კონტროლის პალატის თბილისის ოფისში მისული “ქართული ოცნების” მხარდამჭერს, ლელა ებრალიძეს ახსნა-განმარტება არ ჩამოართვეს. ქეთევან წამებულის #96-ში დაბარებული ებრალიძე, ჩვენთან საუბრისას ამბობს, რომ ამის მიზეზად, კონტროლის პალატის თანამშრომლებმა კომპეტენტური პირის თბილისში არყოფნა და რეგისტრაციის ადგილის არასწორად მითითება დაუსახელეს.
“კონტროლის პალატაში წამომყვა ჩემი ადვოკატი, გედევან ფოფხაძე, მაგრამ ჭიშკართან გარკვეული ლოდინის შემდგომ გამოვიდა 2 ახალგაზრდა გოგონა და ამიხსნეს, რაღაც შეცდომაა მომხდარი, აქ არ უნდა დაებარებინეთ, რეგისტრაციის ადგილი არ გაქვთ თბილისიო. თუმცა, ისიც აღიარეს, რომ სამსახურის ძირითადი ნაწილი, ვისაც დაკითხვა და მიღება შეეძლო, რეგიონებში არიან გაკრეფილებიო. ვინმე ზაზა არ იმყოფებოდა ადგილზე _ ანუ რეალურად ხალხი არ ყოფნით იმ ფუნქციისათვის, რაც დაიმატეს.
გაირკვევა თქვენი რეგისტრაციის ადგილი, ამ საკითხში ჩვენ არ ვართ კომპეტენტურნი, ვისაც ეხება, დაბრუნდება და თუ საჭირო გახდა, გადაწყვეტენ, სად დაგიბარონ და საერთოდ დაგიბარონ თუ არაო, მითხრეს კონტროლის პალატაში”, _ განაცხადა ლელა ებრალიძემ.
ბიზნესმენი ლელა ებრალიძე, ფოთში სასტუმროს აშენებს და “ქართული ოცნების” ფოთის ოფისის წარმომადგენლად მოიაზრება. კონტროლის პალატის უწყება, მასაც 12 მარტს, შეცდომით დედის სახლში, ფოთში მიუვიდა, თუმცა, თავად უკვე 10 წელია თბილისში ცხოვრობს და საქმიანობს: “ჩემი რეგისტრაციის ადგილი და საცხოვრებელი მისამართი თბილისია. შესაბამისად, ფოთში არც ჩავსულვარ, სხვა რომ არაფერი, ერთ დღეში ვერც მოვასწრებდი. მიუხედავად იმისა, რომ უწყებაზე მხოლოდ ინფორმაცია მქონდა და ოფიციალურად არ ჩამბარებია, თბილისშივე შევადგინე განცხადება და შევიტანე თბილისის კონტროლის პალატაში, პოლიტიკური პარტიების მონიტორინგის სამსახურის უფროსის სახელზე. ჩემს განცხადებაში მივწერე კონტროლის პალატას: მიუხედავად იმისა, რომ ბუნდოვანია, რა კანონდარღვევაზე მედავებიან და რა გახდა ჩემი გადაუდებელი გამოძახების მიზეზი, გამოვხატე მზადყოფნა, რომ მივიდოდი და ჩემს ხელთ არსებულ ნებისმიერ ინფორმაციას მივაწოდებდი. თუმცა, მოვითხოვე წინასწარ ეცნობებინათ, ადმინისტრაციული სამართლის რა მოთხოვნებთან მიმართებაში დადგა ჩემი ქმედება გონივრულ ეჭვს ქვეშ. ამ განცხადებაზე პასუხი არ მიმიღია,” _ აცხადებს ებრალიძე.
მისივე განმარტებით, კონტროლის პალატისგან პასუხი არ მიუღია და მოგვიანებით, თბილისის მისამართზე, მას ახსნა-განმარტების მისაცემად ქეთევან წამებულის #96-ში მისვლის უწყება მიუტანეს.
“18 მარტს უკვე თბილისში დაახლოებით 3 საათისთვის თბილისის მისამართზე მოვიდა საქართველოს ფოსტის კურიერი, რომლისგანაც მივიღე იგივე შინაარსის უწყება, ამჯერად, თბილისში, ქეთევან წამებულის #96 ში გამოცხადების თაობაზე. ამის შემდგომ გავედი ბინიდან მეგობართან და დავბრუნდი გვიან ღამით. აღმოჩნდა, კურიერი რამდენჯერმე დაბრუნებულა, ითხოვდა პირველი უწყების დაბრუნებას და ახალი უწყების ჩაბარებას. აცხადებდა, რომ აუცილებლად დაერეკათ ჩემთვის და გადმოეცათ, რომ დავბრუნებულიყავი სახლში უწყების მისაღებად. რამდენიმეჯერ უთქვამს, ფოთში უნდა გამოცხადებულიყოო, ბოლო მოსვლაზე კი დაუბარებია, ზუგდიდში უნდა გამოცხადდეს, მგონიო. ისე, ცუდ დღეში კი ყოფილა, მუდმივად ვიღაც ურეკავდა ტელეფონზე და აშკარად აძლევდა დირექტივებს _ დაჟინებული თხოვდა ძველი უწყების დაბრუნებას და ახლის გადმოცემას. რამდენადაც მე ტელეფონი გამორთული მქონდა, მხოლოდ გვიან ღამით სახლში დაბრუნებულმა შევიტყვე ეს ამბავი”, _ გვითხრა ლელა ებრალიძემ.
ჩანქსელიანმა და საჯაიამ ტაიმ-აუტი აიღეს
"მკითხეს, რამდენი კილოგრამი თხილი და წაბლი მომყავდა სოფელში"