გურიის საგანგებო სიტუაციათა სამსახურის უფროსი, შალვა ბოლქვაძე 1971 წლის 1 ივლისს, ქალაქ ოზურგეთში დაიბადა. ოზურგეთის რაიონის სოფელ ბახვის საშუალო სკოლის დამთავრების შემდეგ სწავლა განაგრძო ტექნიკური უნივერსიტეტში მანქანათმშენებლობის ფაკულტეტზე; 1995-96 წლებში ბახვის სკოლაში ფიზიკის მასწავლებლად მუშაობდა; 1998-99 წლებში სახელმწიფო უშიშროების სამინისტროს აკადემიაში ჩააბარა და სწავლის დამთავრების შემდეგ, 1999-2005 წლებში, საქართველოს სახელმწიფო უშიშროების სამინისტროს ოზურგეთის რაიონული განყოფილების ოპერატიული თანამშრომელი გახდა; 2005 წელს შსს სპეციალური ოპერატიული დეპარტამენტის (სოდ) გურიის სამმართველოს უფროს ოპერატიულ თანამშრომლად გადაიყვანეს; 2006 შსს კონსტიტუციური უსაფრთხოების დეპარტამენტის დასავლეთ რეგიონალური მთავარი სამმართველოს მეოთხე (გურიის) განყოფილების უფროსად დაინიშნა და ამ პოსტზე 2 წლის განმავლობაში მუშაობდა. 2008 გურიის სამხარეო მთავარი სამმართველოს უფროსის სავარძელი ჩააბარეს. მომდევნო წელს, საპარლამენტო არჩევნების დასრულებისთანავე, დააწინაურეს და კონსტიტუციური უსაფრთხოების დეპარტამენტის დასავლეთ რეგიონალური მთავარი სამმართველოს უფროსის მოადგილედ გადაიყვანეს, სადაც ერთ წელზე მეტი ხანი დაჰყო. როგორც ჩვენი წყარო ამბობს, მაშინ ბოლქვაძე ნაციონალების გამარჯვებაში შეტანილი საკმაოდ დიდი ღვაწლი დაუფასეს.
რამდენიმე დღის წინ შალვა ბოლქვაძე გურიის საგანგებო სიტუაციათა სამსახურს ჩაუდგა სათავეში.
_ ბატონო შალვა, როგორ მოხდა, რომ სოფლის სკოლის უბრალო მასწავლებელი ძალოვან სტრუქტურაში მოხვდით, თანაც საკმაოდ მნიშვნელოვან თანამდებობაზე?
_ ის პერიოდი, როცა სკოლაში ვმუშაობდი, ძალიან კარგად მახსენდება. მაშინ ძალიან დიდი გამოცდილება შევიძინე _ როგორც ცხოვრებისეული, ასევე პროფესიული. მერე ყველაფერი ჩემმა საქმემ და დრომ მოიტანა. პოლიციელობაზე არასოდეს მიოცნებია. როცა უშიშროების აკადემიაში ჩავაბარე, ქვეყანაში ძალიან დაძაბული პერიოდი იყო _ უშუქობა, უწყლობა, უფულობა და ყაჩაღობა. დღისით, მზისით შეეძლოთ ადამიანის მოკვლა, გაძარცვა. ჩემს გადაწყვეტილებაზე სწორედ ამ დრომ იქონია დიდი გავლენა.
_ იყავით სოდ-ის, კუდ-ის, კრიმინალური პოლიციის თანამშრომელი და მაღალი თანამდებობებიც გეკავათ. რატომ წამოხვედით ძალოვანი უწყებიდან?
_ ბოლოს შსს კუდ-ის დასავლეთის რეგიონალური მთავარი სამმართველოს უფროსის მოადგილედ ვმუშაობდი და ვკურატორობდი გურიის მხარეს. სამინისტროში მიმდინარე რეორგანიზაციის საფუძველზე, გურიის ტერიტორიაზე ოპერატიული მომსახურეობა დაევალა აჭარის ავტონომიური რესპუბლიკის კუდ-ის მთავარ სამმართველოს, ჩემი თანამდებობა გაუქმდა და გადამიყვანეს კადრების განკარგულებაში. კარიერისტი არასოდეს ვყოფილვარ და თანამდებობაზე ჩემი დანიშვნა, ან განთავისუფლება ჩემი ინიციატივით არასდროს მომხდარა _ ამას ყოველთვის ხელმძღვანელი პირები წყვეტდნენ.
_ თქვენი სახელი გახმაურებულ ბახმაროს სკანდალს დაუკავშირეს _ ითქვა, რომ ბახმაროში სხვა ძალოვანების მსგავსად, თქვენც ფლობდით მიწას. გავრცელდა ინფორმაცია, რომ ნაკვეთი სხვის სახელზე გქონდათ დარეგისტრირებული და ამიტომ დაგატოვებინეს თანამდებობა.
_ სამწუხაროდ, ეს ინფორმაცია თქვენი გაზეთის საშუალებით გავრცელდა და ითქვა, თითქოს ბახმაროში მე ვფლობდი უკანონო მიწის ნაკვეთს. შემიძლია დაგარწმუნოთ რომ ბახმაროში არც კანონიერი ნაკვეთი მაქვს და არც _ უკანონო. აღნიშნული სტატიის ავტორს, მინიმუმ მაინც შეეძლო სამართალდამცავ ორგანოებში ან საჯარო რეესტრში გადაემოწმებინა ინფორმაცია, დაეზუსტებინა ფაქტები და ამის შემდეგ მოეთხრო მკითხველისთვის (ბატონ შალვას შევახსენებთ, რომ “გურია ნიუსმა” მხოლოდ წყაროს მიერ მოწოდებული ინფორმაცია გაახმოვანა, ამ ინფორმაციის შესახებ კი ბოლქვაძისგან კომენტარის მოპოვება ვერ შევძელით, რადგან ძალოვანები, როგორც წესი, მედიასთან კონტაქტზე არ გამოდიან. რედ.). არ ვიცი, ეს შეგნებულად თუ შეუგნებლად გაკეთდა, მაგრამ გარწმუნებთ, რომ არ ვარ ისეთი ადამიანი, რომელიც თანამდებობას ცუდი მიზნებისთვის და მხოლოდ პირადი კეთილდღეობისთვის გამოიყენებს. თუ ვინმეს ჩემი ქონებრივი მდგომარეობა აინტერესებს, ესეც არ არის პრობლემა _ დასამალი არაფერი მაქვს.
_ მერაბიშვილის ფავორიტად გთვლიდნენ. უფრო მეტიც _ გასულ წელს თქვენი კანდიდატურა ოზურგეთის მაჟორიტარი დეპუტატის პოსტზეც კი განიხილებოდა. თუ ეს ასე იყო, რატომ დაგატოვებინეს თანამდებობა?
_ მე არასოდეს არავის ფავორიტი არ ვყოფილვარ. 2005 წლიდან ოთხჯერ მომიხდა ორგანოებიდან წასვლა და უკან დაბრუნება.
_ საპარლამენტო არჩევნების დროს, გურიის სამხარეო პოლიციის სამმართველოს უფროსი იყავით. ჩვენი წყაროს თქმით, ნაციონალების გამარჯვებაში დიდი წვლილი თქვენც შეიტანეთ.
_ საპარლამენტო არჩევნების დროს მე ვატარებდი კანონით გათვალისწინებულ ზომებს, რომ მშვიდ ვითარებაში, ექსცესების გარეშე ჩატარებულიყო ყველა საარჩევნო უბანზე არჩევნები და ეს ასეც მოხდა. მე ვიცავდი თითოეული მოქალაქის უსაფრთხოებას, შესაბამისად, მათ ხმებს და არა რომელიმე კონკრეტული პოლიტიკური პარტიისას.
_ საგანგებო სიტუაციების სამსახურის უფროსად მაინცდამაინც თქვენ რატომ დაგნიშნეს? ეს ადგილი თვეების განმავლობაში ვაკანტური იყო და როგორც ჩვენი წყარო ამბობს, ჩოხატაურის ყოფილ გამგებელს უნახავდნენ…
_ მე მგონი, ვინმესთვის თანამდებობის შენახვა, კონსერვაცია ან მემკვიდრეობით გადაცემა დღევანდელ დროში შეუძლებელია. ეს, უბრალოდ, სასაცილოა.
_ ამ თანამდებობაზე დანიშვნისას რეკომენდაცია ვინ გაგიწიათ?
_ რეკომენდაცია, შესაბამის ხელმძღვანელებთან შეთანხმებით, გამიწია მხარის გუბერნატორმა. ჩვენ წლების მანძილზე ერთად მოვდივართ და კოორდინირებულად ბევრი სასიკეთო საქმეები გვაქვს გაკეთებული.
_ დღემდე კაბინეტში ჯდომას, მძღოლს და ძვირად ღირებულ ავტომობილს იყავით მიჩვეული, ახლა კი დღისა და ღამის ნებისმიერ დროს, მზად უნდა იყოთ მთასა და ბარში, თოვლსა თუ ტალახში სასიარულოდ.
_ მთელი ჩემი ცხოვრება გაცილებით უფრო რთულ სამსახურებში მიმუშავია. ჩემთვის უცხო არ არის სიცივე, თოვლი, ომი, ღამისთევა. არასდროს არ მიტაცებდა თბილ კაბინეტში ფუქსავატურად უსაქმოდ ჯდომა. ასე რომ, ამას შეჩვეული ვარ.
_ სამსახურის რეორგანიზაციას ხომ არ გეგმავთ?
_ არანაირი ცვლილებები არ იგეგმება. დამხვდა შესანიშნავი, 22-კაციანი კოლექტივი, სადაც 18 უშუალოდ მაშველია. მათ გავლილი აქვთ შესაბამისი მომზადება შსს საგანგებო სიტუაციათა მართვის დეპარტამენტში, არიან ჩამოყალიბებულები, ჯანსაღი ენერგიით სავსე ახალგაზრდები, რომლებიც მზად არიან დღე-ღამის ნებისმიერ დროს დახმარება გაუწიონ საფრთხეში ჩავარდნილ ადამიანებს.