დადგინდა, რომ პლანეტა კატასტროფული ტემპით თბება და საშინელი შეუქცევადი პროცესების თავიდან აცილების მიზნით, ატმოსფეროში გამონაბოლქვი უნდა დაიწიოს ნულამდე.
როგორც France 24 იტყობინება, შესაბამის გაფრთხილებას შეიცავს კვლევები, რომლებშიც 50-ზე მეტი წამყვანი მეცნიერი მონაწილეობდა. ეს მასალები 5 ივნისს გამოქვეყნდა.
ექსპერტების დასკვნებით, ანალიზი ეყრდნობოდა ბოლო ათწლეულის მაჩვენებლებს. კერძოდ, აღნიშნულია, რომ 2014 წლიდან 2023 წლამდე ტემპერატურა 0,26 გრადუსით გაიზარდა. ამავე პერიოდში, გლობალური ზედაპირის საშუალო ტემპერატურამ მიაღწია 1,19 °C-ს, რაც აღემატება 1850-1900 წლების პრეინდუსტრიულ ნიშნულს.
„ადამიანის მიერ გამოწვეული დათბობა უპრეცედენტო ტემპით ჩქარდება…“ ნათქვამია კვლევაში.
შეგახსენებთ, რომ გაეროს COP29 კლიმატის სამიტი ბაქოში (აზერბაიჯანი) 2024 წლის ნოემბერში იგეგმება და კვლევა კლიმატის პერიოდული შეფასებების სერიის ნაწილია. მათ უნდა შეავსონ უფსკრული გაეროს მთავრობათაშორისი პანელის კლიმატის ცვლილების შესახებ მოხსენებებს შორის, რომლებიც 1988 წლიდან ქვეყნდება საშუალოდ ყოველ ექვს წელიწადში ერთხელ.
„2015 წლის პარიზის შეთანხმებაში, რომელიც მოჰყვა COP-ის წინა სამიტს, ქვეყნები შეთანხმდნენ, რომ შეზღუდონ გლობალური დათბობა პრეინდუსტრიულ დონეებზე „საკმაოდ დაბლა“ 2°C-მდე, ხოლო მიზნად ისახავს 1.5°C-ის უფრო უსაფრთხო ზღვარს ოთხშაბათს ნათქვამია, რომ 2023 წლის ბოლოსთვის ადამიანის აქტივობამ ტემპერატურა 1,31°C-ით აამაღლა პრეინდუსტრიულ დონეებზე“, წერს France 24.
ანუ, დედამიწა მთლიანობაში 1,43 °C-ით გაათბო, სხვა ბუნებრივი ფაქტორების გათვალისწინებით, მათ შორის ელ-ნინიოს ამინდის ფენომენი.
როგორც აღინიშნა, კიდევ ერთი ფაქტორი, რომელიც ხელს უწყობს დათბობას, არის ატმოსფეროში გარკვეული დამაბინძურებელი ნაწილაკების რაოდენობის შემცირება, რომლებიც მზის ენერგიის ნაწილს ასახავს კოსმოსში.
„მთავარი მიზეზი ჰაერის დაბინძურების გაწმენდაა, ჯერ ევროპასა და აშშ-ში (მჟავა წვიმა) და ახლახან აზიაში, განსაკუთრებით ჩინეთში“, – განუცხადა AFP-ს გლენ პეტერსმა ნორვეგიის კლიმატის კვლევის საერთაშორისო ცენტრის CICERO-მ.
გამკაცრებულმა გლობალურმა საზღვაო რეგულაციამ და ნახშირის ენერგიის მოხმარების შემცირებამ ასევე ხელი შეუწყო გოგირდის დიოქსიდის ემისიების შემცირებას, რასაც ასევე ჰქონდა გაგრილების ეფექტი.
მაგრამ გლობალური დათბობის მთავარი მამოძრავებელი ფაქტორია „სათბურის გაზების გამონაბოლქვი, რომელიც რეკორდულ დონეზეა“, ნათქვამია კვლევაში.
2013-2022 წლების საშუალო წლიური ემისიები იყო 53 მილიარდი ტონა ნახშირორჟანგი და სხვა გაზის ეკვივალენტები – ძირითადად წიაღისეული საწვავის, როგორიცაა ნავთობისა და გაზის გამოყენება, ნათქვამია მოხსენებაში. 2022 წელს ემისიებმა 55 მილიარდი ტონა შეადგინა.
„ეს ნიშნავს, რომ გლობალური ნახშირბადის ბიუჯეტი – სათბურის გაზების სავარაუდო რაოდენობა, რომელიც შეიძლება გამოიყოფა მანამ, სანამ პლანეტის ტემპერატურა 1.5°C ზღურბლს აჭარბებს, – სწრაფად მცირდება… 2020 წელს, IPCC-მა შეაფასა ნახშირბადის დარჩენილი ბიუჯეტი დაახლოებით. 2024 წლის დასაწყისისთვის 500 მილიარდი ტონა CO2, ბიუჯეტი დაახლოებით 200 მილიარდ ტონამდე დაეცა“, – გვაფრთხილებენ მეცნიერები.