აკრიფა თუ არა და რისთვის სახანძრო სამსახურის უფროსმა თანამშრომლებისგან ფული?
15:01; 7.01.2015
საშუალოდ 350 ლარიანი ხელფასიდან შეგროვებული 20-20 ლარი, რომლითაც სამსახურის უფროსმა წინასაახალწლოდ სოფლის ნობათი შეიძინა და გუბერნიაში, კოლეგებს საჩუქრად მიუტანა, დღეს უკან დააბრუნა.
შემთხვევა მარტვილის მუნიციპალიტეტში მოხდა, რასაც ადასტურებს  მუნიციპალიტეტის სახანძრო დაცვისა და სამაშველო სამსახურის თანამშრომელი, თუმცა მონაწილე "მთავარი გმირები" უარყოფენ.
ქეისი
30 დეკემბერს, მარტვილის "ერთიანი ნაციონალური მოძრაობის" რაიონულმა ორგანიზაციამ, სოციალურ ქსელში გაავრცელა ინფორმაცია, რომ მარტვილის მუნიციპალიტეტის სახანძრო დაცვისა და სამაშველო სამსახურის უფროსმა, იონა (მინდია) ჭოჭუამ, თანამშრომლებისგან 20-20 ლარი შეაგროვა, რითაც სოფლის ნობათი – გოჭი, ინდაური, ყველი, თაფლი, ღვინო და სხვა პროდუქტები შეიძინეს და ზუგდიდში, სამეგრელო ზემო სვანეთის სახელმწიფო რწმუნებულის – გუბერნატორის ადმინისტრაციის საგანგებო სიტუაციების მართვის სამსახურის უფროს სპეციალისტს ირაკლი სიჭინავას და ზუგდიდის სახანძრო-სამაშველო სამსახურის უფროს თამაზ უბილავას მიართვეს.
"გურია ნიუსმა" აღნიშნული ინფორმაციის გადამოწმება მარტვილის მუნიციპალიტეტის სახანძრო დაცვისა და სამაშველო სამსახურში სცადა.  სამსახურის ორმა თანამშრომელმა, ერთმანეთისგან დამოუკიდებლად, ამბავი დაადასტურა, თუმცა ოფიციალური კომენტარის გაკეთებაზე უარი განაცხადეს, სამსახურის დაკარგვის შიშით.
ჩვენთვის ცნობილი გახდა ისიც, რომ ნობათი ზუგდიდში იონა ჭოჭუამ და მისმა  თანამშრომელმა წაიღეს და ზუგდიდის სახანძრო-სამაშველო სამსახურის უფროს თამაზ უბილავას სახლში იქეიფეს.
თავად სამსახურის უფროსმა, იონა (მინდია) ჭოჭუამ, როცა "გურია ნიუსისგან" აღნიშნულ თემაზე შეკითხვა მოისმინა, დაგვემშვიდობა – "კარგად იყავით" და ტელეფონი გაგვითიშა.
დაკავშირების მომდევნო მცდელობაზე კი, კომენტარი გააკეთა და თანამშრომლებისგან ფულის აკრეფა, ნობათის შეძენა და გუბერნიაში წაღება კატეგორიულად უარყო.
"არ მსურს თქვენთან ლაპარაკი გაიგე?  ცრუ ინფორმაციაა, არავისთან არაფერი მიმიტანია და მორჩა საუბარი. ზღაპრებს რომ მიგონებთ.
ძველი ნაციონალები გვაბრალებენ ამას, ბევრი ნაბ…..ი არიან.  მარტვილის რაიონს უკვე ყელში ამოუვიდა ასეთი ცუდი ამბები. დავიღალე უკვე.
რასაც კარგს ვაკეთებ ის გააშუქეთ, სტადიონი გავაკეთე ჩვენი სამსახურის მიმდებარე ტერიტორიაზე საკუთარი დანაზოგით, ინფრასტრუქტურაზე ვზრუნავ…"
შეგახსენებთ, რომ იონა (მინდია) ჭოჭუა, მარტვილის მუნიციპალიტეტის სახანძრო დაცვისა და სამაშველო სამსახურის უფროსად, თვითმმართველობის არჩევნების შედეგად შეცვლილი ადგილობრივი ხელისუფლების მიერ დაინიშნა.
ინფორმაციას იმის შესახებ, რომ სახანძრო სამაშველო სამსახურის თანამშრომლების მიერ ნაყიდი ნობათი გუბერნიაში გაიგზავნა, უარყოფს სამეგრელო ზემო სვანეთის გუბერნატორის პიარ სამსახურის ხელმძღვანელი, ნანა ფაჟავაც.
"წარმოუდგენელია. არ არსებულია ეს ამბავი. საიდან მოდის, რატომ, ვის ვისთან რა ურთიერთობა აქვს არ ვიცი, მე პირადად, გუბერნატორის პიარი, თავს დავდებ, რომ ეს არის ტყუილი! საბჭოთა პერიოდი ხომ არაა?!", _ ამბობს "გურია ნიუსთან" ფაჟავა.
ზუგდიდის სახანძრო-სამაშველო სამსახურის უფროს თამაზ უბილავას თქმით კი, მისთვის გაუგებარია რატომ უნდა მიეტანათ სოფლის ნობათი საჩუქრად, როცა თანამდებობრივად თანასწორები არიან.
"კარგით რა, საიდან მოვიდა ასეთი რამ. ტყუილია. არ ვიცი რა რეაქცია უნდა მქონდეს. ისე კი, უარს არ ვიტყოდი…"
რაც შეეხება მოტივს, რისთვის უნდა მიეტანა ჭოჭუას თანამდებობრივად მისსავე სივრცეში მყოფი თამაზ უბილავასთვის საჩუქარი, აქ შესაძლოა გარკვეული როლი უბილავას კანდიდატურის სამეგრელო ზემო სვანეთის სამხარეო სახანძრო-სამაშველო სამსახურის უფროსის პოსტზე განხილვას უკავშირდებოდეს, რასაც (უბილავას აღნიშნულ თანამდებობაზე განხილვას) თავადაც არ უარყოფს.
როგორც დასაწყისში ავღნიშნეთ, დღეს დილით "გურია ნიუსისთვის" ცნობილი გახდა, რომ მარტვილის სახანძრო-სამაშველო სამსახურის უფროსმა, თანამშრომლებს, სოფლის ნობათის შესაძენად აკრეფილი 20-20 ლარი უკან დაუბრუნა.
კანონი
სისხლის სამართლის 338-ე მუხლი განმარტავს რას ნიშნავს ქრთამის აღება.
მოხელის ან მასთან გათანაბრებული პირის მიერ პირდაპირ ან არაპირდაპირ, ფულის, ფასიანი ქაღალდის, სხვა ქონების, ქონებრივი სარგებლის ან სხვა რაიმე არამართლზომიერი უპირატესობის მიღება ან მოთხოვნა, ასევე ასეთის თაობაზე შეთავაზების ან დაპირების მიღება თავის ან სხვა პირის სასარგებლოდ, რათა ამ მოხელემ ან მასთან გათანაბრებულმა პირმა თანამდებობრივი უფლება-მოვალეობების შესრულებისას ქრთამის მიმცემის ან სხვა პირის სასარგებლოდ განახორციელოს რაიმე ქმედება ან თავი შეიკავოს რაიმე ქმედების განხორციელებისაგან ან გამოიყენოს თავისი თანამდებობრივი ავტორიტეტი ანალოგიური მიზნის მისაღწევად, აგრეთვე განახორციელოს სამსახურებრივი მფარველობა, –ისჯება თავისუფლების აღკვეთით ვადით ექვსიდან ცხრა წლამდე.
2. ქრთამის აღება:
ა) სახელმწიფო-პოლიტიკური თანამდებობის მქონე პირის მიერ;
ბ) დიდი ოდენობით;
გ) წინასწარი შეთანხმებით ჯგუფის მიერ, –
ისჯება თავისუფლების აღკვეთით ვადით შვიდიდან თერთმეტ წლამდე.
3. ამ მუხლის პირველი და მე-2 ნაწილით გათვალისწინებული ქმედება, ჩადენილი:
ა) მექრთამეობისათვის მსჯავრდებულის მიერ;
ბ) არაერთგზის;
გ) გამოძალვით;
დ) ორგანიზებული ჯგუფის მიერ;
ე) განსაკუთრებით დიდი ოდენობით, – ისჯება თავისუფლების აღკვეთით ვადით თერთმეტიდან თხუთმეტ წლამდე.
შენიშვნა: დიდი ოდენობით ქრთამად ითვლება ფულის, ფასიანი ქაღალდის, სხვა ქონების ან ქონებრივი სარგებლის სახით თანხა ათი ათასი ლარის ზევით, ხოლო განსაკუთრებით დიდი ოდენობით ქრთამად – თანხა ოცდაათი ათასი ლარის ზევით.
მუხლი 339. ქრთამის მიცემა
1. მოხელისათვის ან მასთან გათანაბრებული პირისათვის პირდაპირ ან არაპირდაპირ, ფულის, ფასიანი ქაღალდის, სხვა ქონების, ქონებრივი სარგებლის ან სხვა რაიმე არამართლზომიერი უპირატესობის დაპირება, შეთავაზება ან მინიჭება მოხელის ან მასთან გათანაბრებული პირის ან სხვა პირის სასარგებლოდ, რათა ამ მოხელემ ან მასთან გათანაბრებულმა პირმა თანამდებობრივი უფლება-მოვალეობების შესრულებისას ქრთამის მიმცემის ან სხვა პირის სასარგებლოდ განახორციელოს რაიმე ქმედება ან თავი შეიკავოს რაიმე ქმედების განხორციელებისაგან ან გამოიყენოს თავისი თანამდებობრივი ავტორიტეტი ანალოგიური მიზნის მისაღწევად, აგრეთვე განახორციელოს სამსახურებრივი მფარველობა, –ისჯება ჯარიმით ან გამასწორებელი სამუშაოთი ვადით ორ წლამდე ან თავისუფლების შეზღუდვით იმავე ვადით ანდა თავისუფლების აღკვეთით ვადით სამ წლამდე.
2. იგივე ქმედება, ჩადენილი უკანონო ქმედების ჩასადენად, –ისჯება ჯარიმით ან თავისუფლების აღკვეთით ვადით ოთხიდან შვიდ წლამდე.
3. ამ მუხლის პირველი ან მე-2 ნაწილით გათვალისწინებული ქმედება, ჩადენილი ორგანიზებული ჯგუფის მიერ, –ისჯება თავისუფლების აღკვეთით ვადით ხუთიდან რვა წლამდე.
როგორც საქართველოს ახალგაზრდა იურისტთა ასოციაციის იურისტი მიხეილ ღოღაძე "გურია ნიუსთან" ამბობს, კონკრეტულად რა თანხა, ან რა ტიპის საჩუქარი შეიძლება ჩაითვალოს ქრთამად, ეს შეფასებითია და კანონმდებლობა არ განმარტავს.
"კონკრეტულად რა თანხა, რა ტიპის საჩუქარი ითვლება ქრთამად, ეს შეფასებითია და აქედან გამომდინარე თუ გამოძიებამდე მივა საქმე, პროკურატურის მხრიდან უნდა შეფასდეს.
კონკრეტულად ქრთამი არის ეს, ან ქრთამი არ არის ეს, ასეთი განმარტება კანონში არ გვაქვს", – ამბობს იურისტი.