„საერთაშორისო გამჭვირვალობა საქართველო“ 2 ოქტომბრის არჩევნების შემდეგ წარმოებული საარჩევნო კამპანიის განახლებულ ცნობარს ავრცელებს, სადაც იმ დარღვევებზე მიუთითებს, რომლებსაც პოლიტიკური პარტიები წინასაარჩევნო კამპანის განმავლობაში უშვებენ.
4 – 18 ოქტომბერი
18 ოქტომბერს ეკონომიკისა და მდგრადი განვითარების მინისტრმა, ნათია თურნავამ მთავრობის სხდომის შემდეგ განაცხადა, რომ მთავრობა 198 დევნილ პირს სიმბოლურ ფასად სასოფლო სამეურნეო მიწას გადასცემს.
17 ოქტომბერს საქართველოს პრემიერ-მინისტრმა ირაკლი ღარიბაშვილმა განაცხადა, რომ ვეტერანებისთვის ყოველთვიური დანამატი – 22 ლარი გადაიხედება და 2022 წლის იანვრიდან 5-ჯერ გაიზრდება.
12 ოქტომბერს ეკონომიკისა და მდგრადი განვითარების მინისტრმა, ნათია თურნავამ განაცხადა, რომ 2020 წლის 21 მარტიდან 2021 წლის 21 მარტის ჩათვლით პერიოდში ცალკეულ სუბიექტებს, ფიზიკურ და იურიდიულ პირებს ეპატიებათ იჯარის და ქირის გადასახადი, ასევე ამ პერიოდში გადაუხდელობით ან დაგვიანებით გადახდით დარიცხული ჯარიმა, სანქცია და საურავი.
6 ოქტომბერს თბილისის მერმა კახა კალაძემ განაცხადა, რომ 2021-2022 წლებში მუნიციპალიტეტისა და მუნიციპალური საწარმოების მოიჯარეები საიჯარო გადასახდელისგან გათავისუფლდებიან, ასევე მათ პირდაპირი წესით ორი წლით გაუხანგრძლივდებათ საიჯარო ვადები. მსგავსი დაპირება თბილისის მერის მოადგილემ, ირაკლი ხმალაძე ჯერ კიდევ 22 სექტემბერს გასცა მისი თქმით, თბილისის მუნიციპალიტეტის 700-მდე მოიჯარე სრულად გათავისუფლდება 2021-2022 წლებში გადასახდელი 11 მილიონამდე ლარის საიჯარო ქირისგან. 160-მდე ღია კაფეს მფლობელი კი გათავისუფლდება თბილისის მუნიციპალიტეტისთვის 2022 წლის ბოლომდე გადასახდელი 800 000 ლარის იჯარის გადასახადისგან.
6 ოქტომბერს თბილისის მთავრობის სხდომაზე თბილისის მერმა კახა კალაძემ განაცხადა, რომ მუნიციპალიტეტის მთავრობის გადაწყვეტილებით, სხვადასხვა მისამართზე მცხოვრებ 66 ოჯახს, რომლებსაც წლების განმავლობაში ფართების დაკანონების პრობლემა აწუხებდათ, საცხოვრებლები სიმბოლურ ფასად – ერთ ლარად გადაეცემათ.
4 ოქტომბერს მთავრობის განკარგულებით, თბილისში, შიდა ქართლში, ქვემო ქართლში, მცხეთა-მთიანეთში, იმერეთსა და სამეგრელოში ჯამში 258 დევნილ ოჯახს მათ სარგებლობაში არსებული 294 უძრავი ქონება საკუთრებაში გადაეცა.
ამ ფაქტების ანალიზის საფუძველზე ორგანიზაცია აღნიშნავს, რომ ჯანსაღი და კონკურენტული საარჩევნო გარემოსთვის ძალზე მნიშვნელოვანია, რომ არჩევნებამდე მცირე ხნით ადრე მსგავსი ტიპის ახალი სახელმწიფო პროგრამების ინიცირება არ მოხდეს, რადგან ამით სახელისუფლო კანდიდატი/პარტია გადასახადის გადამხდელების ხარჯზე სერიოზულ უპირატესობას იღებს. მათი აზრით,  ეს გადაწყვეტილებები საარჩევნოდ მოტივირებულ საბიუჯეტო ხარჯვად შეიძლება შეფასდეს.