ვლადიმერ სიხარულიძე: “ანტონმა თავის ისტორიას გადახედოს!”
3:10; 20.10.2011
ჩვენ გაზეთში გაჟღერებულმა ვლადიმერ სიხარულიძის მიერ პრესკონფერენციაზე გამოთქმულ ბრალდებებს ხელისუფლებამ კომენტირებისას გასცა პასუხი. ამ კომენტარებს ბევრი ადამიანი გამოეხმაურა. როგორც რედაქციაში მოსულმა რიგითმა ჩოხატაურელებმა გვითხრეს, ვლადიმერ სიხარულიძის “შეურაცხადობა” და “პრასტიტუტკობა” ჩიხში მიმწყვდეული ჩინოვნიკების გამოუვალი თავის მართლება იყო.
_ რაც არ უნდა თქვან ვლადიმერზე, მისი პროფესიონალიზმი, სისუფთავე და უანგარობა საყოველთაოდ არის ცნობილი. რაც არ უნდა დაიწეროს და ითქვას, ამას არავინ დაიჯერებს, _ აღნიშნეს რედაქციაში მოსულმა სიხარულიძის თანასოფლელებმა.
ხელისუფლების კომენტარებს ვლადიმერ სიხარულიძეც გამოეხმაურა:
_ პირველ რიგში, მინდა განვმარტო, რომ სპეციალურად ანტონის დანიშვნისთვის ჩოხატაურში არ ჩამოვსულვარ _ მახსოვს დასვენების დღე იყო, ამიტომ ჩამოვედი ჩოხატაურში და რამდენიმე დღე დავრჩი კიდეც. ახლა რაც შეეხება ჩემს “ავადმყოფობას” _ ეს, ალბათ, ხელისუფლების ახალი ტერმინოლოგიაა იმის მისამართით, ვინც იბრძვის სამართლიანობისთვის, ადამიანის უფლებების დაცვისთვის, კანონიერებისთვის. როგორც ჩანს, მათ მიაჩნიათ, რომ ასეთი ადამიანები შეურაცხადები არიან. რაც თავი მახსოვს, ვიბრძვი იმისთვის, რომ ჩოხატაურის და ჩოხატაურელების ინტერესი იყოს დაცული. როგორც ჩანს, ვიღაცას მართლა არ მოეწონა, რომ ეს სამსახური ამუშავდა. როცა სასამართლო პროცესზე საკითხი დადგა, არც ხუნდაძემ და არც გიორგაძემ არ იცოდნენ, რამდენი საქმე აღიძრა და საერთოდ არ ჰქონდათ ნანახი ჩემს მიერ გაკეთებული ოქმები. ეს საკითხი იმ დროს გიორგაძეს არ ეხებოდა, ხოლო ხუნდაძეს იგი არ აინტერესებდა. ხუნდაძე ამბობს, არაფერი აქვს გაკეთებულიო. ამოიღეთ დოკუმენტაცია _ ეს ძალიან მარტივი რამაა (“გურია ნიუსმა” ვლადიმერ სიხარულიძის გაკეთებული საქმეების შესახებ ვრცელი სტატია 2010 წლის მარტში გამოაქვეყნა და შესაბამისი დოკუმენტაცია გამოითხოვა, რომლის თანახმადაც, ზედამხედველობის სამსახურს ოქმები ჩვენი მიმართვის შემდეგ, ერთი კვირის მანძილზე, ჰქონდა დაწერილი. ავტ.)
ბახმაროსთან დაკავშირებული ყველა პრობლემა მე საკრებულოს სხდომაზე დავაყენე. თუ არაფერს ვაკეთებდი, თავად რას აკეთებდნენ?! ხუნდაძე ბიუჯეტიდან თვეში 4 000 ლარზე მეტს იღებს. იმ ერთი წლის განმავლობაში, რაც ზედამხედველობის სამსახურში ვიყავი, ერთი შენიშვნაც კი არ მიმიღია. თუ ამდენ ხანს უსაქმურად ვიყავი, კონკრეტული ნაბიჯები რატომ არ გადადგეს?
მე არც ხუნდაძისთვის და არც დოლიძისთვის სამსახური არ მითხოვია. ჩემი ცოდნაც გამოვიყენე, პროფესიაც და ეს სამსახურიც ავამუშავე, რამაც მათ პრობლემები შეუქმნა. თუ შეურაცხადი ვიყავი, არც პოლიციას უნდა დავეკავებინე და არც 8 წლის განმავლობაში არ უნდა მემუშავა საკრებულოს თავმჯდომარედ.
“პოლიტიკური პრასტიტუტკა” ვინ არის, მოიკითხოს ანტონმა _ თავის ისტორიას გადახედოს. უმჯობესია, გაარკვიოს, რა ნიშნავს “პოლიტიკური პრასტიტუტკობა” და მერე ილაპარაკოს. ანტონ ხუნდაძე, როგორც პიროვნება, მეცოდება ერთი რამის გამო _ ის იმ ზოგიერთი სახელმწიფო მოხელის ტყვე არის, რომლებისთვისაც უკანონობა, ადამიანების უფლებების დარღვევა, უსამართლობა ყოველდღიური საქმის წესია. როგორც საკრებულოს თავმჯდომარე კი, არ მეცოდება.
თავართქილაძე ამბობს, რომ მე ვარ არაკვალიფიციური, არ მაქვს ცოდნა. მანახონ საქართველოს ნებისმიერ რაიონში სამსახურის უფროსი, რომელიც იქნება პროფესიით მშენებელი, ექნება სახელმწიფო მართვის მაგისტრის კვალიფიკაცია. გარდა ამისა, იქნება ეკონომისტი და საკრებულოს თავმჯდომარედ ნამუშევარი.
ჩემთვის თანამდებობა არასდროს ყოფილა მნიშვნელოვანი. ჩემთვის მთავარი პრინციპების, ადამიანური ღირსებების დაცვაა. თუ თანამდებობაზე მიდგება საქმე, ჩემთვის ყველაზე პატარა პოსტი სწორედ ზედამხედველობის სამსახურის უფროსობა იყო. მინდოდა თანამდებობა იმისთვის გამომეყენებინა, რომ რაიონში არ მომხდარიყო ის ფაქტები, რაც მოხდა. იმაში, რაც ჩოხატაურში ხდებოდა, სამხარეო ადმინისტრაციაა დამნაშავე, რომელსაც თვითმმართველობის ორგანოს კონტროლი ევალება. კონტროლს ესენი ეძახიან მხოლოდ საკადრო ცვლილებებში ჩარევას, კანონით კი ამის უფლება არ აქვთ. გია გიორგაძემ მე ისე გამათავისუფლა სამსახურიდან, რომ მასთან არანაირი შეხება არ მქონია სამსახურეობრივად.
ახლა ქალზე ამახვილებენ ყურადღებას, ეს როგორ აკადრეო. მე მაქვს ხელმძღვანელზე საუბარი, რომელსაც არანაირი მორალური უფლება არ ჰქონდა, ამ საქმეებში ჩარეულიყო. მე ის ვთქვი, რაც იყო ფაქტი.
მახსოვს, თქვენ წერდით, ზაურ ოსეფაიშვილმა საკრებულოზე განაცხადა, ყველა სამ თვეში მოვისმინოთ ზედამხედველობის სამსახურის ანგარიშიო. რატომ არ მოუსმინეს? ერთხელაც კი არ დამიბარეს სხდომაზე. თქვენ ხომ ითხოვდით ამას? მეც ასევე ვთხოვდი, ჩემთვის მოესმინათ, მაგრამ საეჭვოდ დუმდნენ. ეს დანაშაულებრივი პოლიტიკაა და ეს პოლიტიკა ჩოხატაურს კატასტროფამდე მიიყვანს, _ დასძინა სიხარულიძემ.