და ამ მხრივ გამოვლენილ დარღვევებზე შეხვედრა გამართა, რომელზეც ოფისის თანამშრომლებმა მათ მიერ ჩატარებული კვლევის შედეგები მიმოიხილეს.
ორგანიზაციის წარმომადგენლების თქმით, ცალკეულ მუნიციპალიტეტებში _ ხობში, წალენჯიხაში, ჩხოროწყუში, თვითმმართველ ქალაქ ფოთის საკრებულოსა და სამხარეო ადმინისტრაციაში პირველი სამი თვის მანძილზე თანამშრომლებზე პრემიები არ გაცემულა, თუმცა, მათგან განსხვავებით, ზუგდიდში, მარტვილსა და აბაშაში მოქმედი ხელმძღვანელობა წინამორბედების მანკიერ პრაქტიკას აგრძელებს და თანამშრომლებზე პრემიებს ყოველგვარი დასაბუთების გარეშე გასცემს. წახალისებები ძველებური პრაქტიკით _ სამ თვეში ორჯერ სიხშირით გაგრძელდა.
ადმინისტრაციული ორგანოებიდან მიღებული საჯარო ინფორმაციის საფუძველზე ირკვევა, რომ 2013 წლის პირველი სამი თვის განმავლობაში სამეგრელო-ზემო სვანეთის თვითმმართველ ერთეულებში პრემიის სახით, ჯამში, 775 328 ლარი იქნა გაცემული. რაც შეეხება სამეგრელო-ზემო სვანეთის სამხარეო ადმინისტრაციას, პრემიები მიმდინარე წელს აქ არ გაცემულა.
პრემიების გაცემის დროს კვლავ შეიმჩნევა არასასურველი ტენდენციები, კერძოდ:
_ პრემიის გაცემა ხდება კანონის მოთხოვნათა იგნორირებით – სათანადო დასაბუთების გარეშე;
_ გაუგებარია, რა განსაკუთრებული წვლილისა და დამსახურებისთვის გაიცემა პრემიები საჯარო მოხელეებზე;
_ ასევე, გაუმჭვირვალეა პრემიების რაოდენობის განსაზღვრის პრინციპი.
პრემიების სახით, ზუგდიდის გამგეობაში 214 153 ლარი, ხოლო საკრებულოში კი 84 830 ლარია გაცემული; აბაშის გამგეობაში 160 680 ლარი, საკრებულოში კი 45 440ლარი გაიცა; სენაკის გამგეობაში 91 990 ლარი გაიცა პრემიის სახით, საკრებულოში კი _ 24 440 ლარი; მარტვილის გამგეობაში პრემიის სახით 90 410 ლარი, ხოლო საკრებულოში _ 18 660 ლარი დარიგდა; მესტიის გამგეობაში _ 16 080 ლარი, საკრებულოში კი _10 735 ლარი; ფოთის მერიაში პრემია არ გაცემულა, საკრებულოში კი 17 910 ლარი დარიგდა.
რაც შეეხება წალენჯიხას, ხობს და ჩხოროწყუს, ამ მუნიციპალიტეტებში, არც გამგეობაში და არც საკრებულოში პრემიები არ დარიგებულა.
“საერთაშორისო გამჭვირვალობა – საქართველო” უკვე რამდენიმე წელია საუბრობს საჯარო სამსახურებში პრემიის გაცემის მანკიერ პრაქტიკაზე, რომელიც ცალსახად ხელს უწყობს სახელმწიფო ბიუჯეტის სახსრების გაუმჭვირვალედ ხარჯვას. მიუხედავად იმისა, რომ ხშირად პრემიების გაცემა საჯარო სამსახურში არსებული დაბალი ხელფასითა და კვალიფიციური კადრების მოზიდვით არის განპირობებული, “გამჭვირვალობის” წარმომადგენლებს მიაჩნიათ, რომ აღნიშნული პრობლემის მოგვარება სამართლის ჩარჩოებში მარტივად არის შესაძლებელი. კერძოდ, აუცილებელია მოხელეთა სახელფასო განაკვეთის იმგვარად შემუშავება, რომელიც მისი გაცემის უფრო მოქნილ და გამჭვირვალე წესს დაამკვიდრებს. წინააღმდეგ შემთხვევაში, საზოგადოებას ყოველთვის დარჩება კითხვები ამ წუნიან პრაქტიკასთან დაკავშირებით.
ამასვე აღნიშნავს “გამჭვირვალობის” ანალიტიკოსი არჩილ თოდუა. მისი განცხადებით, მნიშვნელოვანია ადგილობრივმა თვითმმართველმა ორგანოებმა მიიღონ დადგენილება, რომელიც პრემიის ოდენობას, გაცემის სიხშირეს და მიზეზებს განსაზღვრავს.