“საქართველოს პრეზიდენტმა პარტიული თანამდებობა უნდა დატოვოს”
11:01; 22.01.2013
“ახალგაზრდა ადვოკატების განცხადებით, მაღალი დემოკრატიის ქვეყნებში, ასეთი შემთხვევა იშვიათი მოვლენა არ არის, მაგრამ საქართველოს თავისებურებებიდან გამომდინარე, შექმნილმა ვითარებამ, შესაძლებელია, ქვეყნისთვის საზიანო შედეგები მოიტანოს, საქართველოს დემოკრატიული ინსტიტუტების სიმყარე, სამოქალაქო საზოგადოებაში თანხმობის საკითხი და პოლიტიკური ურთიერთობის კულტურა არ იძლევა რეალური კოჰაბიტაციის განხორციელების შესაძლებლობას. მეტიც, შეიძლება ითქვას, რომ კოჰაბიტაცია დასრულდა ისე, რომ ის არც კი დაწყებულა.
“ახალგაზრდა ადვოკატების” აზრით, საქართველოს პრეზიდენტს აქვს შესაძლებლობა ქვეყანაში შექმნილი პოლიტიკურ–სამართლებრივი ვითარება განმუხტოს და იხელმძღვანელოს ევროპული დემოკრატიის პრინციპებით. იქედან გამომდინარე, რომ პრეზიდენტის უფლებამოსილების ვადა თვითნებურად გახანგრძლივებულია, ხოლო საზოგადოების ერთი ნაწილის მოთხოვნა – გადადგეს პრეზიდენტი, საერთაშორისო თანამეგობრობის მხრიდან არ არის მხარდაჭერილი, შექმნილ ვითარებაში სამართლიანია, თავად პრეზიდენტმა მიიღოს ისეთი გადაწყვეტილება, რომელიც ქვეყანაში პოლიტიკურ დაძაბულობას  შეაჩერებდა და სამოქალაქო სიმშვიდეს უზრუნველყოფდა. საამისოდ, მნიშვნელოვნად მიგვაჩნია საქართველოს პრეზიდენტმა დატოვის პარტიული თანამდებობა – გადადგეს “ერთიანი ნაციონალური მოძრაობის” თავმჯდომარის თანამდებობიდან, რითაც საზოგადოებას საშულება მიეცემა უკეთ შეაფასოს პრეზიდენტისა და ამ პარტიის საქმიანობა სახელმწიფო ენტერესებთან მიმართებით. ამასთან, მოქმედ ოპოზიციას შანსი მიეცემა წარმოაჩინოს საკუთარი შესაძლებლობა და პოლიტიკურ კონკურენციაში რეალური მონაწილეობა მიიღოს.
ამასთან, “ახალგაზრდა ადვოკატებს” მიაჩნიათ, რომ საქართველოს პარლამენტმა ცვლილებები უნდა განახორციელოს კონსტიტუციის 72–ე მუხლშიც, სადაც ნათქვამია, რომ  “საქართველოს პრეზიდენტს უფლება არ აქვს ეკავოს სხვა თანამდებობა, გარდა პარტიულისა, ეწეოდეს სამეწარმეო საქმიანობას, იღებდეს ხელფასს ან სხვაგვარ მუდმივ ანაზღაურებას რაიმე სხვა საქმიანობისათვის.”
“ჩვენი აზრით, ადამიანი, რომელიც გახდება საქართველოს პრეზიდენტი, ავტომატურად უნდა ჰქონდეს ვალდებულება დატოვოს პარტიული თანამდებობა.” _ აცხადებენ ახალგაზრდა ადვოკატები.