2016 წლის 5 აგვისტოს, თბილისის საქალაქო სასამართლოს ადმინისტრაციულ საქმეთა კოლეგიამ არ დააკმაყოფილა როლანდ ბ.-ს სარჩელი, მოპასუხეების – გიორგი პ.-სა და საქართველოს ეკონომიკისა და მდგრადი განვითარების სამინისტროს მიმართ. მხარეთა შორის დავის საგანს იმ ხელშეკრულების ბათილად ცნობა წარმოადგენდა, რომლის საფუძველზეც მოპასუხე გიორგი პ.-ს, ეკონომიკისა და მდგრადი განვითარების სამინისტროს ბალანსზე არსებული ქონება სიმბოლურ ფასად საკუთრებაში გადაეცა. გარდა ამისა, სარჩელის მოთხოვნას წარმოადგენდა გიორგი პ.-ს არაკეთილსინდისიერ შემძენად და მფლობელად ცნობა.
მოსარჩელის განმარტებით, 2000 წლის 15 მარტის ნასყიდობის ხელშეკრულების საფუძველზე შეიძინა ქ. ბათუმში მდებარე სამოთახიანი ბინა. მისივე განმარტებით, 2001-2004 წლებში მუშაობდა აჭარის ავტონომიური რესპუბლიკის საბაჟო სამმართველოს საბაჟო გამშვები პუნქტის "სარფის" უფროსის მოადგილის თანამდებობაზე. 2004 წლის მაისში, აჭარის ხელისუფლების ცვლილების შემდგომ, იმ დროს  მოქმედი სისხლის სამართლის საპროცესო კოდექსის 371-ე მუხლის გათვალისწინებით, აჭარის ავტონომიური რესპუბლიკის უმაღლესი სასამართლოს 2004 წლის 10 სექტემბრის გადაწყვეტილებით მას ჩამოერთვა ქ. ბათუმში მდებარე ბინა N8, რომელიც გადაეცა სახელმწიფოს.
მოსარჩელემ განმარტა, რომ 2007 წლის 21 ივნისის, ნასყიდობის ხელშეკრულებით მითითებული უძრავი ქონება შეიძინა გიორგი პ.-მა. მხარის განმარტებით, მიუხედავად იმისა, რომ გიორგი პ.-მა იცოდა სახელმწიფოსთვის ქონების არაკანონიერად გადაცემის თაობაზე, მან შეუსაბამოდ დაბალ ფასად – 1000 (ერთი ათასი) ლარად შეიძინა ქ. ბათუმში მდებარე ბინა N8.
წარმოდგენილი შესაგებლით, მოპასუხეებმა განმარტეს რომ სარჩელი უსაფუძვლოა და იგი არ უნდა დაკმაყოფილდეს.
სასამართლომ მიუთითა, რომ ვინაიდან სადავო უძრავი ქონება გიორგი პ.-ზე გასხვისების დროისათვის წარმოადგენდა სახელმწიფოს საკუთრებას, ეს უკანასკნელი უფლებამოსილი იყო თავისუფლად განეკარგა კუთვნილი ქონება. სასამართლომ მიიჩნია, რომ საქმეში არ იყო წარმოდგენილი მტკიცებულება, რომლითაც შესაძლებელი იქნებოდა იმის მტკიცება, რომ უფლებამოსილმა ორგანომ 2007 წლის 21 ივნისის უძრავი ქონების ნასყიდობის ხელშეკრულება გიორგი პ.სთან-თან გააფორმა იმ დროს მოქმედი კანონმდებლობის დარღვევით ანდა სახელმწიფო არ იყო უფლებამოსილი განეკარგა თავისი საკუთრება.
სასამართლომ, ასევე მიუთითა სადავო უძრავი ქონების ნასყიდობის საფუძვლებზე და აღნიშნა, რომ საქართველოს ეკონომიკური განვითარების მინისტრის 2007 წლის 14 ივნისის ბრძანებისა და საქართველოს პრეზიდენტის 2007 წლის 6 ივნისის განკარგულების კანონიერების საკითხი დადგენილია კანონიერ ძალაში შესული თბილისის საქალაქო სასამართლოს ადმინისტრაციულ საქმეთა კოლეგიის 2013 წლის 7 ნოემბრის გადაწყვეტილებით და დღეის მდგომარეობით, ისინი წარმოადგენენ იურიდიული ძალის მქონე ადმინისტრაციულ-სამართლებრივ აქტებს. უფრო მეტიც, ძალაშია ის სასამართლო გადაწყვეტილება, რომლითაც სადავო უძრავი ქონება მოსარჩელეს ჩამოერთვა და სახელმწიფოს გადაეცა. ამდენად, სასამართლომ მიიჩნია, რომ არ არსებობს სადავო ადმინისტრაციული ხელშეკრულების ბათილად ცნობის  საფუძველი.
გარდა ზემოაღნიშნულისა, სასამართლომ მხედველობაში მიიღო ის გარემოება, რომ წარმოდგენილი მოთხოვნა – 2007 წლის 21 ივნისს საქართველოს ეკონომიკური განვითარების სამინისტროსა და გიორგი პ.-ს შორის გაფორმებული უძრავი ქონების ნასყიდობის ხელშეკრულების ბათილად ცნობის შესახებ არის ხანდაზმული, რაც ასევე სარჩელის დაკმაყოფილებაზე უარის თქმის საფუძველს წარმოადგენს.
გადაწყვეტილება შეიძლება გასაჩივრდეს სააპელაციო საჩივრის შეტანის გზით თბილისის სააპელაციო სასამართლოს ადმინისტრაციულ საქმეთა პალატაში თბილისის საქალაქო სასამართლოს ადმინისტრაციულ საქმეთა კოლეგიის მეშვეობით 14 დღის ვადაში დასაბუთებული გადაწყვეტილების მხარეთათვის გადაცემის მომენტიდან.