეორე დისციპლინური სამართალწარმოების შესახებ გამოცემული ბრძანებაა თქვენს საწინააღმდეგოდ. პირველ შემთხვევაზე თუ არის დასრულებული მოკვლევა?
_პირველ შემთხვევაზე სარჩელი მაქვს სასამართლოში შეტანილი. მისი მოსამზადებელი ეტაპი 27 ივნისს არის ჩანიშნული. რაც შეეხება მეორე ბრძანებას, ეს გუშინ მივიღე და ამაზეც მივმართავ სასამართლოს. ამ დისციპლინური საქმისწარმოების დაწყების საფუძველიც კი, იმდენად აბსურდულია, არანაირ ჩარჩოში არ ჯდება. ამასაც გავასაჩივრებ.
_ამ ბრძანებაში მიზეზი, რის გამოც  საქმისწარმოება იწყება, ვერ ამოვიკითხეთ…
_ეს ბრძანება დაშტრიხული სახით გამოვაქვეყნე, რადგან იქ ნახსენებია  კიდევ ორი პიროვნება. ერთი არის ერთ-ერთი დეპარტამენტის თანამშრომელი, რომელიც სახალხო  დამცველმა დაიბარა და უთხრა, რომ მას დაეწერა მოხსენებითი ბარათი. ის კი არა, რომ ვიღაცამ თავისი ინიციატივით ჩემს წინააღმდეგ რაღაც დაწერა, თვითონ მოსთხოვა მან თანამშრომლებს დაეწერათ ეს მოხსენებითი ბარათი  ჩემთან დაკავშირებით. სახალხო დამცველს არ მოეწონა, ის, რომ მე სტუდია "მონიტორის" საჯარო ინფორმაცია მივეცი. არ მოეწონა იმ წესით, რა წესითაც გავეცი და საქმისწარმოება სწორედ ამ პირის მოხსენებითი ბარათის საფუძველზე დაიწყო. გარდა ამისა, მეორე საკითხი ამ საქმისწარმოების დაწყების არის ჩემს მიერ სასამართლოსთვის გადაცემული მასალები, რომელიც პირველ სარჩელს დავურთე. სახალხო დამცველი თვლის, რომ რა დოკუმენტაციაც მე წარვადგინე პირველ სარჩელზე, პერსონალურ მონაცემებს შეიცავს. თითქოს ისინი მე არ უნდა წარმედგინა სასამართლოში.
_რა მასალები გადაეცით მედიას და რა არ მოეწონა სახალხო დამცველს?
_მასალები ეხებოდა სახალხო დამცველის მიერ შეძენილ ავტომანქანას. რომელიც მისი მოადგილის, ნათია კაციტაძისთვის იყო ნაყიდი. როცა ეს ინფორმაცია მედიამ მოგვთხოვა, სახალხო დამცველმა პირადად გამომიგზავნა მეილი, სადაც დაშტრიხული მომაწოდეს ეს დოკუმენტი და ჩემი  ხელმოწერით არის გაცემული ამავე ფორმით. ინფორმაცია დღესაც დაშტრიხულია. მაქვს ნანახი ეს ბრძანება, თუმცა, ახლა წვდომა ამ დოკუმენტზე არ მაქვს. ზუსტად ვიცი, რომ ის მანქანა ბალიაშვილს აქვს გადაცემული, რომელიც ნათია კაციტაძის მძღოლია. ყველა მანქანები ასეა გადაცემული სარგებლობაში მძღოლებზე. ამ ინფორმაციას მალავენ, თუმცა უკვე გაჟღერებულია. გარდა ამისა, ინფორმაციაზე წვდომა აქვს მთავარ იურისტს და ფინანსურ სამსახურს. ზოგადადაც, ეს საჯარო ინფორმაციაა, თუმცა, არ ახმაურებენ. ჩვენ ახლო მომავალში ვგეგმავთ საჯარო განცხადების გაკეთებას, სადაც დავაფიქსირებთ, რომ ვემიჯნებით ამგვარ უკანონობას და რომ ოფისშიც მიმდინარეობს პირდაპირი ზეწოლები თანამშრომლებზე.
_აღნიშნეთ რომ მარტო თქვენ არ ხართ დისკრიმინაციის მსხვერპლი…
_ჩემთან ერთად კიდევ ორი თანამშრომელია პირდაპირი დისკრიმინაციის მსხვერპლი. ერთს შეტანილი აქვს სარჩელი, მეორეც უახლოეს მომავალში შეიტანს სასამართლოში. მათ მიმართაც მალე გასაჯაროვდება დისკრიმინაციის ფაქტები.
_აღნიშნეთ, რომ საქმისწარმოების დაწყების კიდევ ერთი მიზეზი პროფკავშირის ჩამოყალიბება გახდა. კონკრეტულად რატომ ეწინააღმდეგებიან პროფკავშირის შექმნას აპარატში?
_2015 წლის  25 დეკემბერს ჩამოყალიბდა პროფკავშირი და მე ამ პროფკავშირის თავმჯდომარე ვარ. ადგილობრივი პროფკავშირული ორგანიზაცია ვართ და შევდივართ საჯარო მოსამსახურეთა პროფკავშირში, ჩვენ არ ვართ დამოუკიდებელი ორგანიზაცია. დაახლოებით ახლა 40 ადამიანია გაწევრიანებული ამ პროფკავშირში. არ ვიცი, ეს სახალხო დამცველს რატომ არ მოსწონს, მაგრამ ფაქტია, რომ ამის გამოც დაიწყეს დისციპლინური საქმისწარმოება ჩემს წინააღმდეგ.
_ამ დროისთვის მუშაობას აგრძელებთ?
_კი, ვმუშაობ ჯერჯერობით, მაგრამ მაქვს მოლოდინი, რომ მეორე დისციპლინურს უკვე ჩემი გაშვების გადაწყვეტილებაც მოყვება.
"გურია ნიუსი" უკვე დაუკავშირდა სახალხო დამცველის აპარატს. მათ პასუხს მოგვიანებით შემოგთავაზებთ.
აქვე გთავაზობთ უჩა ნანუაშვილის მიერ გამოცემულ ბრძანებას, რომლის მიხედვითაც ილია ჭანტურაიას მიმართ დისციპლინური საქმისწარმოება დაიწყო.