მკურნალიძე წარმოშობით ოზურგეთის მუნიციპალიტეტის სოფელ გურიანთიდანაა და სასჯელაღსრულების დეპარტამენტის უფროსის პირველი მოადგილის პოსტი 2009 წლიდან ეკავა. გაგა მკურნალიძის სახელს პატიმრების ცემასთან დაკავშირებული არაერთი გახმაურებული ფაქტი უკავშირდება. მისი მამა _ ავთანდილ მკურნალიძე კი ოზურგეთის ბაზრის მოვაჭრეების წინააღმდეგ მომხდარ და ქონებრივი დავის საფუძველზე წარმოქმნილ ინციდენტში ფიგურირებს.
_ ტელევიზიით რომ ციხის კადრები ვნახე, იმის მერე ვეძებ ავთო მკურნალიძეს; ბაზარში ობიექტები აქვს და იქნებ, სადმე თვალი მოვკრა,-მეთქი, მაგრამ ვერ დავინახე. ამბობენ, გარეთ არ გამოდის საერთოდო. თუმცა, სირცხვილით ან შიშით გარეთ როგორ გამოვა?! ელიზბარ სადრაძის საქმის გამო, ავთო მკურნალიძე და მისი შვილი _ გაგა მკურნალიძე უნდა დაისაჯონ, _ ამბობს “გურია ნიუსთან” საუბარში ოზურგეთის მუნიციპალიტეტის სოფელ შემოქმედში მცხოვრები ლეილა ერქომაიშვილი, რომელიც მისი სიძის, ზვიად სადრაძის წამებაში მკურნალიძეების ინტერესს ხედავს.
როგორც ახლობლები აცხადებენ, “ზვიად სადრაძეს ციხეში არაადამიანურად სცემდნენ და აწამებდნენ, დამკვეთი კი, პირადად სასჯელაღსრულების დეპარტამენტის თავმჯდომარის ყოფილი მოადგილე გაგა მკურნალიძე იყო. მას ზვიად სადრაძის წამება და შეურაცხყოფა პირად კონტროლზე ჰქონდა აყვანილი”.
ზვიად სადრაძე ოზურგეთის მუნიციპალიტეტის სოფელ შემოქმედში ცხოვრობს. ის ოთხი წელია, პატიმარია და სასჯელს იხდის. სადრაძეს მეუღლე და ოთხი შვილი ჰყავს, რომლებიც ძალიან ნიჭიერი, წარმატებული ახალგაზრდები არიან.
როგორც პატიმარ ზვიად სადრაძის მეუღლის დედა, ლეილა ერქომაიშვილი ამბობს, მისი სიძე ციხეში უმძიმეს პირობებში ჰყავდათ. ზვიად სადრაძეს მშობლები ადრე გარდაეცვალა. ის შესანიშნავი დედ-მამის შვილია, თუმცა მშობლების ადრე დაღუპვამ, მის ცხოვრებას გარკვეული დაღი დააჩნია.
_ ზვიადი უმძიმეს პირობებში, საკანში მარტო ჰყავდათ გამომწყვდეული. ცემისგან, წამებისგან და შეურაცხყოფისგან დატანჯულმა, ოჯახის წევრებს სასამართლო პროცესზე გვითხრა, თავს არ ვიცოცხლებო, მაგრამ ჩვენ რა უნდა გვექნა?! _ ამბობს ქალბატონი ლეილა.
თუ რა იყო გაგა მკურნალიძის მხრიდან ზვიად სადრაძისადმი ასეთი მტრობის მიზეზი, ოჯახის წევრები “გურია ნიუსთან” მოკლე ისტორიას ჰყვებიან: “ყველაფერი იქედან დაიწყო, რომ ზვიად სადრაძის მამამ, ელიზბარ სადრაძემ, თავის დროზე, ადრეულ წლებში, საკუთარი ხარჯებით, დაბა ნარუჯის ჩაის მიკროფაბრიკა ააშენა, სადაც ერთი წელი იმუშავა. ზვიადი მაშინ მეათე კლასში იყო; მას სახლში ჰყავდა არასრულწლოვანი მეოთხეკლასელი და, შეზღუდული შესაძლებლობების მქონე მამიდა. დედა ადრე გარდაეცვალა. მოგვიანებით, მამაც ინფარქტმა იმსხვერპლა. როცა ზვიადმა ცოლი შეირთო, ის გარკვეული დროის შემდეგ, მეუღლის ოჯახში ცხოვრობდა. ოთხი შვილის მამას სურვილი გაუჩნდა, მამამისის აშენებული ჩაის ფაბრიკა დაებრუნებინა, მაგრამ ავთო მკურნალიძემ არაფრით არ დაუბრუნა”.
თუ საიდან დაეპატრონა მკურნალიძე ამ ფაბრიკას, ლეილა ერქომაიშვილი ასე განმარტავს: “როცა ზვიადის მამა ელიზბარ სადრაძე გარდაიცვალა, ჩაის ფაბრიკა ავთო მკურნალიძემ ჩაიგდო ძალით ხელში; ყველგან მეწილეობას იჩემებდა. დროც ისეთი იყო _ გასდიოდა. იყვნენ იმ ფაბრიკაში მეწილეები, რომლებიც ახლა ცოცხლები არ არიან და იმათი მემკვიდრეებიც არ შეუშვა ფაბრიკაში. მერე ზვიადის რომ მოუნდა ფაბრიკის დაბრუნება, მისი ამხანაგები, რომლებიც სამინისტროში მუშაობენ, სამართლიანად მოიქცნენ _ დააბრუნებინეს ზვიადისთვის ჩაის ფაბრიკა. ერთი წელი იმუშავა ზვიადმა იმ ფაბრიკაში, მაგრამ ვაი, ისეთ მუშაობას! ყველა კვირაში პოლიციის მეექვსე განყოფილება სტუმრობდა, გაქანების საშუალებას არ აძლევდნენ, დაედო ვალები, ვერ აუთავდა პოლიციას… ახლა იქ ნანგრევებიც აღარაა. ელიზბარს შეძენილი ჰქონდა უნიკალური დანადგარები, ისიც წაართვა…
გამწარებული დედა ვარ _ ერთი ბიჭი მყავდა და ისიც გარდამეცვალა. ზვიადს მალე ის ავადმყოფი მამიდაც დაეღუპა და ამის შემდეგ, ის ჩემთან სახლში ცხოვრობდა… ოთხი შვილის მამას ტყუილუბრალოდ მიუსაჯეს 9 წელი და ოთხი წელია ტანჯვაშია. მისი “დანაშაული” ასეთია: სოფელ შემოქმედის გამგეობის დანგრეულ შენობაზე ააძრო ალუმინის ფირფიტები და დაიჭირეს. მაშინ პოლიციის უფროსი იყო შოთა ჭანუყვაძე. შოთა ჭანუყვაძე და ზვიად სადრაძე მეზობლები არიან, მაგას შოთა არ გაუკეთებდა. ვერც გუბერნატორი, ვალერი ჩიტაიშვილი დაეხმარა, იმიტომ, რომ ზვიადი მკურნალიძის დაკვეთით იყო დაჭერილი _ ამას მე სრული პასუხისმგებლობით ვაცხადებ. ზვიადმა ავთო მკურნალიძე ცემა ერთხელ და ეს არ აპატიეს; რა ექნა, ვერ მოიშორა _ ძალით წაართვა ჩაის ფაბრიკა.
სანამ ბათუმის ციხეში იჯდა, კარგად იყო, მერე გადააგზავნეს გეგუთის ციხეში. სასამართლოზე ოჯახის წევრებს ზვიადი ისე სასტიკად ნაცემი დახვდათ, ბადრაგი ჰყავდა შემდგარი იღლიებში, ფეხები გადაბინტული ჰქონდა, თავი _ შეხვეული, ძლივს შემოიტანეს მისი სხეული სასამართლო პროცესზე! მაშინ თქვა ზვიადმა, ამას მე გაგა მკურნალიძის გარდა, არავინ გამიკეთებდა, რადგან კამერის სარკმელში შემოიხედა და გამიცინა. კი გავიფიქრე, რომ ამას აქ რა უნდა,-მეთქი… იმ ღამეს, ღამის ოთხ საათზე საცვლით გაიყვანა ზვიადი და აწამა.
ასე სცემდა ოთხი შვილის მამას მკურნალიძე ციხეში, რომელსაც გაჭირვებამ, შვილების წამლისთვის 100 ლარის საშოვნელად გადაადგმევინა დაუფიქრებელი ნაბიჯი… სასამართლომ 9 წლით მიუსაჯა თავისუფლების აღკვეთა, თუმცა, უზენაესმა სასამართლომ ოთხი წელი მოაკლო.
ზუსტად სამწელნახევარი საკანში მარტო, უმძიმეს პირობებში იჯდა… მხოლოდ იმიტომ, რომ მკურნალიძესთან ჰქონდა ცუდი ურთიერთობა!” _ ამბობს ლეილა ერქომაიშვილი.
გაგა მკურნალიძე ამჟამად პატიმრობაშია, ავთანდილ მკურნალიძე კი არსად ჩანს და არც სატელეფონო კონტაქტზე არ გამოდის. ჩვენ კომენტარის მოპოვება შსს გურიის სამხარეო მთავარი სამმართველოს ყოფილ უფროსთან შოთა ჭანუყვაძესთან ვცადეთ, მაგრამ ის ამ საქმესთან დაკავშირებით კომენტარს არ აკეთებს: “არანაირ კომენტარს არ გავაკეთებ”, – გვითხრა ჭანუყვაძემ. მრავალგზის მცდელობის მიუხედავად, სატელეფონო ზარებს არ უპასუხა გურიის გუბერნატორმა ვალერი ჩიტაიშვილმა, რომელიც სავარაუდოდ, საქმის კურსში იყო, მაგრამ როგორც ლეილა ერქომაიშვილი ამბობს, სადრაძის დახმარება ვერ შეძლო.