რეპორტაჟი “ღატაკთა კვარტალიდან”
10:05; 19.05.2015
ჩოხატაურის მუნიციპალიტეტში, გამგეობის შენობიდან დაახლოებით ერთ კილომეტრში, ორი მრავალბინიანი საცხოვრებელი სახლი დგას (ყოფილი მეორე ჩაის ფაბრიკის ბინები). ამ ბინების ავარიულობას გზიდან დაინახავთ _ კედლები სადაცაა ჩამოიშლება.
ეზოში შესულებს, თვალში ბზარების გარდა, ის სიდუხჭირეც მოგხვდებათ, რომელიც აქ მცხოვრებთათვის ყოველდღიურობის ნაწილია.
აქ მცხოვრებლების უმეტესობას სოციალური მომსახურების სააგენტოს მიერ შევსებულ ოჯახის დეკლარაციაში გარკვევით უწერიათ _ "ღატაკი". ნახავთ ისეთებსაც, რომელთა სტატუსი "უკიდურესად ღატაკია". ალბათ, ამიტომაც, ამ ბინებს "ღატაკთა კვარტალი" შეარქვეს.
ბარამიძეების ოჯახის შემოსავალი 150-ლარიანი სოციალური დახმარებაა. ოჯახში სამი სულია: _ რამდენიმე წუთის წინ დავბრუნდი ექიმისგან. ჯანმრთელობის ძალიან მძიმე მდგომარეობა მაქვს, თუმცა, წამლის საყიდელი ფული არ გამაჩნია, _ გვეუბნება ოჯახის დიასახლისი მზია ოჩხიკიძე, რომელსაც ასთმაც აწუხებს.
იგი გვიყვება, რომ მისი მეუღლე ორი წლის ჩაწოლილი იყო:
_ მუშაობდა და ხე დაეცა. ფული არ გვქონდა და ექიმთან ვერ წავიყვანეთ. აღმოჩნდა, რომ ხერხემალი ჰქონდა დაზიანებული. 42 წლის კაცი ორი წელი იწვა საწოლში. მერე ოპერაცია გავუკეთეთ ბათუმში და ახლა რკინები აქვს ჩადგმული, თუმცა, რეაბილიტაციის კურსს ვერ გადის _ საშუალება არ გვაქვს. ამას ისიც ემატება, რომ კლინიკაში, სადაც ოპერაცია გაუკეთეს 600 ლარის დავალიანება დაგვრჩა. რაც არ გვქონდა, რას მივცემდით?! ახლა პროკურატურას გადაგვცეს და არ ვიცი, რა გვეშველება. მეუღლეს მუშაობა არ შეუძლია, მე სამსახურს ვერ ვშოულობ, _ მძიმე ისტორიას გვიყვება რესპონდენტი.
მზია ოჩხიკიძე ამბობს, რომ გამგეობას დახმარების თხოვნით მიმართა, თუმცა, უშედეგოდ: _ თქვენც ხედავთ, რა მდგომარეობაში ვართ _ სახლი, სადაცაა თავზე დაგვენგრევა. არც კი ვიცით, რა უნდა გავაკეთოთ. არჩევნების წინ, როცა აქ ხმებისთვის იყვნენ მოსულები, ჩემი მეუღლე ეტლით გავიყვანეთ. დახმარებას დაპირდნენ, მაგრამ არავინ დაგვხმარებია. თავი ვალებით გაგვაქვს _ ყველა ბანკში დავალიანება გაქვს, აქეთ პროკურატურაში გვიჩივიან გაჭირვების გამო, _ ამბობს ქალბატონი მზია და მის კუთვნის ორ ოთახს გვათვალიერებინებს _ კედლებს ბზარებია აქვს, იატაკი დაზიანებულია. ბარამიძეებს არც ტელევიზორი აქვთ, არც მაცივარი და არც სხვა საჭირო საყოფაცხოვრებო ნივთი. მათ ქონებას ორი საწოლი, ძველი გაზის ქურა, ერთი კარადა და ერთიც სახელდახელოდ შეკეთებული მაგიდა წარმოადგენს.
მძიმე მდგომარეობა დაგვხვდა ამავე ბინაში მცხოვრები მზია ლომთათიძის სახლშიც. იგი 11 წლის შვილს მარტო ზრდის. ახალგაზრდა ქალბატონი ონკოლოგიური ავადმყოფია. მისი შემოსავალი 110-ლარიანი სოციალური დახმარებაა, რომელიც წამლებისთვის არ ყოფნის: _ ერთხელ მივედი გამგეობაში დახმარების სათხოვნელად. ხერხემალზე პრობლემა მაქვს და რენტგენის სურათის გადაღება მინდოდა. 260 ლარი იყო საჭირო. ნაწილი ვთხოვე, ნაწილს მოვაგროვებ,-მეთქი ვიფიქრე, მაგრამ უარი მითხრეს. იმის მერე არ მივსულვარ _ რა აზრი აქვს, ვინ დამეხმარებოდა? მაშინ მითხრეს, რომ გვექნება ბიუჯეტში ფული, მოგცემთო. მას შემდეგ თითქმის ერთი წელი გავიდა და ამ დრომდე ვერ მოვახერხე გადაღება. არადა, სოციალური პოლისი მაქვს. ოპერაცია თუ დამჭირდება, უფასოდ გავიკეთებ. 11 წლის შვილი მყავს და არ მინდა დავრდომილი ვიყო, _ ამბობს "გურია ნიუსთან" საუბრისას მზია ლომთათიძე, რომელსაც ჯანმრთელობასთან ერთად, ავარიული ბინის პრობლემაც ძალიან აწუხებს.
ბინის საგანგაშო მდგომარეობაზე გვიყვება ნანა ჯიქიაც:
_ ღამე დაძინების გვეშინია _ არ ვიცით, როდის დაინგრევა, _ ამბობს ჯიქია.
_ 6 ტომარა ცემენტი ვთხოვე გამგეობას. საშუალება არ გვაქვსო, უარი მითხრეს, არადა, სადაცაა სახლი თავზე დამენგრევა, _ გვიყვება მარიამ ვაჩეიშვილი, რომლის თქმით, ოჯახის წევრების ავადმყოფობის გამო, სოციალური დახმარება ერთხელ მისცეს.
ქალბატონი მარიამის შვილი, ეკა ვაჩეიშვილი დედასთან 2 თვის ბავშვთან ერთად არის შეკედლებული:
_ წასასვლელი არსად მაქვს და დედასთან ვცხოვრობ. ინვალიდობის პენსიას ვიღებ _ ას ლარს და იმით გამაქვს თავი. ბავშვი რომ შემეძინა, დახმარება არავის გაუწევია, არადა, ძალიან გვიჭირს. ბუნებრივი საკვები არ ყოფნის პატარას, ამიტომ ხელოვნური საჭმლის დამატება მიწევს. დედას გამოაქვს ნისიად, ოღონდ ნისიად სანამდე მოგვცემენ, არ ვიცი, _ ამბობს ეკა ვაჩეიშვილი.
აღნიშნულ ბინებში მცხოვრებლები ამბობენ, რომ ახალმა ხელისუფლებამ არც ერთი დანაპირები არ შეასრულა:
_ რაც დაგვპირდნენ, არაფერი გააკეთეს. საარჩევნოდ, ხმები რომ სჭირდებოდათ, ყველაფერს გვპირებოდნენ. წვიმაში აქ წყალი დგება, შემოსვლას ვერ მოახერხებთ. დაგვპირდნენ, რომ სანიაღვრე არხებს გააკეთებდნენ, მაგრამ სამი წელი გავიდა ამ დაპირებიდან. წყლის შემოყვანასაც დაგვპირდნენ, თუმცა, მხოლოდ ეზომდე მოიყვანეს. სააკაშვილის დროს ასე არ იყო _ სწორედ მის დროს გადმოგვეცა ბინები საკუთრებაში ერთ ლარად. იმ დროს ვმუშაობდი კიდეც, მაგრამ ამ ხელისუფლებამ ჩემი სამსახური არ ინდომა, _ ამბობს მარიამ კალანდაძე.
_ ამ ავარიული ბინის შეკეთებას ვითხოვთ მხოლოდ, რის პირობაც საარჩევნოდ დადეს, მაგრამ მერე სხვა დანარჩენივით დაავიწყდათ. ამ ბინებში ყველა გაჭირვებულია. საბედნიეროდ, მე ფინანსური პრობლემა არ მაქვს _ ჩემს ოჯახში ყველა დასაქმებულია, მაგრამ ეს იმას არ ნიშნავს, რომ რეალობას ვერ ვხედავ. პირიქით, კარგად ვიცი, რა მდგომარეობაში არიან ჩემი მეზობლები. ასევე, ვხედავ როგორ გვენგრევა შენობა თავზე, და როგორ არ ადარდებს ეს ხელისუფლებას, _ აღნიშნავს კალანდაძე.
მისივე თქმით, ჩოხატაურის მუნიციპალიტეტის გამგებელს ირაკლი კუჭავას ბინისთვის წყლის პრობლემის მოგვარების და მისთვის 25 კვადრატული მეტრი მიწის გამოყოფის თხოვნით მიმართა, თუმცა, უარი მიიღო:
_ წყალზე გვითხრეს, რომ მალე იქნება. ამათ მალე არ უმთავრდებათ! მიწის გადმოცემაზე კი უარი ისე მითხრეს, არც კი შეუმოწმებიათ, რა ადგილს ვითხოვდი. ელემენტარულად ისიც კი არ ადარდებთ, რომ ამ ბინაში, რომელსაც საყრდენი ბოძი, სადაცაა გამოეცლება, ყოველდღე ცვივა კედლებიდან აგურები. აქ 6 ოჯახი ცხოვრობს, ეზოში ბავშვები თამაშობენ. მაინდამაინც ცუდი შედეგი უნდა მოყვეს? ერთხელ მოვიდნენ, ფოტოები გადაიღეს და მორჩა. ფოტოების გადაღება შველის ამ მდგომარეობას? ვინმე რომ დაშავდეს, სამძიმარს ერთმანეთის მიყოლებით ხომ გამოგვიცხადებენ? სამძიმარი კი არა, დახმარება გვჭირდება. ბინა გამირემონტეთო, ხომ არ ვთხოვთ?! შენობას მიხედეთ, რომელიც თქვენი საკუთრებაა,-მეთქი, ამას ვეუბნებით, _ ამბობს კალანდაძე.
ერთადერთი, ვისაც ხელისუფლებასთან პრობლემა არ აქვს, მარინა ცერცვაძეა. იგი, როგორც ძველი, ისე ახალი ხელისუფლების კმაყოფილია:
_ მადლობის მეტი რა მეთქმის? პირადად მე თავის გატანას ვახერხებ. მუშაობაც შემიძლია, სოციალური დახმარებაც მაქვს, არც შვილი მაწუხებს და არც ქმარი. თუმცა, ნაციონალების დროს უფრო კარგად ცხოვრობდა ხალხი _ იმ დროს ბინები საკუთრებაში გადმოგვცეს და სახურავიც გაგვიკეთეს. სხვათა შორის, ეს რომ ამ ხელისუფლებას ვუთხარით, განაწყენდნენ, რა გაგიკეთესო. ამათმა რა გააკეთეს ამ ბინისთვის?! _ ამბობს ცერცვაძე.
მიმდებარე ტერიტორიაზე შენობის ნანგრევებია და როგორც ადგილობრივები ამბობენ, ქვეწარმავლების ბუდე:
_ ისიც კი ვერ მოახერხეს, რომ ტერიტორია დაესუფთავებინათ, _ ამბობენ ე. წ. "ღატაკთა კვარტლის" მცხოვრებლები.
ჩოხატაურის მუნიციპალიტეტის გამგებელი ირაკლი კუჭავა ამბობს, რომ ამ ადამიანების პრობლემების აღმოფხვრას ეტაპობრივად ცდილობენ:
_ აღნიშნული მრავალბინიანი სახლების მობინადრეებს ჯერ კიდევ ბევრი პრობლემა აქვთ. ჩვენ ეტაპობრივად ვცდილობთ მათ აღმოფხვრას. ის, რომ არავის დავხმარებივართ, სიცრუეა, მაგალითად, ბარამიძეს გასული წლის ბოლოს ჩაერიცხა 200 ლარი, მის დას, მარიამ ვაჩეიშვილს, ასევე მეუღლის დახმარების მიზნით, ამავე პერიოდში ჩაერიცხა 100 ლარი. მიმდინარე წლის დასაწყისში მარიამ ვაჩეიშვილს ჩაერიცხა 150 ლარი, ხოლო მის ქალიშვილს ეკას 250 ლარით დავუფინანსეთ სამედიცინო მომსახურება. რაც შეეხება 600 ლარის დავალიანებას, იმიტომ ვერ ჩავურიცხეთ, რომ იგი სოციალურად დაუცველია და, შესაბამისად, პროგრამის ფორმატში ვერ ჩაჯდა, თუმცა, მისი ოჯახისათვის ჯამში გაწეულმა დახმარებამ 700 ლარი შეადგინა.
რაც შეეხება სანიაღვრე არხს _ ქუჩის გასწვრივ არხი გაიჭრა, თუ დამატებით საჭიროა, სანიაღვრე არხსაც გავაკეთებთ. წყლის საკითხთან დაკავშირებით, ათიოდე დღის წინ ჩემთან იყო ქალბატონი მარიამ კალანდაძე. მისი თანდასწრებით ვესაუბრე გაერთიანებული წყალმომარაგების კომპანიის გურიის ოფისის ხელმძღვანელს, რომელმაც მითხრა, რომ 2 კვირაში ყველა საერთო საცხოვრებელში წყლის შეყვანა დაიწყებოდა. განმეორებით ვესაუბრე რამდენიმე დღის წინ და კვლავ დამიდასტურა, რომ მომავალ კვირაში ეს პროცესი დაიწყება. დღეს დაბა ჩოხატაურის მოსახლეობის უდიდეს ნაწილს წყალი 24-საათიანი რეჟიმით მიეწოდება და ამის არდანახვა, უბრალოდ, უსამართლობაა.
ამავე ქალბატონმა იანვარში, ასევე მოგვმართა განცხადებით მიწის გამოყოფის თაობაზე მიშენების მიზნით. მას გაეცა წერილობითი პასუხი, რომ აღნიშნული მიწა, ჯერჯერობით, მუნიციპალიტეტის საკუთრებას არ წარმოადგენს. გარდა ამისა, ამორტიზებულ შენობებზე მიშენება კანონით იკრძალება.
აღნიშნული სახლები ნამდვილად საჭიროებს კაპიტალურ რემონტს, მაგრამ ადგილობრივი ბიუჯეტით ამ ეტაპზე ამის საშუალება არ გვაქვს. ამიტომაც, ვცდილობთ ეს და სხვა მრავალბინიანი საცხოვრებელი სახლების რეაბილიტაცია რეგიონული განვითარების ფონდიდან სუბსიდირების ხარჯზე მოვახდინოთ. მანამდე კი უსაფრთხოების მიზნით გასატარებელი ღონისძიებების ნუსხას, ადგილზე მისვლით დაადგენს კომისია.
რაც შეეხება ქალბატონ მზია ლომთათიძის გასაჭირს, მას ჩვენთვის არ მოუმართავს (ადრე რა იყო, ვერ გეტყვით). ოპერაცია თუ დასჭირდება, საყოველთაო ჯანდაცვის პროგრამით გაიკეთებს, ხოლო გამოკვლევის თანხას, ერთჯერადი დახმარების სახით, მუნიციპალიტეტი გამოუყოფს ივლისში (ამ კვარტალში ბევრ ადამიანს დავეხმარეთ და ამ მუხლში თანხები ამოწურულია). თუ ეს სასწრაფოა, მანამდე პირადად დავეხმარები, ისე, როგორც ამ ბინის მობინადრე ხათუნა ზივზივაძეს დავეხმარე.
საქართველოში დღეს დემოკრატიაა და ყველას შეუძლია ის ილაპარაკოს, რაც სურს. ამისათვის არც ვინმე დაამტვრევს თავ-ყბას და არც ციხეში ამოალპობს _ ეს ჩვენი ხელისუფლების ერთ-ერთი ყველაზე მთავარი მონაპოვარია, _ აღნიშნა ჩვენთან საუბრისას ირაკლი კუჭავამ.