1 თებერვლიდან ძველი სალარო აპარატების გამოყენება აიკრძალა. შემოსავლების სამსახურის ინფორმაციით, ახალი GPRS სისტემის საკონტროლო-სალარო აპარატის გამოუყენებლობის შემთხვევაში, მეწარმეებს 500-ლარიანი ჯარიმა დაეკისრებათ.
გასულ კვირას, ოზურგეთში, აღმაშენებლის ქუჩის #1-ში მდებარე სავაჭრო ჯიხურებში მომუშავე რამდენიმე მეწარმე, საგადასახადო სამსახურის თანამშრომლებმა 500 ლარით დააჯარიმეს. როგორც დაზარალებულები ამბობენ, ჯარიმა მოტყუებით ამოუწერეს.
_ ხალხს თავისი გასჭირვებია, ფიქრობს, თავი როგორ გაიტანოს და ოჯახი რით არჩინოს. იქნებ, ამდენ საფიქრალში უცებ გადაავიწყდა რაღაც, ამისთვის უნდა დასაჯონ? საქართველოში, შენს ქვეყანაში, პურის ფული ვერ უნდა იშოვო? არ გაძლევენ საშუალებას, გასაქანს. გატერორებენ, გაყაჩაღებენ. აბა, რას ნიშნავს მსგავსი საქციელი? _ ამბობენ მეწარმეები.
მცირე მეწარმე ლილი ფოცხიშვილი: _ შემოვიდა გოგონა და მეუბნება, ერთი ბურბუშელა მინდაო. შევბრუნდი, რომ მიმეცა. ამასობაში ჩემთან შვილიშვილი შემოვიდა, ყურადღება გამეფანტა და სალარო აპარატი დამავიწყდა. ჩეკი ამოვწერე, ოღონდ დაგვიანებით, თუმცა, ის არ იყო წასული. გოგონამ უცებ ჯარიმის ფურცელი ამომიწერა. შევევედრე, დეიდა, გთხოვ, გემუდარები, არ ამომიწერო, სამი წლის წინ დაინგრა ჩემი ცხოვრება, მაშინაც ჯარიმა ამომიწერეს და იმის შემდეგ გაჭირვებიდან ვერ ამოვედი, მაპატიე ეს 50 თეთრი,-მეთქი. არავითარ შემთხვევაში, მე შენი გულისთვის სამსახურს ვერ დავტოვებო, მითხრა. აგერ მანქანით მახლავს სხვები და ვერაფრით ვერ დაგითმობო. უფროსი ვინ გახლავს, მოვიდეს გავესაუბრები,-მეთქი, _ ვუთხარი. დაურეკა და ვიღაც ბიჭი მოვიდა. ეტყობოდა, თანამშრომელი იყო. ფოთიდან იყვნენ. იმ ბიჭმა მითხრა, შენ სალარო აპარატი არ უნდა გქონდეს, შენ მცირე მეწარმე ხარო. გაგვაფრთხილეს, რომ პირველი თებერვლიდან ეს სალარო აპარატები უნდა გვედოს და განვადებით მაქვს გამოტანილი,-მეთქი, ვუთხარი მე. ამომიწერეს 500-ლარიანი ჯარიმა. 3 წლის წინანდელი ჯარიმის ვალს ახლაც ვიხდი, ის არ დამიფარავს ჯერ. ტირილში ვათენებ, მაგრამ ვინ მიშველის? ადამიანის სისხლი სულ არ აქვთ, ასე უსისხლოები როგორ არიან?! 500 ლარის საქონელი საერთოდ არ მაქვს, პურის ფულისთვის ვზივარ აქ, დილიდან საღამომდე. ცოდვა არაა ადამიანები? ასე როგორ დაკარგეს სინდის-ნამუსი? _ ჰყვება ფოცხიშვილი და სამი წლის წინ ამოწერილ ჯარიმას იხსენებს: _ მაშინ მაღაზია დამილუქეს. იმ დროს ინკასატორები დადიოდნენ და 15 ლარს გვთხოვდნენ თვეში, რაც არ იყო დაფიქსირებული და ყველა ვალად დაგვეწერა ჩვენ. ძველი ჯიხურები რომ იყო, დაგვიშალეს. გარეთ ვისხედით, ღია ცის ქვეშ, ყინვაში და მაშინ მომივიდა ჯარიმის ფურცელი. 500 ლარს როგორ ვიხდიდი, იცით? დღეში 1-ლარიანი პროცენტი ვისესხე. მას მერე ჩემი ვალიდან ამოსვლა არ იქნა. 250 ლარი კიდევ დარჩენილი მაქვს ვალი საგადასახადოში. ახლა კიდევ ახალი 500 ლარი გამომიწერეს. პენსიონერ ვარ, მაგრამ პენსია ვერ მიმაქვს სახლში _ ყველა მაგათ ვალში მიდის. მთელი დღის განმავლობაში, დიდი-დიდი, ათი პური გავყიდო და 1 ლარი დამრჩეს. ასე გამაქვს დღეები გაჭირვებით. იქნებ, მომივიდა უნებლიე შეცდომა, არ შეიძლება, დამითმონ? ქართველები არ არიან? წამლის ფული მაინც არ უნდა დამიტოვონ? _ ამბობს ფოცხიშვილი.
_ შარშან მეც ამომიწერეს 20 თეთრის გულისთვის 500-ლარიანი ჯარიმა. ჩვენს ზურგზე კარგად ჩაცმულ-დახურულები კარგი მანქანებით დადიან, იღებენ პრემიებს, გაჭირვებული ხალხი კი ყოველ დღე ტირილსა და ფიქრებში ათენ-აღამებს. გააქანე ხელიო, გვაქანებინებენ? რა ამბავია 500-ლარიანი ჯარიმა, 100 ლარი არ ეყოფათ? გაუმაძღრები არიან. ესაა სახელმწიფო? _ გვითხრა ლ. მელუამ.
დაზარალებულმა მირანდა ნაჭყებიამ უკვე განცხადება დაწერა და თბილისში შემოსავლების სამსახურში გააგზავნა: _ მეტად ფრთხილი ვარ _ 5 თეთრზეც კი ჩეკს ვწერ. შემოვიდა ერთი პატარა გოგო, შოკოლადი ბარნი მომეციო. დამანახა 10-ლარიანი კარებიდან, თან მეუბნებოდა, მეჩქარება და ჩქარა მომეცი ხურდაო. მეც დავიწყე ხურდის თვლა, 9 ლარი და 20 თეთრი მივეცი და ჩავუთვალე ხელში, სანამ ის ითვლიდა, მე ჩეკის ამოსაწერად მივბრუნდი, ამოვწერე და მომიბრუნდა, ამოიღო ოქმის ფურცელი, მეუბნება, უნდა დაგაჯარიმოო. რატომ, ჩეკი ამოწერილი მაქვს,-მეთქი. ჯერ ჩეკი უნდა ამოგეჭრა და მერე მოგეცა ხურდაო. შემდეგ ვეხვეწე, ვემუდარე, მაგრამ არაფერი გამოვიდა. მან დამაბნია სპეციალურად, მეჩქარებაო, მითხრა. ასე ატყუებენ ხალხს.
_ საგადასახადო სამსახურში იყავით?
_ კი, ვიყავი. შემოსავლების სამსახურის ერთ-ერთ თანამშრომელთან, კახა კოსტავასთან. მან მითხრა, რა ვქნა, ხომ იცი, როგორი სიტუაციაა, ვერაფერს გიშველიო. დავწერე ახლა განცხადება და თბილისში გავაგზავნე, ველოდები პასუხს. სპეციალურად არიან ჩასაფრებულები, ესაა მთავრობა?
შემოსავლების სამსახურის ოზურგეთის მომსახურების ცენტრში “გურია ნიუსთან” კომენტარს არ აკეთებენ:
_ ეს ჩვენს კომპეტენციაში არ შედის. ისინი, ხელშეკრულების საფუძველზე, შემოსავლების სამსახურის მიერ დაქირავებული კერძო პირები არიან. ამ ფაქტის შესახებ პრესსამსახურს მიმართეთ.
“გურია ნიუსი” შემოსავლების სამინისტროს პრესსამსახურს დაუკავშირდა, სადაც “გურია ნიუსის” შეკითხვებს მოუსმინეს და გვიპასუხეს: _ არ ვართ საქმის კურსში, გავერკვევით სიტუაციაში და მოგვიანებით დაგვიკავშირდით.
მოგვიანებით, შემოსავლების სამსახურში ჩვენს სატელეფონო ზარებს აღარ უპასუხეს.