პროკურატურის პრესსამსახური: “ეს გოგას ჰკითხეთ ხაჩიძეს”
16:02; 18.02.2014
ამ ინფორმაციის გადასამოწმებლად პროკურატურის პრესსამსახურის უფროსს, თეიმურაზ დოლიძეს დავუკავშირდით.
_ ბატონო თემურაზ, ცოტა ხნის წინ გოგა ხაჩიძემ გაავრცელა ინფორმაცია, რომ პროკურატურამ ცსკო-დან გამოითხოვა ინფორმაცია იმ ადამიანების შესახებ, რომლებიც 2010 წელს, უკრაინაში, არჩევნებზე დამკვირვებლების სტატუსით იმყოფებოდნენ. რამდენად სწორი ინფორმაციაა?
_ ეს გოგას ჰკითხეთ ხაჩიძეს.
_ გოგა ხაჩიძე პროკურატურაში მუშაობს? თქვენ გეკითხებით, როგორც მთავარი პროკურატურის პრესსამსახურის უფროსს…
_ ჩვენ შეიძლება, ინფორმაცია გამოვითხოვოთ ან არ გამოვითხოვოთ. ეს პროკურატურაა. აქ არ არის საქმის აღძვრაზე საუბარი, მაგრამ რაღაც დოკუმენტი შეიძლება, გამოითხოვოს პროკურატურამ ან არ გამოითხოვოს. ამაში ჯერ ეს ერთი რა არის საკითხავი, მე ვერ ვხვდები და  მეორე _ ვთქვათ, გოგა ხაჩიძემ რაღაც ინფორმაცია გაავრცელა, რაზე დაყრდნობით ავრცელებს? _ მას ჰკითხეთ.
_ მე თქვენ გეკითხებით, როგორც პროკურატურის პრესსამსახურის ხელმძღვანელს. გამოითხოვეთ თუ არა აღნიშნული ინფორმაცია და თუ გამოითხოვეთ, რა მიზნით?
_ კითხვა რას ნიშნავს?! რომ გამოგვეთხოვა ან არ გამოგვეთხოვა, რა მნიშვნელობა აქვს.
_ გვაინტერესებს, თუკი გამოითხოვეთ, რა მიზნით… ძიებაა დაწყებული, მოკლვევას აწარმოებთ თუ რა ხდება?
_ შეიძლება, ძალიან ბევრი ორგანიზაციიდან პროკურატურამ რაიმე დოკუმენტი გამოითხოვოს და ამ ყველაფერზე თუ გოგა ხაჩიძემ წერა სტატუსები ფეისბუქზე, არ უნდა მივაქციოთ ყურადღება. ეს რას ნიშნავს, მე ვერ ვხვდები. გოგა ხაჩიძეს რატომ არ ურეკავთ და მასთან რატომ არ აზუსტებთ მე ვერ ვხვდები.
_ მე თქვენთან,  როგორც პროკურატურის პრესსამსახურთან დავრეკე ინფორმაციის გადასამოწმებლად. რა მნიშნელობა აქვს, ვინ გაახმაურა. ინფორმაცია გავრცელდა და, შესაბამისად, ჩვენ დავინტერესდით, რა ხდება…
_ რამეზე რომ იყოს გამოძიება დაწყებული გეტყოდით, ოფიციალურად გაგცემდით პასუხს, მაგრამ ყველა იმ ფურცელზე,  რაზეც შეიძლება პროკურატურა დაინტერესდეს, ჯერ არ იყოს მსვლელობა დაწყებული და სერიოზულად არ ვფიქრობდეთ რაღაცაზე, უნდა მირეკოთ და მე პასუხი უნდა გაგცეთ?
_ ინფორმაციის გადასამოწმებლად პრესსამსახურთან არ უნდა დავრეკოთ?
_ თქვენ შეგიძლიათ მკითხოთ, დაიწყო თუ არა გამოძიება, დაიწყო თუ არა მოკვლევა…
_ სხვა შეკითხვა მოისმინეთ ჩემგან?
_ ფარატინა ქაღალდი შეიძლება მილიონობით გამოვითხოვოთ და ყველაზე ვერ გაგცემთ პასუხს.
_ რატომ მეჩხუბებით? სხვა შეკითხვა დავსვი? ძალიან კონკრეტულად გკითხეთ _ გავრცელდა ინფორმაცია და რამდენად სწორია, ძიებაა დაწყებული აღნიშნულზე თუ მოკვლევა?
_ არ მაქვს ამის შესახებ ინფორმაცია, _ დაგვიზუსტა დოლიძემ.
ცენტრალურ საარჩევნო კომისიის საერთაშორისო განყოფილების უფროსმა, ეკა აზარაშვილმა, რომელიც ამავე დროს სპიკერია, ჩვენ სატელეფონო ზარებს არ უპასუხა. საზოგადოებასთან ურთიერთობის დეპარტამენტში კი აღნიშნულის შესახებ ინფორმაციას არ ფლობდნენ.
გაზეთ “გურია ნიუსის” არქივში  (13 იანვარი, 2010 წელი) ამ საკითხზე ვრცელი სტატია გამოქვეყნდა სათაურით _ “როგორ მიემგზავრებოდნენ ჩოხატაურელი ჩინოვნიკები უკრაინაში”.
გთავაზობთ სტატიას ჩვენი არქივიდან.
“უკრაინაში 17 იანვარს დაგეგმილ საპრეზიდენტო არჩევნებზე საქართველოდან 500-მდე დამკვირვებელი (ძირითადად – სახელისუფლებო წრეებიდან) 14 იანვარს უნდა გამგზავრებულიყო. რაოდენ გასაკვირიც არ უნდა იყოს, ქართველ დამკვირვებელთა შორის იყო ორი ჩოხატაურელი – საკრებულოს მმართველი ფრაქციის თავმჯდომარე, შოთა სირაძე (ამ ამბიდან მალე, სირაძეზე სისხლის სამართლის საქმე აღძრეს და წლების განმავლობაში ძებნილი იყო. ავტ) და გამგებლის მოადგილე, დიმიტრი კორიფაძე (კორიფაძე ამჟამად “ნაციონალური მოძრაობის” ჩოხატაურის ოფისს ხელმძღვანელობს. ავტ). ისინი 12-კაციანი სიიდან შეარჩიეს. როგორც მათი კოლეგები ჩვენთან საუბრისას აღნიშნავენ – ალბათ, იმიტომ, რომ კარგი აღნაგობა აქვთ. ჩოხატაურელი ჩინოვნიკებისთვის უცნობია სხვა მიზეზი, თუ რატომ გადაწყდა კორიფაძისა და სირაძის უკრაინაში გამგზავრება.
12 იანვარს ქუთაისში უკრაინაში წამსვლელ დამკვირვებლებთან შეხვედრა მოეწყო და ინსტრუქციებიც დაურიგდათ. შეხვედრის დეტალები უცნობია. თუმცა, კულუარული ინფორმაციით, მათ არჩევნებზე დაკვირვება ზედმეტი ხმაურის გარეშე დაევალათ ერთი პრინციპის გამო: „იუშჩენკო საქართველოს პრეზიდენტის მეგობარი და ნათესავია“.
დიმა კორიფაძემ იცის, რატომ მიდის, მაგრამ ვერ გვეუბნება ვინ და რატომ შეარჩია მისი კანდიდატურა:
– 14 იანვარს მივდივართ მე და შოთა სირაძე.
– რატომ თქვენ და შოთა? როგორც თქვენმა კოლეგებმა გვითხრეს, ალბათ, იმიტომ, რომ ფიზიკურად კარგად გამოიყურებით…
– ფიზიკურად ჩვენ, ყველანი, ჩოხატაურელები, კარგად გამოვიყურებით.
– მაშინ ის გვითხარით, რატომ დიმა და შოთა და არა ვთქვათ, გია ან ზურაბი?
– ეგ არ ვიცი. მე არ ამირჩევია.
– ვინ შეარჩია?
–  არ ვიცი.
– კი, მაგრამ, თქვენი ინიციატივით ხომ არ მიდიხართ? ვინ გითხრათ, რომ უკრაინაში დამკვირვებლად უნდა გაემგზავროთ?
–  ვინ მითხრა და (რამდენიმე წამიანი ფიქრის შემდეგ (ნ.გ.)), ბატონმა გამგებელმა, მამუკა დოლიძემ.
– დოლიძემ გადაწყვიტა, რომ თქვენ უნდაწასულიყავით?
– მან არა. სიები იყო და იქიდან აირჩა.
– რა პრინციპით და ვინ აარჩია?
– ვისი ფულით მიდიხართ?
– მივდივართ, როგორც საქართველოს მთავრობის საერთაშორისო დამკვირვებლები . სახელმწიფო ბიუჯეტიდან გამოიყოფა ამის თანხა.
– ადგილობრივი ბიუჯეტიდან თანხა არ გაიცემა?
– მხოლოდ სადღეღამისო მივლინება გაიცემა.
– ძალიან საინტერესოა, რამდენად კარგად დააკვირდებით არჩევნებს. გურიაში რომ იყოს, კიდევ ჰო… რაღაც ხერხები მშვენივრად იცით. უკრაინაში რა უნდა გააკეთოთ?
–  დამკვირვებლები დემოკრატიულად აკვირდებიან არჩევნებს. რაღაც პროცესები არ დაირღვეს და ა.შ.
– დიმა კორიფაძე ამბობს, რომ უკრაინაშიც დემოკრატიას დაუჭერს მხარს?
–  რა თქმა უნდა. თითოეული ჩვენგანი ვალდებულია, დაიცვას კანონი და კონსტიტუცია.
– თქვენიაზრით, ვინ გაიმარჯვებს? ცნობილი ფაქტია, რომ საქართველო იუშენკოს უჭერს მხარს…
– არ ვიცი. საქართველოში რომ იყოს არჩევნები, გეტყვით. უკრაინაზე კი, არაფრის თქმა არ შემიძლია.
ჩოხატაურის გამგეობის საფინანსო სამსახურის უფროსის, ზურაბ ჩანტლაძის განმარტებით, სირაძეს და კორიფაძეს ადგილობრივი ბიუჯეტიდან დღეში 35 დოლარი (პენსიონერის ერთი თვის პენსია) მხოლოდ კვებისთვის მიეცემოდათ. სასტუმროსა და მგზავრობის ხარჯებს კი ცენტრალური ბიუჯეტი დააფინანსებდა.
14 იანვარს უკრაინაში გასამგზავრებლად გაზადებულ ჩინოვნიკებს, რომლებსაც, როგორც მოგვიანებით გაირკვა, ანკეტების შევსებაც კი გაუჭირდათ, ბარგის ამოლაგება მოუწიათ. უკრაინის ცენტრალურმა საარჩევნო კომისიამ, მათ მიღებაზე უარი განაცხადა.
ექსპერტთა განმარტებით, 2000 ჩინოვნიკის დამკვირვებლად გამგზავრების შემთხვევაში, საქართველოს მასშტაბით, მხოლოდ მათი კვებისთვის, ადგილობრივი ბიუჯეტებიდან დაახლოებით 4 მილიონი ლარი დაიხარჯებოდა.