პავლე კუკულავა 2012 წლის 7 იანვარს, ქუთაისში, ნათესავთან დააკავეს. იმავე დღეს, კუკულავას საცხოვრებელ სახლში, ჩოხატაურის მუნიციპალიტეტის სოფელ ახალშენში, ჩოხატაურის პოლიციის სამმართველომ ჩხრეკა ჩაატარა. როგორც კუკულავას ოჯახის წევრები ჩვენთან საუბრისას ამბობენ, ჩხრეკის მიმდინარეობისას არავის უთქვამს, რომ მათი შვილი დაკავებული იყო:
_ 7 იანვრის გამთენიისას, პოლიციელები ოჯახში შემოგვივარდნენ და მძინარენი ლოგინიდან წამოგვყარეს. როცა ავდექი, პირველი რაც დავინახე, ის იყო, რომ ჩემი მეორე შვილი, გიორგი კუკულავა, პოლიციელებს ღუმელთან ჰყავდათ მიმწყვდეული და განძრევის საშუალებას არ აძლევდნენ. დაახლოებით 50-მდე პოლიციელი იქნებოდა. სახლის ყველა კუთხე-კუნჭული ჰქონდათ დაკავებული. მითხრეს, რომ ჩხრეკა უნდა ჩაეტარებინათ და მეზობლებისთვის დამეძახა. ძალიან გვიანი იყო და მხოლოდ ერთი მეზობელი, ქეთევან ცინცაძე გავაღვიძე, _ ამბობს ჩვენთან საუბრისას, დაკავებულის დედა, ია მახვილაძე.
კუკულავების ოჯახის წევრები იხსენებენ, რომ სახლში პოლიციამ ვერაფერი იპოვა და ძებნა სახლის გვერდით მდგომ დამხარე სათავსოში განაგრძო:
_ სახლის გვერდით “კუხნა” მიდგას, სადაც საკუჭნაო გვაქვს, რომელშიც პროდუქტებს ვინახავთ და დღეში რამდენჯერმე შევდივარ. სწორედ იქ, კარტოფილზე დადებული აღმოაჩინეს ავტომატი, _ ამბობს მახვილაძე.
პავლე კუკულავას ოჯახის წევრები ამტკიცებენ, რომ პოლიციამ იარაღი ჩაუდო.
_ დიასახლისი ქალი ვარ. ყოველდღე შევდივარ საკუჭნაოში. ავტომატი რომ ჰქონოდა ჩემს შვილს, როგორ ფიქრობთ, კარტოფილს თავზე დაადებდა და მის დამალვას ვერ მოახერხებდა?! _ აღნიშნავს დაკავებულის დედა.
პავლე კუკულავას მიმართ სისხლის სამართლის საქმე 237-ე მუხლის პირველი ნაწილით აღიძრა.
როგორც ზემოთ აღვნიშნეთ, ჩხრეკა მათ ოჯახში 7 იანვრის გამთენიას, ორდერის გარეშე ჩატარდა. ოზურგეთის რაიონული სასამართლოს 8 იანვრის განჩინებაში აღნიშნულია, რომ ჩხრეკა ორდერის გარეშე, კანონის სრული დაცვით, გადაუდებელი აუცილებლობიდან გამომდინარე ჩატარდა.
“საქართველოს სისხლის სამართლის საპროცესო კოდექსის 119-ე მუხლის I ნაწილის შესაბამისად, დასაბუთებული ვარაუდის არსებობის შემთხვევაში, ჩხრეკა ტარდება იმ მიზნით, რომ ამოღებული იქნას საქმისთვის მნიშვნელობის მქონე საგანი, დოკუმენტი, ნივთიერება ან ინფორმაციის შემცველი სხვა ობიექტი. საქმეში არსებული მტკიცებულებები _ წინასწარი გამოძიების დაწყების აღრიცხვის ბარათი, პატაკები და სხვა მასალები, ქმნიდა საკმარის ფაქტობრივ საფუძვლებს დასაბუთებული ვარაუდისთვის, რომ ჩოხატაურის რაიონის სოფელ ხიდისთავში (ახალშენში) პავლე კუკულავას საცხოვრებელ სახლსა და დამხარე სათავსოში ინახებოდა ცეცხლსასროლი იარაღი და საბრძოლო მასალა. საგამოძიებო მოქმედება _ ჩხრეკა, ჩატარდა გადაუდებელი აუცილებლობიდან გამომდინარე, რადგანაც მის დაყოვნებას შეეძლო გამოეწვია გამოძიებისთვის მნიშვნელოვანი ფაქტობრივი მონაცემის განადგურება. შესაბამისად, არსებობდა მოსამართლის განჩინების გარეშე ჩხრეკის ჩატარების საქართველოს სსსკ-ის 112 მუხლის მე-5 ნაწილით გათვალისწინებული გადაუდებელი აუცილებლობა. სასამართლო აღნიშნავს, რომ საგამოძიებო მოქმედება, რომელმაც შეზღუდა პავლე კუკულავას კერძო საკუთრება, ჩატარებულია საპროცესო კანონის მოთხოვნათა დაცვით, ჩხრეკის ჩატარებისა და მისი საპროცესო გაფორმებისას არ ყოფილა დაშვებული კანონის მოთხოვნათა არსებითი დარღვევები”, _ აღნიშნულია სასამართლოს განჩინებაში, რომელსაც ხელს მოსამართლე მარიამ დარისპანიშვილი აწერს.
პავლე კუკულავას უკვე შეეფარდა ორთვიანი წინასწარი პატიმრობა. ამ დრომდე მას ბრალი მხოლოდ იარაღის უკანონო შეძენა შენახვისთვის აქვს წაყენებული. თუმცა, როგორც ჩვენი წყარო ამბობს, კუკულავა ასევე ეჭვმიტანილია 2011 წლის 22 ნოემბერს, სოფელ ჩაისუბანში, პენსიების დამტარებლის, ზოია აბუსერიძის დაყაჩაღებაში _ მაშინ, აბუსერიძეს ორი ადამიანი დაესხა თავს, სცემა და 5 000 ლარამდე თანხა წაართვა. ჩვენი წყარო ამბობს, რომ აბუსერიძემ კუკულავა პოლიციაში ამოიცნო. ამ ინფორმაციას “გურია ნიუსთან” საუბრისას ზოია აბუსერიძეც ადასტურებს: _ დიახ, ვადასტურებ, რომ სწორედ პავლე კუკულავა იყო ის ადამიანი, რომელიც თავს დამესხა. მე მას არ ვიცნობდი, ისიც კი არ ვიცოდი, თუ ჩოხატაურელი, ხიდისთავის მცხოვრები იყო. პოლიციაში მილიონი სურათი მაჩვენეს და იმ სურათებში ამოვიცანი ის ბიჭი. როცა დამაყაჩაღეს, ნიღბები არ ეკეთათ და მათი სახე კარგად დამამახსოვრდა. ორნი იყვნენ. ერთმა თავში ჩამარტყა და რომ წავიქეცი, მეორე თავზე მედგა. სწორედ ის იყო პავლე კუკულავა. პოლიციაში რომ მივედი ამოცნობაზე, იქ ვნახე ფოტოზე, _ აღნიშნა აბუსერიძემ.
კუკულავას ოჯახის წევრები ამბობენ, რომ პავლეს ამ ყაჩაღობასთან საერთო არაფერი აქვს და არც ავტომატი იყო მისი.
“გურია ნიუსს” წერილობით კუკულავას მეზობლებმაც მომართეს. წერილში აღნიშნულია, რომ პავლე კუკულავა გაწონასწორებული და ზრდილობიანი ახალგაზრდაა. მეზობლები დარწმუნებულები არიან, რომ მას სახლში იარაღი არ ჰქონდა და არც 22 ნოემბერს მომხდარ ყაჩაღობაში აქვს მონაწილეობა მიღებული:
_ ჩემი თვალით ვნახე, ყაჩაღობის დღეს, პავლე რომ სახლში იყო. შეშას ამზადებდა და გამოველაპარაკე კიდეც, _ აღნიშნა ჩვენთან საუბრისას კუკულავების ერთ-ერთმა მეზობელმა.
დაკავებულის მამა, პავლე კუკულავა ოპოზიციონერია. ჩვენთან საუბრისას არ გამორიცხავს, რომ მისი შვილის დაკავება მის პოლიტიკურ ორიენტაციას უკავშირდება:
_ ამ ხელისუფლების აქტიური მოწინააღმდეგე ვარ, 7 ნოემბრის აქციებზე ვიყავი, ყველა არჩევნებზე კომისიის წევრი ვარ და დარღვევებზე ხმამაღლა ვსაუბრობ. არასოდეს დამიკრავს ტაში ამ ხელისუფლებისთვის. მიმაჩნია, რომ მათი უკანონობის მსხვერპლია ჩემი ოჯახი. არჩევნებზე ბევრჯერ მევაჭრებოდნენ ჩემი შვილით, _ ამბობს პავლე კუკულავა.
აღსანიშნავია ისიც, რომ კუკულავა ერთხელ უკვე არის ნასამართლევი. მისი ოჯახის წევრების თქმით, ნასამართლეობა არ ნიშნავს, რომ ის მეორედაც ჩაიდენს დანაშაულს და პოლიცია ასეთ ადამიანებს არ უნდა დევნიდეს:
_ ბოლომდე მოიხადა სასჯელი. იცოდა, პოლიცია მეთვალყურეობდა და ყაჩაღობას არ ჩაიდენდა, _ აღნიშნავენ დაკავებულის მშობლები, რომლებიც დარწმუნებულები არიან, რომ მათი შვილი უკანონო პატიმარია.
პოლიციაში ამ თემაზე კომენტარებს არ აკეთებენ. როგორც გვითხრეს, მიმდინარეობს გამოძიება.