დედაქალაქის მუნიციპალიტეტის საკრებულოს ინიციატივით, საგანგებო სიტუაციების მართვის ცენტრში, საქართველოს შინაგან საქმეთა სამინისტროს 112–ის დეპარტამენტის ანალიტიკური სამსახურისა და თბილისის მერიის სატრანსპორტო საქალაქო სამსახურის ხელმძღვანელებმა ე.წ ჭკვიანი შუქნიშნების მოწყობის თემაზე პრეზენტაცია გამართეს და დეპუტატებს სატრანსპორტო პრობლემების აღმოფხვრის შესახებ პროექტები წარუდგინეს.
შეხვედრა, რომელსაც თბილისის წარმომადგენლობითი ორგანოს თავმჯდომარე გიორგი ალიბეგაშვილი და საკრებულოს დეპუტატები ესწრებოდენენ, კითხვა–პასუხის რეჟიმში წარიმართა.
საგანგებო სიტუაციების მართვის ცენტრის მიერ წარმოდგენილ პრეზენტაციაში, 112–ის მისიის, სტატისტიკის, ახალი სერვისებისა და სამომავლო გეგმების შესახებ იყო საუბარი.  ცენტრის წარმოამადგენელთა განცხადებით, ქართველი პროგრამისტების მიერ შემუშავებულ იქნა სპეციალური ელექტონული სისტემა–ERC 112, რომელიც მაღალტექნოლოგიური ცენტრის მისიისა და ძირითადი ფუნქციების ეფექტიანი შესრულების გარანტიაა.
თბილისის მერიის სატრანსპორტო საქალაქო სამსახურის უფროსის პაატა ჯაჭვლიანის მიერ წარმოდგენილი პრეზენტაცია კი, საგზაო ქსელის გამტარუნარიანობის გაუმჯობესებას, გზებზე უსაფრთხოების გაუმჯობესებას, ე.წ ჭკვიანი შუქნიშნების სისტემაში მოყვანას და სხვა მნიშვნელოვან საკითხებს ეხებოდა.
გიორგი ალებეგაშვილის განცხადებით, საკრებულოს ერთ–ერთი მთავარი ამოცანა  ბევრ სხვა საკითხთან ერთად, დედაქალაქში ტრანსპორტის მოძრაობასთან დაკავშირებული პრობლემის მოგვარებაა და მისივე თქმით, საკრებულო აგრძელებს მუშაობს მათი დროული გადაწყვეტის მიზნით.
"მივესალმები, რომ ამ მიმართულებით კონკრეტული და ქმედითუნარიანი ნაბიჯები იდგმემა. ამჟამად ქსელში 81 შუქნიშანია ჩართული. მარტში მათ რიცხვს 40, ხოლო წლის ბოლოსათვის კი 35 ჭკვიანი შუქნიშანი დაემატება. ეს თბილისელებს იმ პრობლემებს შეუმსუბუქებს, რომლებიც საცობებთან და არა მხოლოდ საცობებთანაა დაკავშირებული“, – აღნიშნა საკრებულოს თავმჯდომარემ
საკრებულოს ფრაქცია "ქართული ოცნება–დემოკრატიული საქართველოსთვის“ თავმჯდომარის მოადგილის თამარ ტალიაშვილის განცხადებით, 2013 წელს საქართველოს პრემიერ–მინისტრის ირაკლი ღარიბაშვილის მინისტრად დანიშვნის შემდგომ, საქართველოს შინაგან სამინისტროს 112–ის დეპარტამენტში ძირეული ცვლილებები განხორციელდა, რის შედეგადაც საგანგებო სიტუაციების მართვის ცენტრი "ევროპის საგანგებო ნომრის ასოციაციაში“ გაწევრიანდა.
"მოხარული ვარ, რომ ეს ნაბიჯები გადაიდგა და დღეს საქართველო როგორც ევროპის წევრ, ასევე არაწევრ ქვეყნებთან ერთად კოორდინირებულ მუშაობას ახორციელებს ამ მიმართულებით. 2013 წელს გაიწერა 112–ის განვითარების გრძელვადიანი სტრატეგია. ასევე სპეციალურად ტურისტებისათვის შეიქმნა სატელიტური GPS აღჭურვილობა მათი უსაფრთხოებისათვის და რაც აგრეთვე აღსანიშნავია, დაიწყო სპეციალური საჭიროების მქონე პირთათვის საგანგებო მოწყობილობების ადაპტირებული სისტემის დანერგვა, რომელიც ხელმისაწვდომი 2015 წელს გახდება“, – განაცხადა თამარ ტალიაშვილმა.
სატრანსპორტო პრობლემების აღმოფხვრის მიზნით, დედაქალაქის მუნიციპალიტეტის საკრებულო, ურბანული დაგეგმარებისა და საქალაქო მეურნეობის კომისია, კვალავ განაგრძობს კოორდინირებულ თანამშრომლობას, როგორც საგანგებო სიტუაციების მართვის ცენტრთან, ასევე თბილისის მერიის შესაბამის სამსახურთანაც.