დავით უსუფაშვილი: “კონსტიტუცია არცერთი პარტიის დოკუმენტი არ არის”
7:09; 22.09.2013
პარლამენტმა პრემიერ-მინისტრის უფლებამოსილების შემცირებასთან დაკავშირებული საკონსტიტუციო ინიციატივა პირველი მოსმენით – 112 ხმით, ერთხმად მიიღო. საკონსტიტუციო პროექტს მხარი საპარლამენტო უმცირესობამაც დაუჭირა.
კენჭისყრის წინ უმცირესობის წარმომადგენელმა, პავლე კუბლაშვილმა განცხადებით მიმართა დეპუტატებს. მისი თქმით, წარმოდგენილი საკითხი მთავრობასთან მიმართებაში პარლამენტის როლის გაძლიერებას უწყობს ხელს და მომავალშიც, უმცირესობა მზად არის, ყველა ასეთ საკონსტიტუციო ცვლილებას დაუჭიროს მხარი.
პარლამენტის თავმჯდომარემ, დავით უსუფაშვილმა აღნიშნა, რომ კონსტიტუცია არცერთი პარტიის დოკუმენტი არ არის და იმედი გამოთქვა, რომ საკონსტიტუციო საკითხებზე საპარლამენტო უმრავლესობისა და უმცირესობის თანამშრომლობა მომავალშიც გაგრძელდება.
პარლამენტის გადაწყვეტილებით, კონსტიტუციაში რჩება პრეზიდენტის ვალდებულება, მთავრობის თავდაპირველი შემადგენლობის ერთი მესამედით, მაგრამ არანაკლებ მთავრობის ხუთი წევრით განახლების შემთხვევაში, პარლამენტს ნდობის მისაღებად მთავრობის შემადგენლობა წარუდგინოს. ეს ის ნორმაა, რომელიც კონსტიტუციაში ოქტომბრის საპრეზიდენტო არჩევნების შემდეგ არსებობას წყვეტდა.
პარლამენტის პრესსამსახურის ინფორმაციით, დეპუტატებმა კონსტიტუციიდან ის ნორმა ამოიღეს, რომელიც საქართველოს მთავრობის მიერ ინიცირებულ კანონპროექტებთან დაკავშირებით პარლამენტის წინაშე მთავრობის ნდობის დასმის საკითხს ეხება. კონსტიტუციური კანონის პროექტის თანახმად, პარლამენტის მიერ ახალი საბიუჯეტო წლის დაწყებიდან 2 თვის განმავლობაში სახელმწიფო ბიუჯეტის მიუღებლობა უნდობლობის გამოცხადებად ჩაითვლება.
საკონსტიტუციო ცვლილებებისა და იმ კანონპროექტების გარდა, რომელმაც კონსტიტუციასთან შესაბამისობაში უნდა მოიყვანოს საქართველოს კანონმდებლობა, პარლამენტის სხდომაზე განიხილეს და მიიღეს კანონპროექტი “საქართველოს სისხლის სამართლის კოდექსში ცვლილებების შეტანის თაობაზე”, რომლითაც ტერორიზმის შესახებ ცრუ შეტყობინებისათვის იურიდიული პასუხისმგებლობის ზომა მძიმდება. ცვლილებები ამოქმედდება გამოქვეყნებიდან მე-15 დღეს. ასევე განიხილეს და მიიღეს კანონპროექტი “საქართველოს ადმინისტრაციულ სამართალდარღვევათა კოდექსში ცვლილების შეტანის თაობაზე”, რომლითაც ადმინისტრაციული პასუხისმგებლობის ზომა დგინდება საგანგებო (ექსტრემალური) სამსახურების გამოძახების ერთიანი სამნიშნა ნომრის – “112”-ის არამიზნობრივი გამოყენებისათვის. აღნიშნული ცვლილებებიც გამოქვეყნებიდან მე-15 დღეს ამოქმედდება.
სხდომაზე განიხილეს და მიიღეს კანონპროექტები: საქართველოს ორგანული კანონის პროექტი “საქართველოს ორგანულ კანონში “საქართველოს შრომის კოდექსი” ცვლილების შეტანის შესახებ”; “საქართველოს მოქალაქეების საქართველოდან გასვლისა და საქართველოში შემოსვლის წესების შესახებ” საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე” ; “უცხოელთა და მოქალაქეობის არმქონე პირთა სამართლებრივი მდგომარეობის შესახებ” საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის შესახებ” ; “საქართველოს სახელმწიფო საზღვრის შესახებ” საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე” ; “საქართველოს სასაზღვრო პოლიციის შესახებ” საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე”; “საქართველოს სამოქალაქო საპროცესო კოდექსში ცვლილების შეტანის შესახებ” ; “ნორმატიული აქტების შესახებ” საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე” ; “კონტრდაზვერვითი საქმიანობის შესახებ” საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე”; “ადგილობრივი თვითმმართველი ერთეულის ქონების შესახებ” საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე”; “საქართველოს დედაქალაქის – თბილისის შესახებ” საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე” ; “ადგილობრივი თვითმმართველობის ორგანოების საქმიანობის სახელმწიფო ზედამხედველობის შესახებ” საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე” ; “ადგილობრივი თვითმმართველობის შესახებ” საქართველოს ორგანულ კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე” ; “საქართველოს სახელმწიფო მატერიალური რეზერვების შესახებ” საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე”; “სამეწარმეო საქმიანობის კონტროლის შესახებ” საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე” ; “სახელმწიფო შესყიდვების შესახებ” საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე” ; “სახელმწიფო შესყიდვების შესახებ” საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე” საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის შესახებ”; “საქართველოს საზღვაო კოდექსში ცვლილების შეტანის შესახებ”; “სამშენებლო საქმიანობის შესახებ” საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე” ; “საქართველოს ეროვნული საინვესტიციო სააგენტოს შესახებ” საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე” ; “ტურიზმისა და კურორტების შესახებ” საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე” ; “სივრცითი მოწყობისა და ქალაქთმშენებლობის საფუძვლების შესახებ” საქართველოს კანონში ცვლილებების შეტანის თაობაზე”; “ელექტროენერგეტიკისა და ბუნებრივი გაზის შესახებ” საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის შესახებ” ;”ოფიციალური სტატისტიკის შესახებ” საქართველოს კანონში ცვლილებების შეტანის შესახებ” ; “სადაზვერვო საქმიანობის შესახებ” საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე” ; “სახელმწიფო დაცვის სპეციალური სამსახურის შესახებ” საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე” ; “ნდობის ჯგუფის შესახებ” საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე”; “საქართველოს დაზვერვის სამსახურის შესახებ” საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე”; “ნარკოტიკული საშუალებების, ფსიქოტროპული ნივთიერებების, პრეკურსორებისა და ნარკოლოგიური დახმარების შესახებ” საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე” ;”ჯანმრთელობის დაცვის შესახებ” საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე”; “ადამიანის ორგანოთა გადანერგვის შესახებ” საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე”; “ბავშვთა ბუნებრივი კვების დაცვისა და ხელშეწყობის, ხელოვნული საკვების მოხმარების შესახებ” საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე” ; “სისხლისა და მისი კომპონენტების დონორობის შესახებ” საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე” ; “საარსებო მინიმუმის გაანგარიშების წესის შესახებ” საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე”; “საექიმო საქმიანობის შესახებ” საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე” ; “შეზღუდული შესაძლებლობის მქონე პირთა სოციალური დაცვის შესახებ” საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე” ; “ფიზიკური და კერძო სამართლის იურიდიული პირების მფლობელობაში (სარგებლობაში) არსებულ მიწის ნაკვეთებზე საკუთრების უფლების აღიარების შესახებ” საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე” ; “მოსაკრებლების სისტემის საფუძვლების შესახებ” საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე” ; “ინფორმაციული უსაფრთხოების შესახებ” საქართველოს კანონში ცვლილებების შეტანის შესახებ” ; “ოჯახში ძალადობის აღკვეთის, ოჯახში ძალადობის მსხვერპლთა დაცვისა და დახმარების შესახებ” საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე” ; “უცხოეთში მცხოვრები თანამემამულეებისა და დიასპორული ორგანიზაციების შესახებ” საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე” ; “ლობისტური საქმიანობის შესახებ” საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის შესახებ” ; “მაუწყებლობის შესახებ” საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე” ; “სახელმწიფო შესყიდვების შესახებ” საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე” ; “სააქციო საზოგადოების – საპარტნიორო ფონდის შესახებ” საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე”; “საქართველოს საპატენტო კანონში” ცვლილების შეტანის თაობაზე” ; “კურორტებისა და საკურორტო ადგილების სანიტარიული დაცვის ზონების შესახებ” საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე” ; “საპარლამენტო მდივნის შესახებ” საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე” ; “სახელმწიფო სპეციალური წოდებების შესახებ” საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე”; “საჯარო სამსახურში ინტერესთა შეუთავსებლობისა და კორუფციის შესახებ” საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე”; “საჯარო სამსახურის შესახებ” საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე”; საქართველოს ზოგად ადმინისტრაციულ კოდექსში ცვლილების შეტანის თაობაზე” ; “საზოგადოებრივი საჭიროებისათვის გადაუდებელი აუცილებლობისას საკუთრების ჩამორთმევის წესის შესახებ” საქართველოს ორგანულ კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე” ; “საქართველოს მოქალაქეთა და საქართველოში მცხოვრებ უცხოელთა რეგისტრაციის, პირადობის (ბინადრობის) მოწმობისა და საქართველოს მოქალაქის პასპორტის გაცემის წესის შესახებ” საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე” ; “ტერორიზმთან ბრძოლის შესახებ” საქართველოს კანონში ცვლილებებისა და დამატებების შეტანის თაობაზე” ; “პროკურატურის შესახებ” საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე” ; “ადამიანით ვაჭრობის (ტრეფიკინგის) წინააღმდეგ ბრძოლის შესახებ” საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის შესახებ” ; “სახელმწიფო საიდუმლოების შესახებ” საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე” ; “საქართველოს პარლამენტის წევრის სტატუსის შესახებ” საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის შესახებ” ; “იმპიჩმენტის შესახებ”; “საქართველოს სისხლის სამართლის კოდექსში ცვლილების შეტანის თაობაზე”; “საქართველოს ადმინისტრაციულ სამართალდარღვევათა კოდექსში ცვლილების შეტანის თაობაზე” ; “საქართველოს ორგანულ კანონში “საქართველოს საარჩევნო კოდექსი” ცვლილებების შეტანის შესახებ” ; “საქართველოს ეროვნული ბანკის შესახებ” საქართველოს ორგანულ კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე” ; “უკანონო შემოსავლის ლეგალიზაციის აღკვეთის ხელშეწყობის შესახებ” საქართველოს კანონში ცვლილებების შეტანის თაობაზე”; “სახელმწიფო ვალის შესახებ” საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის შესახებ” ; “შემოსავლების სამსახურის შესახებ” საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე” ; “გეოდეზიური და კარტოგრაფიული საქმიანობის შესახებ” საქართველოს კანონში ცვლილებების შეტანის შესახებ” ; “საავტორო და მომიჯნავე უფლებების შესახებ” საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე” ; “კულტურის შესახებ” საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე” ; “კულტურული მემკვიდრეობის შესახებ” საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე” ; “მუზეუმების შესახებ” საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე” ; “კულტურულ ფასეულობათა საქართველოდან გატანისა და საქართველოში შემოტანის შესახებ” საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე” ; “საქართველოს საზღვაო სივრცის შესახებ” საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე” ; “გეოგრაფიული ობიექტების სახელდების შესახებ” საქართველოს კანონში ცვლილებების შეტანის შესახებ” ; “იარაღის შესახებ” საქართველოს კანონში ცვლილებების შეტანის თაობაზე” ; “საქართველოს პარლამენტის რეგლამენტში ცვლილების შეტანის შესახებ” ; “საჯარო სამსახურში ინტერესთა შეუთავსებლობისა და კორუფციის შესახებ” საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე” ; “საქართველოს სისხლის სამართლის საპროცესო კოდექსში ცვლილების შეტანის თაობაზე” ; “ჯანმრთელობის საყოველთაო სოციალური დაზღვევის შესახებ” ; “საქართველოს საბიუჯეტო კოდექსში ცვლილების შეტანის თაობაზე” ; “საექიმო საქმიანობის შესახებ” საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე” ; “ნარკოტიკული საშუალებების, ფსიქოტროპული ნივთიერებების, პრეკურსორებისა და ნარკოლოგიური დახმარების შესახებ” საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის შესახებ” ; “პატიმრობის კოდექსში ცვლილების შეტანის თაობაზე”
მომავალ კვირაში პარლამენტის რიგგარეშე სხდომები გაიმართება.