"თბილისი მერიოტში“ ჯანმრთელობის დაცვისა და სოციალურ საკითხთა კომიტეტის თავმჯდომარემ, დიმიტრი ხუნდაძემ, კომიტეტის ორწლიანი მუშაობის ანგარიშისა და სამომავლო ძირითადი სტრატეგიული მიმართულებების შესახებ ინფორმაცია წარადგინა.
დიმიტრი ხუნდაძემ იმ საკანონმდებლო ინიციატივებზე ისაუბრა, რაზეც ბოლო ორი წლის განმავლობაში ჯანმრთელობის დაცვისა და სოციალურ საკითხთა კომიტეტი მუშაობდა.
მისი განცხადებით, მთავარ მიღწევად კომიტეტი ასოცირების შეთანხმების რატიფიცირებას; „შრომის კოდექსში“ განხორციელებულ ცვლილებებს; დემოგრაფიული პოლიტიკის შემუშავებას და ამ მიმართულებით შესაბამისი კანონების მიღებას; სარეცეპტო სისტემის აღდგენას და „სააფთიაქო ნარკომანიის“ მინიმუმამდე დაყვანას; ნარკოდანაშაულის წინააღმდეგ საკანონმდებლო ბაზის შექმნას; აბორტების წინააღმდეგ ინიციატივების განხორციელებას; მარტოხელა მშობლის სტატუსის განსაზღვრას მიიჩნევს.
„ჩვენი მთავარი ღირებულებაა ადამიანი და მისი სიცოცხლე. სწორედ ამას ემსახურება ჯანდაცვის კომიტეტი. ვფიქრობ, ორწლიანი მუშაობა იყო საკმაოდ წარმატებული, მაგრამ კიდევ ბევრია გასაკეთებელი იმისთვის, რომ მაღალი ხარისხის ჯანდაცვის მომსახურება შევთავაზოთ მოსახლეობას.
ორწლიანი მუშაობის ერთ-ერთი მთავარი წარმატება არის ის, რომ ჩვენ შევიმუშავეთ „შრომის კოდექსი“, ეს იყო საკმაოდ მოცულობითი და მასშტაბური სამუშაო, რომელიც მთავრობასთან ერთად განხორციელდა და ჩვენ მივიღეთ მაქსიმალურად დაბალანსებული „შრომის კოდექსი“.
ჯანდაცვის პროგრამაში ფსიქიკური ჯანმრთელობის შესახებ კომიტეტის მიერ შემუშავებული კონცეფცია არის ძირითადი დოკუმენტი, რომელზეც ჯანდაცვის სამინისტრომ იმუშავა და წარმოადგინა სტრატეგიული გეგმა ამ დარგის განვითარებისა, კომიტეტმა შეიმუშავა ტუბერკულოზის ეროვნული სტრატეგია და სამოქმედო გეგმა და ვფიქრობ, რომ ერთ-ერთი მნიშვნელოვანი წვლილი კომიტეტისა არის დემოგრაფიული პოლიტიკის წარმატებულად შემუშავება, რაც უკვე აისახა და „საქსტატის“ მონაცემებით ამ კუთხით უკვე გვაქვს მნიშვნელოვანი წარმატებები“, _  განაცხადა დიმიტრი ხუნდაძემ.
სიტყვით გამოსვლისას, ჯანმრთელობის დაცვისა და სოციალურ საკითხთა კომიტეტის თავმჯდომარემ სამომავლო გეგმებზეც ისაუბრა და ის პრიორიტეტული მიმართულებები დაასახელა, რომელზე მუშაობასაც კომიტეტი მომდევნო წლის განმავლობაში გეგმავს. მისი ინფორმაციით, განსაკუთრებული ყურადღება მრავალშვილიან ოჯახებს დაეთმობა, განისაზღვრება მრავალშვილიანი მშობლის სტატუსი და მათთვის სოციალური პაკეტი მომზადდება.
გადაიხედება საარსებო მინიმუმის დაანგარიშების მეთოდოლოგია, ყურადღება დაეთმობა 9 აპრილს მოწამლული ადამიანების მდგომარეობის შესწავლას და მათთვის კონკრეტული ინიციატივების მომზადებას.
დიმიტრი ხუნდაძის განცხადებით, კომიტეტი ამზადებს კანონპროექტს „შვილად აყვანისა და მინდობით აღზრდის შესახებ“, ასევე, გეგმავს შრომის ინსპექციის, დასაქმებისა და შრომითი მიგრაციის კუთხით პოლიტიკის შემუშავებას; გაგრძელდება მუშაობა შშმ პირების მდგომარეობის გასაუმჯობესებლად და დემოგრაფიული პოლიტიკის განსახორციელებლად.
როგორც დიმიტრი ხუნდაძემ სიტყვით გამოსვლისას აღნიშნა, ჯანმრთელობის დაცვისა და სოციალურ საკითხთა კომიტეტი სტრატეგიულ მიმართულებად ევროკავშირთან ასოცირების შეთანხმების შედეგად აღებული ვალდებულებების შესრულებას მიიჩნევს.
„შემდეგი ორი წლის განმავლობაში კიდევ უფრო უნდა გააქტიურდეს კომიტეტის მუშაობა. პარლამენტმა მოახდინა ასოცირების ხელშეკრულების რატიფიცირება, ჩვენ გვაქვს საკანონმდებლო ვალდებულებები, რომლებიც უნდა მოვიდეს შესაბამისობაში ევროკავშირის კანონმდებლობასთან და ამაზე აქტიურად ვიმუშავებთ. გააქტიურდება მუშაობა სოციალური პროგრამების მიმართულებითაც. აუცილებლად უნდა ვიზრუნოთ თითოეული ოჯახის სოციალური და ეკონომიკური მდგომარეობის გაუმჯობესებაზე, ოჯახის თითოეული წევრის ჯანმრთელობაზე.
მინდა განვაცხადო, რომ ჯანდაცვის კომიტეტი გამოდის ინიციატივით, რომ 2015 წელი გამოცხადდეს „ოჯახის წლად“, ჩვენ უნდა შევძლოთ ოჯახის, როგორც ინსტიტუტის მყარად ჩამოყალიბება. ძლიერი ოჯახი ძლიერი ქვეყნის საფუძველია“,– განაცხადა ჯანმრთელობის დაცვისა და სოციალურ საკითხთა კომიტეტის თავმჯდომარემ.
დამსწრეთ სიტყვით მიმართა საქართველოს შრომის, ჯანმრთელობისა და სოციალური დაცვის მინისტრმა, დავით სერგეენკომ.
„ამ პროექტების განხორციელება შეუძლებელი იქნებოდა, რომ ამ ორ სახელმწიფო უწყებას შორის არ ყოფილიყო მჭიდრო თანამშრომლობა და პრობლემების საერთო ხედვა“,- განაცხადა დავით სერგეენკომ.
მისივე თქმით, ჯანდაცვის და სოციალურ საკითხების ერთ-ერთი თავისებურება ისაა, რომ ყველა ქვეყანაში მოსახლეობის მოლოდინი ბევრად აღემატება რეალობას.
„ვერ დაგისახელებთ ვერცერთ ქვეყანას, რომლის მოქალაქესაც შეუძლია თქვას, რომ მის ქვეყანაში ჯანდაცვა და სოციალური საკითხები საბოლოოდ მოგვარებულია. ეს არის ის მიმართულებები, რომლებსაც მუდმივი ზრუნვა, მუდმივი განვითარება და რეფორმები სჭირდება. ეს არის სფეროები, სადაც ყოველთვის ჩნდება ახალი გამოწვევები, ეს არის ყველაზე დინამიური სფეროები და შესაბამისად, სისტემური გადაწყვეტილებები და რეფორმებია საჭირო. ჯანმრთელობის დაცვისა და სოციალურ საკითხთა კომიტეტს უწევს უმნიშვნელოვანესი სისტემური გადაწყვეტილებების მიღება“,- მიმართა შრომის, ჯანმრთელობისა და სოციალური დაცვის მინისტრმა დამსწრეთ.
ჯანმრთელობის დაცვისა და სოციალურ საკითხთა კომიტეტის თავმჯდომარის მოადგილის, საპარლამენტო უმცირესობის წარმომადგენლის, გიორგი წერეთელის განცხადებით, კომიტეტის მიერ დასახული მიზნების შესრულება ყველას საერთო ინტერესია.
„არსებობს ახალი ვალდებულებები, რომლებიც გაჩნდება ევროკავშირთან თანამშრომლობის კვალდაკვალ. ეს კომიტეტს გვავალდებულებს, რომ რაც შეიძლება უფრო მეტად იყოს ანალიზზე, რისკების შეფასებაზე ორიენტირებული და იყოს უფრო კრიტიკული, განსაკუთრებით, საბიუჯეტო ნაწილში. დღეს მთავარი ამოცანაა საყოველთაო ჯანდაცვის პროგრამის მდგრადობა“,- აღნიშნა გიორგი წერეთელმა.
გაეროს ბავშვთა ფონდის ხელმძღვანელის, საშა გრაუმანის შეფასებით, მნიშვნელოვანია, რომ ჯანმრთელობის დაცვისა და სოციალურ საკითხთა კომიტეტი აქტიურად მუშაობს კანონმდებლობაზე ფორტიფიკაციის შესახებ.
„იმედს გამოვთქვამთ, რომ ჩვენ შევძლებთ, ერთად დავასრულოთ ეს პროცესი და შემოვიღოთ ფორტიფიკაცია საქართველოში. ჩვენ აქტიურად ვმუშაობთ სხვა საკანონმდებლო ცვლილებების განხორციელებაზეც და იმედი გვაქვს, რომ შევძლებთ „ბუნებრივი კვების შესახებ“ საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანასაც, ასევე, წარმატებულად ვმუშაობთ კომიტეტთან ერთად კანონპროექტზე, რომელიც „საქართველოს კანონი "პაციენტის უფლების შესახებ“ საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანას ითვალისწინებს. გაეროს ბავშვთა ფონდი კვლავ გამოთქვამს მზადყოფნას, ერთად გავაგრძელოთ ბავშვთა უფლებების დაცვა საქართველოში“,- განაცხადა საშა გრაუმანმა.
გაეროს მოსახლეობის ფონდის ხელმძღვანელის, ლელა ბაქრაძის თქმით, მნიშვნელოვანია, შემუშავდეს დემოგრაფიული პოლიტიკა ქვეყანაში.
“გაეროს მოსახლეობის ფონდის სახელით, კიდევ ერთხელ გიდასტურებთ, რომ მზად ვართ, კვლევებით, ანალიზით, ტექნიკური დახმარებით, კონსულტაციებით მხარი დავუჭიროთ კომიტეტს და იმედი გვაქვს, რომ მომავალშიც გაგრძელდება თანამშრომლობა“,- განაცხადა ლელა ბაქრაძემ.
ჯანმრთელობის დაცვისა და სოციალურ საკითხთა კომიტეტის მუშაობის ორწლიანი ანგარიშის წარდგენას საქართველოს პარლამენტის, საქართველოს მთავრობის, თბილისის მერიის, ადგილობრივი და საერთაშორისო ორგანიზაციების წარმომადგენლები ესწრებოდნენ.