მაქაცარიას გამოძიება თანამდებობრივი უფლებამოსილების ბოროტად გამოყენებას ედავება. საუაბარია 2010 წელს ქუთაისის ბაღებიდან გათავისუფლებულ რამდენიმე მასწავლებელზე, რომლებიც სამსახურიდან მაქაცარიას ბრძანებით გაუშვეს. სწორედ ეს მასწავლებლები არიან იმ საჩივრების ავტორები, რომლის საფუძველზე იმერეთის ყოფილი გუბერნატორის წინააღმდეგ საქმის ძიება სისხლის სამართლის კოდექსის, 332-ე მუხლის პირველი პუნქტით მიმდინარეობს.
მაქაცარიას თქმით, ის კორუფციას ებრძოდა და პროკურატურის ქმედება კომიკურია, რადგან მისივე განცხადებით, პროკურატურაში დღემდე მუშაობენ ის ადამიანები, რომლებიც უშუალოდ ჩართულნი იყვნენ 2010 წელს ამ ფაქტის ძიებასა და კორუფციასთან ბრძოლაში და კარგად იციან, რა ხდებოდა მაშინ. იმერეთის ყოფილი გუბერნატორი მიიჩნევს, რომ პროკურატურაში მისი დაბარება პოლიტიკური ანგარიშსწორებაა.
მაქაცარიას განცხადებით, კორუფციულ საქმიანობაში ბევრი ისეთი ადამიანია გარეული, რომლებიც დღეს ქუთაისში პოლიტიკურ ამინდს ქმნიან და ადგილობრივი ხელისუფლებასთან საკმაოდ მჭიდრო კავშირი აქვთ. როგორც მან ჟურნალისტებს უთხრა, ყველა ამ ფაქტზე პროკურატურას განუცხადა და საჭიროა იმ პირების დაკითხვა, ვინც უშუალოდ გარეული იყო 2010 წელს ქუთაისის ბაღების სკანდალით ცნობილ საქმეში.
“რა თქმა უნდა, ჩემი მხრიდან ყველა სახის ინფორმაცია იქნება მათთვის მიწოდებული და მე გამოძიებასთან ვითანამშრომლებ. თუმცა, ერთი რამე შემიძლია ვთქვა _ ეს ნადვილად გახლდათ პოლიტიკური გადაწყვეტილება. ეს არის ის, რომ ადამიანი დაიბარო ერთი მიზეზით _ რატომ ებრძოდი კორუფციას ქუთაისში? ის ხალხი, რომლებიც ჩართულნი იყვნენ კორუფციაში, დღეს პოლიტიკას ქმნიან ქუთაისში _ ნიშნავენ ქალაქის მერებს და მჭიდრო კავშირი აქვთ ადგილობრივ თვითმმართველობასთან. მე არანაირი პრეტენზია არ მაქვს იმ ადამიანებთან, რომლებმაც ეს საჩივარი შეიტანეს პროკურატურაში, იმიტომ, რომ ვიცი შეატანინეს პოლიტიკური ანგარიშსწორებისთვის,” _ განაცხადა ჟურნალისტებთან იმერეთის ყოფილმა გუბერნატორმა ლაშა მაქაცარიამ.
ლაშა მაქაცარიას მხარდასაჭერად დასავლეთ საქართველოს საოლქო პროკურატურასთან საპარლამენტო უმცირესობის წევრი აკაკი მინაშვილიც იმყოფებოდა. მან მაქაცარიას პროკურატურაში დაბარება პოლიტიკურ დევნად შეაფასა და აღნიშნა, რომ ყოფილი გუბერნატორი პროკურატურაში კორუფციასთან ბრძოლისთვის დაიბარეს. მინაშვილი “ქართულ ოცნებას” კორუფციასთან ბრძოლაში უუნაროს უწოდებს და აღნიშნავს, რომ მაქაცარიას დაკითხვა ცუდი გზავნილია: “ეს ნიშნავს, რომ კორუფციასთან ბრძოლა ისჯება და ყველას ისევ თავისუფლად შეუძლია ქრთამის აღება,” _ თქვა მინაშვილმა.
“რასაკვირველია, ეს არის პოლიტიკური დევნა. თვითონ “ქართულ ოცნებას” არ აქვს უნარი, ებრძოლოს კორუფციას და ეს გამოჩნდა. ერთის მხრივ, ისინი არიან ჩაფლული კორუფციაში და მეორეს მხრივ, ებრძვიან იმ ადამიანებს, ვინც ებრძოდა ამ სენს. ეს არის გზავნილი, რომ კორუფცია მათვის დაშვებულია, ამაში შეუძლიათ აიღონ ფული, ქრთამი და ამისთვის არ დაისჯებიან. ეს არის ძალიან ცუდი მაგალითი და ძალიან ცუდი გზავნილი. ლაშა მაქაცარია აქტიურად იბრძოდა და დაამარცხა კიდეც კორუფცია,” _ განაცხადა საპარლამენტო უმცირესობის წევრმა აკაკი მინაშვილმა.
“გურია ნიუსი” იმ პროკურორს დაუკავშირდა რომელიც 2010 წელს ქუათაისის ბაღებში მომხდარ ფაქტს იძიებს. გიორგი გვარაკიძე, მაქაცარიას პირდაპირ ბრალეულობას ამ საკითხზე ჯერჯერობით არ ადასტურებს და აღნიშნავს რომ გამოძიების დასრულებამდე ამაზე საუბარი რთულია. მისი განცხადებით, გამოძიების ეტაპზე დაიკითხა ყველა ის ადამიანი, რომელიც ამ საქმესთანაა კავშირში და ასევე ისინი, ვინც პროკურატურაში განცხადება შეიტანეს. პროკურორ გვარაკიძის განცხადებით, არაა გამორცხული, მაქაცარია კვლავ დაიბარონ დაკითხვაზე. მისივე თქმით,  ამ ფაქტის, როგორც პოლიტიკური ანგარიშსწორების შეფასება, არასწორია, რადგან მაქაცარია თავად აღიარებს მედიასაშუალებებით, რომ ის ამ გათავისუფლებებთან დაკავშირებული იყო, როგორც გუბერნატორი და ამიტომ საჭირო იყო მისი დაკითხვაც,” _ აღნიშნავს “დასავლეთ საქართველოს საოლქო პროკურორის” მოადგილე გიორგი გვარაკიძე.
“მაქაცარიას ბრალეულობას რაც შეეხება, ამაზე ჯერ ადრეა საუბარია. მისი ბრალეულობა გამოკვეთილი არ არის. საქმის მიმდინარეიბა ასეთია _ დაკითხულია თითქმის ყველა განმცხადებელი. ისინი, ვინც თავის დროზე შემოიტანეს განცხადება. დაკითხული არიან საქმეზე ასევე მერიის თანამშრომლები. ჩატარებულია საკმაოდ მოცულობითი საგამოძიებო სამუშაოები, თუმცა, ჯერჯერობით საქმის ძიება დასრულებული არ არის. წინასწარ ვერ გეტყვით, განვიხილავთ თუ არა მაქაცარიას ჩვენებას საქმის სხვა მასალებთან ერთად და შესაძლოა ისევ დავიბაროთ. როგორც ჩანს, ცდილობენ პოლიტიზირება მოახდინონ ამ საქმის, თუმცა, მე ვერ დავეთანხმები ამას. ეს არის ჩვეულებრივი სისხლის სამართლის საქმე და არანაირად არ არის დაკაშირებული იმასთან, რომ მაქაცარია იყო გუბერნატორი. თუ პროკურატურას მასთან კითხვები აქვს, ეს არ შეიძლება პოლიტიკურ ანგარიშსწორებად მივიჩნიოთ. ვერ დავეთანხმები იმ ადამიანებს, რომლებიც პოლიტიკურ ელფერს აძლევს ამ საქმეს, ვინაიდან გამოძიებას, მოგეხსენებათ, ხან გუბერნატორის დაკითხვა მოგვიწევს, ხან _ მასწავლებლის ხან _ დამლაგებლის და ამ საქმეში აუცილებელი იყო მაქაცარიას დაკითხვა. თვითონ ლაშა მაქაცარიას სატელევიზიო ინტერვიუები, საგაზეთო მასალები და საკუთარ გვერდზე ინტერნეტში გამოქვეყნებული ნააზრევი, იმის შესახებ, რომ დაკავშირებული იყო ამ გათავისუფლებებთან, როგორც გუბერნატორი.  გახდა იმის მიზეზი, რომვიბარეთ და დავკითხეთ. ასე რომ, ჰაერიდან არ მოგვიტანია მაქაცარიას დაკითხვა,” _ განაცხადა “გურია ნიუსთან” საუბრისას პროკურორმა გიორგი გვარაკიძემ.
შეგახსენებთ რომ საქმე ეხება 2010 წელს ქუთაისის ბაღებში გახორციელებულ სპეცოპერაციას, რომელსაც სკოლამდელი დაწესებულებების თანამშრომლები შეეწირნენ _ ისინი კორუფციული სქემით მუშაობაში დაადანაშაულეს. მაშინდელმა გუბერნატორმა ლაშა მაქაცარიამ დანაშაულებრივ სქემაში მონაწილე დაპატიმრებული მასწავლებლების გარდა, დანარჩენი 30 გამგისა და 27 ბუღალტრის სამსახურდან დათხოვნაც მოითხოვა. სწორედ ამ საქმეზე მიმდინარეობს საქმის ხელახალი ძიება. ჩათვლის თუ არა პროკურატურა საჭიროდ, მაქაცარიას კიდევ ერთხელ დაკითხვას და გამოიკვეთება თუარა მისი ბრალეულობა ამ საკითხში, გამოძიების საბოლოო დასრულებამდე უცნობია.
პროკურატურამ ჟურნალისტური საქმიანობისთვის ხელშეშლის ფაქტებზე გამოძიება შეწყვიტა
მიხეილ სააკაშვილი: "ჩვენ მარსიდან არ მოვსულვართ"