ოზურგეთის მუნიციპალიტეტის სოფელ სილაურში მცხოვრებ 84 წლის ნევრო დარჩიას ერთადერთი საარსებო წყარო _ კუთვნილი პენსია 100%-ით შეუჩერდა.
სოციალური მომსახურების სააგენტოს, გურიის საკოორდინაციო ცენტრის უფროსის, ვასილ ხომერიკის თქმით, პენსიის შეჩერება სააგენტოდან არ მომხდარა. იმ დოკუმენტში, რომელიც მან “ლიბერთი ბანკისაგან” მიიღო, ვკითხულობთ, რომ დარჩიას, სს “ლიბერთი ბანკის” ოზურგეთის ფილიალში გახსნილ საბარათო ანგარიშზე ადევს საქართველოს ფინანსთა სამინისტროს ინკასო თანხით _ 360 ლარი და 418, 32 ლარი, სულ 778 ლარი და 32 თეთრი (ს.ს. კ.243-ე მუხლის პირველი ნაწილის თანახმად, 03.06.2011წ), რომლის ნაწილობრივი განაღდება, 90 ლარის ოდენობით, მოხდა 15.06.2011 წელს. ამ ეტაპზე, დავალიანება 688 ლარს 32 თეთრს შეადგენს.
ფინანსთა სამინისტროს შემოსავლების სამსახურის ერთ-ერთი თანამშრომლის, კახა კოსტავას, თქმით კი, ეს სიმართლეს არ შეესაბამება!
“ნევრო დარჩიას პენსია არ აქვს დაკავებული და მას საგადასახადოში პრობლემა არ ჰქონია”, _ ამბობს ის. დარჩია კი აცხადებს, რომ მას პენსია ასი პროცენტით დაექვითა და მეტიც, საურავიც დაეკისრა.
“84 წლის მოხუცებულმა რა ვქნა, ვიმათხოვრო, ვიქურდო? თბილისში წავალ, დავჯდები პარლამენტის წინ, პროტესტს გამოვხატავ, ხომ მაქვს ამის უფლება?! ვიღაცა მაინც ხომ მომაქცევს ყურადღებას? ყველას გავაგებინებ, ოზურგეთში სამართალი და კანონი რომ არ არსებობს”, _ ამბობს დარჩია და ჰყვება, რომ ბახმაროში ალპურ საძოვარზე მიწის ფართობს ჩოხატაურის გამგეობასთან გაფორმებული იჯარით სამი წელი სარგებლობდა. იხდიდა გადასახადს, რომლის დამადასტურებელი ქვითრებიც აქვს.
_ მიბარებს მაშინდელი მიწის მართვის სამმართველოს უფროსი ნოდარ ტაკიძე და მეუბნება, შენ შეცდომით გაქვს გაფორმებული მაგი ფართობი, ჩოხატაურს არ ჰქონდა უფლება იჯარა გაეფორმებინაო, ეს მიწა ოზურგეთის საკუთრებაა და ჩამოგართვესო. მიწა უკვე ჩამორთმეული გაქვს და გადავეცით სხვასო. ეს იყო 2000 წლის ბოლოს. ამის შემდეგ, 2001 წელს, გაზაფხულზე, დავწერე განცხადება ოზურგეთის გამგებლის ღელეყვას სახელზე, რომელმაც დამიბარა და ტაკიძეს გამოჰკითხა, რაში იყო საქმე. მან დაუდასტურა, რომ მიწა უკვე სხვისთვის იყო გადაცემული. მე რა გიყო, ბიძია, ამათ უკვე სხვაზე გადაუფორმებიათ, ვეღარაფერს დაგეხმარებიო, _ მითხრა გამგებელმა. რა ვიცოდი, ათი წლის მერე რა მოხდებოდა _ დავანებე თავი და სახლში წავედი. სოფლის გამგებელს ვუთხარი, იჯარა შემიჩერეს, მიწა სხვას გადაუფორმეს-მეთქი. მან მითხრა, დოკუმენტები მისთვის მიმეცა და იჩივლებდა შესაბამის ორგანოებში; ასეც მოიქცა, თუმცა ვერაფერს გახდა, _ ამბობს 84 წლის მარტოხელა პენსიონერი.
მისი თქმით, 2010 წელს საგადასახადოდან გაფრთხილება მიიღო, მიწის გადასახადი გადაუხდელი გაქვს და უნდა გადაიხადოო:
_ მივედი საგადასახადოში და ავუხსენი მდგომარეობა, ვაჩვენე დოკუმენტები, რომ მიწა ჩამორთმეული მქონდა. ვუთხარი, ჩემთან რა გინდათ, მე მიწა 10 წელია აღარ მეკუთვნის-მეთქი. რამდენიმე ხნის მერე ისევ მივედი საგადასახადოში; თან ჩემი სოფლის დეპუტატი მახლდა. მითხრეს, ჩოხატაურიდან ცნობა მივიღეთ, 60 ჰექტარი გაწერია და მიწის გადასახადი უნდა გადაიხადოო. შემდეგ ჩოხატაურში წავედი, შესაბამის სამსახურებს წარვუდგინე დოკუმენტები, რომ 30 ჰექტარი მქონდა გაფორმებული და არა 60 და ისიც ჩამორთმეული მქონდა ათი წლის უკან. მითხრეს, შეცდომა ოზურგეთმა დაუშვა, ჩვენი ბრალი არააო. მითხარით, რა უნდა მექნა _ ვერსად ვიპოვე კანონი და სამართალი, ვიწვალე და დავანებე თავი. ახლა კი პენსია სრულად დამიკავეს: ერთი თვის წინ მივედი ბანკში პენსიის ასაღებად. იქ კი მითხრეს, შენ პენსიას ვერ მიიღებ, შენზე გაფრთხილებაა მოსული საგადასახადო სამსახურიდანო. ერთადერთი შემოსავალი 100%-ით დამიკავეს. მივედი საგასახადოში და ვეკითხები, რატომ დამიკავეთ-მეთქი, დავალიანება გაქვსო, მითხრეს; რაოდენობის გაგება მინდოდა ასე მიპასუხეს: _ თუ ახლა გინდა მაგის პასუხი, უნდა გადაიხადო 250 ლარი, თუ 2 დღის შემდეგ _ 150 ლარი, თუ ათი დღის შემდეგ, მაშინ უფასოდ მიიღებო. ფული სად მქონდა და ვუთხარი, 10 დღის შემდეგ მოვალ-მეთქი.
ათი დღის შემდეგ, დარჩიას შედარების აქტი გადასცეს, რომლის მიხედვითაც მას 750 ლარის ოდენობის დავალიანების გადახდა აკისრია. როგორც თავად ამბობს, ოზურგეთის მუნიციპალიტეტის გამგებელმა გია ტაკიძემ ადვოკატებთან მისვლა ურჩია.
_ ადვოკატებმა მითხრეს, ამას არაფერი ეშველება, ან დავალიანება უნდა გადაიხადო ან სასამართლოს უნდა მიმართოო. როგორ მივმართო, სასამართლოში სარჩელის შეტანას ფული ხომ უნდა?! არასამთავრობო ორგანიზაციებში მითხრეს, ბანკიდან მოიტანეთ ცნობა, რის საფუძველზე დაგიკავეს პენსიაო. ბანკმა ოფიციალური პასუხი მომაწოდა, სადაც აღნიშნულია, რომ ჩემს ანგარიშს საქართველოს ფინანსთა სამინისტროს ინკასო ადევს.
ახალგაზრდა იურისტთა ასოციაციის ოზურგეთის ოფისის ხელმძღვანელი თამაზ ტრაპაიძე “გურია ნიუსთან” საუბარში აღნიშნავს, რომ აღნიშნული ფაქტიდან გამომდინარე, კანონი სამართლებრივად ასეთ ფორმას ითვალისწინებს, თუ რამდენად სამართლიანია კანონი ეს საზოგადოებამ განსაჯოს, არ შეიძლება პენსიონერს, პენსია 100 %-ით დაუკავდეს.
_ სამწუხაროდ, ეს ადამიანი ჩვენთან დასახმარებლად ძალიან გვიან მოვიდა. ვადები დარღვეულია. როცა მას მოუვიდა საგადასახადო შეტყობინება, ერთი თვის ვადაში ადმინისტრაციული საჩივრის წესით უნდა გაესაჩივრებინა. იმის გამო, რომ დარჩია ასე არ მოიქცა, საგადასახადომ გამოიტანა გადაწყვეტილება არა მარტო დავალდებულების საგადასახადო შესრულებით, არამედ, შესაბამისი საურავის დაკისრებით.
ოზურგეთის მუნიციპალიტეტის გამგეობის მიწის მართვის სამსახურის თანამშრომელი თამაზ ცერცვაძე “გურია ნიუსთან” საუბარში ამბობს, რომ აღნიშნულ საკითხს კარგად იცნობს:
_ თავის დროზე, მე მას გავუგზავნე მიწერილობა, დავუზუსტე ყველაფერი და ვუთხარი სასწრაფოდ წასულიყო ჩოხატაურში.
მე მოწმე არ ვარ, მაგრამ ვიცი, რომ ეს ასეც მოხდა. ნამდვილად ვიცი, რომ იჯარით აღებული მიწა სხვას გადასცეს, მაგრამ ეს ჩემი მუშაობის დროს არც გაცემულია და არც გაყიდული. ერთადერთი გამოსავალი არის, მიმართოს სასამართლოს და მე ამ სიტყვებს სასამართლოზეც ვიტყვი.
ოზურგეთის მუნიციპალიტეტის გამგეობის ეკონომიკისა და ინფრასტრუქტურის სამსახურის მთავარი სპეციალისტი ომარ ჩხარტიშვილი “გურია ნიუსთან” საუბარში აღნიშნავს, რომ საკითხი სასამართლოს წესით უნდა გადაწყდეს, რადგან დაშვებულია გარკვეული შეცდომები.
_ ბატონო ომარ, თუ შეიძლება გვითხარით, კონკრეტულად რა შეცდომებზეა საუბარი?
_ მე მიწის მართვის სამმართველოს საიჯარო კომისიის ერთ-ერთ წევრი ვიყავი. ფაქტობრივად, იჯარა, რომელიც ჩოხატაურის გამგეობის მიერ გაიცა ნევრო დარჩიაზე, არასწორი იყო.
დარჩიამ ბახმაროში იჯარით ალპური საძოვრის აღების მოთხოვნით ოზურგეთის გამგეობას მიმართა. მაშინდელმა მიწის მართვის სამმართველოს სპეციალისტებმა ჩათვალეს, რომ ეს ფართობი ჩოხატაურის საზღვრებში იყო მოქცეული. ამიტომ, გაუგზავნეს წერილი ჩოხატაურის გამგეობას, რომ მათ გაეცათ იჯარით ფართობი. როცა შემოწმდა საიჯარო ფართობები ალპურ საძოვრებზე, აღმოჩნდა, რომ ეს ფართობი ოზურგეთს ეკუთვნოდა. ამის შემდეგ, დარჩია დაიბარეს და უთხრეს, წადი ჩოხატაურში და გააუქმე ხელშეკრულებაო, რაც არ მოხდა სინამდვილეში; ოზურგეთის საიჯარო კომისიამ და გამგეობამ, აღნიშნული ფართობი გასცა სხვა პიროვნებაზე. ამის შემდეგ, ნევრო დარჩიას არაერთხელ შეატყობინეს ჩოხატაურიდან, რომ, იჯარის გადასახადი გადაეხადა; არ გაარკვია საკითხი დროულად და ახლა სასამართლოს გარეშე ეს საკითხი არ გადაწყდება. სასამართლოზე კი, ყველა მას დაუდგება გვერდით.
სოციალური მომსახურების სააგენტოს გურიის საკოორდინაციო ცენტრის უფროსი ვასილ ხომერიკი ამბობს, რომ აღნიშნული მოქალაქის მიმართ სააგენტოს მიერ არანაირი ქმედება არ არის გახორციელებული და ფიზიკურად თუ ვინმე ვერ იღებს პენსიას, ეს აუცილებლად უნდა გაირკვეს მომსახურე ბანკში.
უცნაურია, მაგრამ ფინანსთა სამინისტროს შემოსავლების სამსახურის ერთ-ერთი თანამშრომელი კახა კოსტავა ინფორმაციას, რომ დარჩიას პენსია საგადასახადომ, დავალიანების გამო შეუჩერა, უარყოფს და აღნიშნავს, რომ პენსიის შეჩერება არ შეიძლება. მისი თქმით, არც ერთ პენსიონერს პენსიის აღებაზე პრობლემა არ აქვს!
_ ვისაც ჰქონდა რაიმე პრობლემა პენსიის აღებაზე, ყველას მოეხსნა ეს პრობლემა. არ აქვს მნიშვნელობა ჯარიმა ჰქონდა გადასახდელი თუ არა, პენსიას აიღებს ნებისმიერი პენსიონერი. რა უნდოდა რედაქციაში, მოსულიყო ჩვენთან და გავარკვევდით საკითხში. მოვიდეს ეგ ადამიანი ჩვენთან და ვანახვებთ მას, რომ ინკასო არ აქვს და პენსიას იღებს.
_ მას აქვს ბანკიდან მიღებული წერილი, რომ საბარათო ანგარიშზე საქართველოს ფინანსთა სამინისტროს მოთხოვნით ინკასო ადევს.
_ პენსიის შეჩერება არ შეიძლება, ეს არის სახელმწიფო პროგრამა, რომ პენსიონერს არ შეეშალოს ხელი პენსიის აღებაში. არცერთ პენსიონერს პენსიაზე აღებაზე პრობლემა არ გააჩნია, _ ირწმუნება კოსტავა. ჩვენ ამ ფაქტს ისევ დავუბრუნდებით და კომპეტენტურ იურისტებთან გავარკვევთ, რამდენად კანონიერად შეუჩერა საარსებო პენსია 84 წლის პენსიონერს ფინანსთა სამინისტრომ. მკითხველებს კი ვთხოვთ, თუ მსგავსი პრობლემა მათაც შეექმნათ, აუცილებლად მოგვაწოდონ ინფორმაცია გაზეთის ოფისებში.
ვისგან შეიძინა ხელისუფლებამ სახლი საინიშვილებისთვის
საშვებულებო ხელფასს ვერ მიიღებენ?