2012 წლის ოქტომბერში,  წითელი არმიის სახელობის ამიერკავკასიის სამხედრო ოლქის ყოფილ შენობაში, თავშესაფრის მაძიებელი 72  ოჯახი საცხოვრებლად შევიდა. აქედან 29 დევნილი, დანარჩენი კი სოციალურად დაუცველი ადამიანია.
“გურია ნიუსს” იქ მაცხოვრებლებმა განუცხადეს, რომ შენობის მეპატრონე “თიბისი ბანკია”, რომლის თანამშრომლებიც 3 დღის წინ მათთან მივიდნენ და გააფრთხილეს, 4 დღეში შენობა უნდა დატოვოთ, რემოტს ვიწყებთო.  შენობას არ გააჩნია, ფანჯარა, სველი წერტილი და იქ ანტისანიტარია სუფევს.  ყოფილი სამხედრო ოლქის შენობაში მცხოვრები ქალბატონი, რომელსაც 6 წლის  ავადმყოფი გოგონა ჰყავს, ამბობს, რომ წასასვლელი არსად აქვს:
“ერთ ოთახში ვცხოვრობთ, მე, ჩემი და, დისშვილი და ჩემი ნათლული. შეშა არ გვაქვს,  ძველ “ტუფლებს” ვწვავთ და ისე ვთბები, მინდა გადავრჩე. საჭმლის გაკეთებაზე ზედმეტია საუბარი. არ შეიძლება ასე ცხოვრობდეს 6 წლის ბავშვი, რომელიც კობახიძის სახელობის სკოლამ ნიჭიერად აღიარა. რომ წავიდე, სად წავიდე?! ვის მივაკითხო, არ ვიცი. დენი  და წყალი ჩვენ არ გვაქვს. სანთელია ჩვენი შუქი.
“თიბისი ბანკის” წარმომადგენელმა გვითხრა: ახალი წელი ხომ გაცალეთ, ახლა გადითo,”  -აცხადებს გიორგი მარჯანიძე, რომელმაც დედის ოპერაციის გამო ქარელში საცხოვრებელი სახლი გაყიდა, სოციალურად დაუცველია და 10 წელია თავშესაფარს ეძებს.
ლტოლვლთა და განსახლების სამინიტროს წამომადგენელმა, მურად  აბლოთიამ “გურია ნიუსთან” განაცხადა: “ეს შენობა “თიბისი ბანკის” საკუთრებაა. დარწმუნებული ვარ, ბანკი კანონის ფარგლებში მოქმედებს.
ყველა ამ ადამიანის მოთხოვნა შესწავლილია. ვისაც ეკუთვნოდა, ყველა აცხადებს, რომ მთავრობის 200 ლარიანი ქირის პროგრამაში ზიან. შესაბამისად, თანხები უნდა აიღონ და ფართი დაიქირაონ. ამ წუთისთვის, სამინისტრო  ობიექტების რეაბილიტაციას და საცხოვრებელ ბინებად გადაკეთებას ახდენს. ამ ადამიანების განცხადებების განხილვა ინდივიდულურად მოხდება.  შეფასდება კრიტერიუმების მიხედვით. ვისაც ეკუთვნის, საცხოვრებელ ფართს ყველა მიიღებს, იქ სადაც მათ ეკუთვნით, რამდენიც ეკუთვნით სულადობის მიხედვით.
აქ მყოფ ადამიანებს შევთავაზეთ ქირა, მაგრამ ნაწილმა უარი განაცხადა. აქ დგანან ისეთი ადამიანები, რომლებმაც ქირა აიღეს. ქირასთან დაკავშირებით, სოციალურად დაუცველ ადგილობრივებზე ყველაფერი ანალოგიურად ხორციელდება. მაგრამ, ადგილობრივი სოციალურად დაუცველების ბინის უზრუნველყოფა ჩვენი კომპეტენცია არ არის.  ამ შემთხვევაში ჩვენ ვსაუბრობთ დევნილებზე. ადგილობრივ სოციალურად დაუცველებს ადგილობრივმა მუნიციპალიტეტებმა უნდა მიხედოს.
სამინისტროს პოზიცია არის ასეთი: ამ ხალხს, ვისაც ქირა შესთავაზეს და უარი თქვეს, უნდა აიღონ.  თუ ვინმეს არ შეხვდა, შევისწავლით, თუ რამე შეცდომა იყო, ვნახავთ და გამოსწორდება. თუ ქირა არ აიღეს, გამოდის, ამ ადამინებს აქვთ საცხოვრებელი, ან ისეთი შემოსავალი, რომ  თვითონ შეუძლიათ იქირაონ ფართი. ჩვენს მიერ,  ძალიან ბევრს ჰქონდა ბინები კომპენსირებული. მაგრამ, მაინც შეიჭრნენ. ბევრი ცდილობს გაჭირვებული ადამიანის ხარჯზე   ხელის მოთბობას.
“გური ნიუსი”  ამ საკითხთან დაკავშირებით, შენობის მეპატრონეს, “თიბისი ბანკის” საგარეო ურთიერთობების და მედია კომუნიკაციის  დირექტორს, თამუნა კირვალიძეს ესაუბრა.
_ ქალბატონო თამუნა, წითელი არმიის სახელობის ამიერკავკასიის სამხედრო ოლქის ყოფილი შენობაში 72 თავშესაფარის მაძიებელი ცხოვრობს, რომელებსაც კარავი აქვთ გაშლილი და საპროტესტო აქციას მართავენ. ისინი  “გურია ნიუსთან” ამბობენ, რომ “თიბისი ბანკის” წარმომადგენლებმა შენობის დასაცლელად 4 დღიანი ვადა მისცეს.
_ არავითარი ვადა არ მიუციათ. რამდენი ხანია მანდ არიან, კაციშვილს არ შეუწუხებია. პირიქით, როდესაც შენობაში შევიდნენ, მე მისული ვიყავი და ვუთხარი: ჩვენ ყველას გავაგებინებთ, ლტოლვილთა და განსახლების სამინისტროს, პრესას, ტელევიზიას  ყურადღება მოგაქციონ. მანამდე იყავით, როგორც თქვენ ჩათვლით საჭიროდ-თქო. ახლა რომ აცივდა, ეტყობა კარავი დადგეს. ჩვენი წარმომადგენელი მივიდა  და უთხრა: უსაფრთხოების დაცვის მიზნით, ჩვენ ვალდებული ვართ გაცნობოთ აქ ბავშვები დარბიან, გაქვთ პირადი  ნივთები, ძალიან მალე, იმ კვირაში ვიწყებთ სარემონტო სამუშაოებსო… შენობა რომ ვიყიდეთ 12 000 000 გადავიხადეთ. კერძო საკუთრებაა და ვიწყებთ რემონტს. ტყუილად ხომ არ ვიყიდეთ?! მათ უთხრეს, რომ რემონტს ვიწყებთ, რომელიც თქვენ გარკვეულ დისკომფორტს შეგიქმნით. უსაფრთხოების მხრივადაც რისკია. თუ შეიძლება, გაითვალისწინეთო. პირდაპირ მუშებს ხომ არ მივაყენებდით ერთ მშვენიერ დღეს?! კარვის გაშლა რას ნიშნავს, გამაგრებას აპირებდნენ გრძელვადიანად? ეს იყო და ეს, მეტი არაფერი. ახლა პიკეტის მოწყობასაც გეგმავენ. მაგრამ, რა ვქნათ, ერთი სამინისტრო, მეორე სამინისტრო, პრესა, ტელევიზია,  საქმის კურსში გვყავს ჩაყენებული. მათ სახელმწიფო თუ არ მიხედავს, ჩვენ სახლს ხომ არ ვუყიდით, რა გავაკეთოთ?!
_ კანონმდებლობით დევნილი, ან სოციალურად დაუცველი თუ არ იქნება ალტერნატიული თავშესაფარით უზრუნველყოფილი მათი გამოსახლება აკრძალულია .
_ როცა შენობაში რემონტი დაიწყება, ქუჩაში იქნებიან?! ისხდნენ თუ ისხდებიან. გამოსახლება არავის უთქვამს, უბრალოდ ვიწყებთ რემონტს. რა ვქნათ ახლა 12 000 000 შენობა არ გავარემონტოთ, სანამ სახელმწიფო მათ სახლს არ აუშენებს?!
_ 72  ოჯახის ბედზეა საუბარი.
_ გასაგებია! იმედი გვაქვს, რომ სახელმწიფო ამაზე იზრუნებს. კიდევ ერთხელ დავუკავშირდით ვისთანაც გვაქვს კონტაქტი. ვთხოვეთ, რომ ამ ადამიანებისთვის მეტი ყურადღება მიექციათ.  მათ არავინ ასახლებს. რეალურად, არც შესახლებულან. ისინი დღისით მოდიან, ღამით კი სამი კაცი რჩება და გარეთ უნთიათ კოცონი. იქ, შიგნით არავინ ცხოვრობს. პირობები არ არსებობს. ეს არის ბეტონი, რომელსაც არც ფანჯარა აქვს და არც იატაკი. იქ ცხოვრება შეუძლბელია.
_ “გურია ნიუსმა” შენობა დაათვალიერა. იქ ქალბატონი 6 წლის ავადმყოფ შვილთან ერთად ცხოვრობს. ასევე არის რამდენიმე ოჯახი, რომლებსაც  დენი არ აქვთ.  შეშის ფეჩში ძველ ფეხსაცმელებს წვავენ და ასე თბებიან.
_ თუ კომფორტულად არიან, ალბათ შეუძლიათ იყონ. არ ვიცი, მეტი რა უნდა გითხრათ. ძალინ ვწუხვართ, თანავუგრძნობთ. პირველი დღიდან მივედით და ვუთხარით, არავინ ხელს არ გახლებთ, მაქსიმალურად გავაგებინებთ ყველას, ვისაც ეს ეხება. ბანკი სახლს ვერ იყიდის, მაგრამ ერთადერთი, შეგვიძლია, შესაბამის უწყებებს მუდმივად შევახსენოთ თავისი ვალდებულება. მეტი რა ვქნათ?!
_ თქვენი წინადადება თუ არ მიიღეს, მაინც დაიწყებთ სარემონტო სამუშაოებს?
_ სარემონტო სამუშაოებს მაინც დავიწყებთ.  შენობა ძალიან დიდია 40 000 კვადრატული მეტრია. პირდაპირ იქ არ ვეცემით, სადაც ის ოჯახები ცხოვრობს,  ალბათ სხვა მხარეს დავიწყებთ.
_ “თიბისი ბანკმა” როდის შეიძინა შენობა?
_ ამისი დოკუმენტები არსებობს, ერთი წლის წინ.   თვე და რიცხვი ზუსტად არ მახსოვს. თუ  სიტუაცია გამწვავდება, ჩვენ განცხადებას გავაკეთებთ. მოსახლეობას  ყველა ინფორმაციას  მივაწვდით. ჩვენ ნამდვილად არ გვინდა მათი დისკომფორტი.