“კოლექტიური რამაზი” მხოლოდ შეცვლილი სახელებით _ “ეს ფილმი ნანახი მაქვს!”
16:06; 16.06.2013
მიპატიჟების მიუხედავად, ამ შეხვედრას არ ესწრებოდა კოალიცია ” ქართული ოცნების” წარმომადგენელი, რესპუბლიკური პარტიის რეგიონული ორგანიზაციის თავმჯდომარე ტიფო მიქატაძე.
როგორც ის თავად აცხადებს “გურია ნიუსთან” საუბარში, ამის მიზეზი ჰქონდა. მისი აზრით, “ზვიად კვაჭანტირაძეს კოალიციურად გადაწყვეტილებების მიღების არც სურვილი და არც უნარი არ აღმოაჩნდა”. მისივე თქმით, ნაციონალური მმართველობის სტილი, რომელიც რამაზ ნიკოლაიშვილის სახით იყო წარმოდგენილი, “კოლექტიური რამაზით” ჩანაცვლდა.
_ მაჟორიტარი დეპუტატის ბიუროდან შეხვედრაზე მიმიპატიჟეს, მაგრამ არ დავესწარი შემდეგი მოსაზრების გამო: ჩემსა და დეპუტატს შორის ურთიერთობას, ბოლო წელია, განვიხილავ, უპირველეს ყოვლისა, მაჟორიტარი დეპუტატისა და კოალიციის წევრი პარტიის რეგიონული ორგანიზაციის ხელმძღვანელის ურთიერთობის სიბრტყეში; მით უმეტეს, როცა ეს ოფიციალურ შეხვედრებს, საზოგადოებრივ და პოლიტიკურ პროცესებს ეხება. ჩვენს, როგორც პიროვნებებს, მეზობლებსა და ჯგუფელებს შორის ურთიერთობისთვის სხვა სივრცე არსებობს. მე, პოლიტიკური პოზიციების თანხვედრისა და განსხვავების მიხედვით არ ვიცვლი ადამიანების მიმართ გულწრფელ დამოკიდებულებებს. ჩავთვალე, რომ დეპუტატის საზოგადოებრივი დარბაზის შეხვედრაზე მიწვეული ვიყავი, უპირველეს ყოვლისა, როგორც რესპუბლიკური პარტიის ხელმძღვანელი. შესაბამისად, ამ სტატუსის მქონემ, ჩემი დამოკიდებულება გამოვხატე დეპუტატისა და ამ ღონისძიების მიმართ.
შევეცდები ავხსნა: მას შემდეგ, რაც ზვიად კვაჭანტირაძე დეპუტატი გახდა, (8 თვე გავიდა), ჩვენს შორის არ ყოფილა არცერთი შეხვედრა არანაირ ფორმატში კოალიციისა და ოზურგეთის თემებზე სასაუბროდ. ზოგადად, მე არ ვარ მომხრე, რომ დეპუტატი კოალიციაში შემავალი პარტიების ურთიერთობაში ერეოდეს ( მას მისი საქმე, ადგილი და კომპეტენცია აქვს), მაგრამ არჩევნების შემდეგ, ის ვალდებული იყო ეზრუნა პარტიებს შორის ურთიერთობის გარკვეული წესების (ე.წ. “თამაშის წესების”) ჩამოყალიბებაზე მუნიციპალიტეტის წარმომადგენლობით და აღმასრულებელ ხელისუფლებაში მოსალოდნელი ცვლილებების წინ. ხაზს ვუსვამ, ეს მაშინ არა თუ გამართლებული იყო, არამედ მეტიც, იგი ვალდებული იყო ასე მოქცეულიყო, თუკი მას კოალიციის არსებობა და შენარჩუნება აინტერესებდა. ეს არ მოხდა _ ზვიად კვაჭანტირაძეს კოალიციურად გადაწყვეტილებების მიღების არც სურვილი და არც უნარი არ აღმოაჩნდა. შესაბამისად, არც იყო შემთხვევითი, რომ ჩემი დაჟინებული მოთხოვნით შემდგარი ერთადერთი შეხვედრა, რომელზეც ვცდილობდი კოალიციურად მუშაობის პრეცედენტის შექმნას, მისი და პარტია “ქართული ოცნება – დემოკრატიული საქართველოს” ხელმძღვანელების მხრიდან მხოლოდ და მხოლოდ ფორმალურ მოჩვენებით ხასიათს ატარებდა, ემსახურებოდა ” ბოლის გამოშვებას” და არა პარტნიორობის რეალურ სურვილს.
მიზეზი მარტივია _ არჩევნებიდან ძალიან მოკლე დროში, პარტია “ქართულ ოცნებაში” და მათ ადგილობრივ ლიდერებში გაჩნდა ამბიცია, რომ მიღწეული გამარჯვება მხოლოდ და მხოლოდ ერთი პარტიის დამსახურება იყო და მათ მოიპოვეს (უფრო ზუსტად, მიითვისეს) გადაწყვეტილებების მიღების ექსკლუზიური უფლება. ამ ამბიციის გაძლიერება, უფრო მოგვიანებით, ” ნაციონალური” ავადმყოფობის სიმპტომებში გადაიზარდა, რაც “მმართველი პარტიის” სახელისუფლებო პარტიად ქცევად გულისხმობს. სიმპტომები კი ნაცნობია: წარმომადგენლობითი და აღმასრულებელი ხელისუფლებისა და რესურსების სრული კონტროლი ერთი ჯგუფის ხელში, დანარჩენებს ( თუნდაც კოალიციაში შემავალი პარტების წარმომადგენლებს) კი “ნარჩენები” _ თუ კი ასეთი დარჩა!
შედეგად მივიღეთ ისევ და ისევ მმართველობისა და გადაწყვეტილებების მიღების “ნაციონალური მოძრაობისთვის” დამახსიათებელი ტექნოლოგია _ “რამაზი” თუ “კოლექტიური რამაზი-რამზესი”, მხოლოდ სახელითა და გვარებით შეცვლილი. ისიც არ უნდა დაგვავიწყდეს, რომ ამ სისტემაში არც თუ უმნიშვნელო როლს ასრულებენ სწორედ “რამაზისეული” კადრები _ ” ქართულ ოცნებაში” პორტირებული ყოფილი ” ნაციონალები”.
ჯერ კიდევ 4 თვის წინ საჯაროდ ვამბობდი, რომ კოალიციური თანამშრომლობის ფორმატის არქონა აქამდე მიგვიყვანდა. რადგან ოზურგეთის მაჟორიტარმა დეპუტატმა თავიდანვე არ თუ ვერ შეძლო ამ ფორმატთან შეგუება, ის ვერ გაექცევა პასუხისმგებლობას არსებული, არაჯანსაღი მდგომარეობის შექმნა-ჩამოყალიბების გამო.
ჩემთვის პრინციპულად მიუღებელია ზემოთ ხსენებული მიდგომები და დამოკიდებულებები. თუკი დეპუტატი არ აფასებს და არ ითვალისწინებს ჩვენს ინტერესებს (ვფიქრობ, რომ ჩვენი მოსაზრებები, შეფასებები, ინტერესები ემთხვევა და გამოხატავს ოზურგეთის საზოგადოების დიდი ნაწილის განწყობებს) ჩვენც არ და ვერ დავფარავთ ჩვენს დამოკიდებულებებს მისი როლის, ქცევისა და საქმიანობის მიმართ. და რადგან მე პირადად ეს უკვე შეფასებული და გაანალიზებული მაქვს, გამოგიტყდებით, ინტერესი არ მქონდა დეპუტატის საზოგადოებრივ დარბაზთან შეხვედრას დავსწრებოდი; როგორც იტყვიან, “მე ეს ფილმი უკვე ნანახი მქონდა!”
ჩვენი პარტიის წევრებმა, თანამოაზრეებმა, ინდივიდუალურად, პირადად მიიღეს გადაწყვეტილება შეხვედრაზე დასწრება-არ დასწრების შესახებ.
ვფიქრობ, მოსალოდნელი საპრეზიდენტო არჩევნები ( სადაც კვლავ კოალიციურ შტაბებში მოგვიწევს საქმიანობა), ასევე დეპუტატების საქმიანობის გარკვეული რევიზია, რომელიც უკვე დაიწყო, როგორ საზოგადოების, ასევე ცენტრალური ხელისუფლების მხრიდან, აიძულებს მაჟორიტარ დეპუტატებს ( მათ შორის, ოზურგეთშიც) და ” ქართული ოცნების” ადგილობრივ ლიდერებს, გადაწყვეტილებების მიმღებთ, გადახედონ პოზიციებს და გააჯანსაღონ დამოკიდებულებები, როგორც კოალიციის შიგნით ისე, საზოგადოებასთან. ჩვენ მზად ვიყავით და ვართ, კონსტრუქციული თანამშრომლობისათვის, კვლავ დავიცავთ საზოგადოებრივ ინტერესებს და არ მოვერიდებით სიმართლის თქმას! _ აცხადებს მიქატაძე.
თუ ზვიად კვაჭანტირაძეს სურვილი ექნება, კომენტარი გაუკეთოს ტიფო მიქატაძის მოსაზრებებს, ჩვენ ამ კომენტარებს მაშინვე გამოვაქვეყნებთ.