წინა წლის ანალოგიურ პერიოდთან შედარებით,  2015 წლის დეკემბერში უძრავი ქონების სარეგისტრაციო ტრანზაქციათა რაოდენობა 9.2%-ით გაიზარდა.
2015 წლის დეკემბერში უძრავი ქონების სარეგისტრაციო ტრანზაქციათა რაოდენობა წინა წლის იმავე თვესთან შედარებით 9.2%-ით გაიზარდა და ქვეყნის მასშტაბით 55 418 ერთეული შეადგინა. "ამა წლის დეკემბერი 2011-2014 წლების იმავე თვესთან შედარებით უპირატესი ზრდით გამოირჩევა: 2011 წლის დეკემბერთან (43 325 ერთეული სარეგისტრაციო ტრანზაქცია) შედარებით – ზრდა 27.9%-ით, 2012 წლის დეკემბერთან (37 984 ერთეული სარეგისტრაციო ტრანზაქცია) შედარებით – ზრდა 45.9%-ით, 2013 წლის დეკემბერთან (45 139 ერთეული სარეგისტრაციო ტრანზაქცია) შედარებით – ზრდა 22.8%-ით, 2014 წლის დეკემბერთან (50 771 ერთეული სარეგისტრაციო ტრანზაქცია) შედარებით – ზრდა 9.2%-ით", – ნათქვამია განცხადებაში.
საჯარო რეესტრის ეროვნული სააგენტოს ინფორმაციით, წინა თვესთან შედარებით სარეგისტრაციო ტრანზაქციების რაოდენობა 25.6%-ით გაიზარდა: ზრდა დაფიქსირდა როგორც პირველადი  ისე მეორადი  სარეგისტრაციო ტრანზაქციების რაოდენობაში. "2015 წლის დეკემბრის თვეში სარეგისტრაციო ტრანზაქციების თვის ინდექსი  დაფიქსირდა 1.317 დონეზე, რაც აღემატება წინა წლის იმავე თვის ინდექსს. აშკარაა, რომ წინა წლის იმავე თვესთან შედარებით გაიზარდა უძრავი ქონების როგორც პირველადი  ისე მეორადი ტრანზაქციების რაოდენობა.
2015 წლის დეკემბრის თვეში პირველადი სარეგისტრაციო ტრანზაქციების რაოდენობამ – 10 644, ხოლო მეორადი სარეგისტრაციო ტრანზაქციების რაოდენობამ – 44 774 ერთეული შეადგინა; სარეგისტრაციო ტრანზაქციების თვის ინდექსი  კი პირველადი და მეორადი სარეგისტრაციო ტრანზაქციების მიხედვით, შესაბამისად, 0.962 და 1.444 დონეებზე დაფიქსირდა", – ნათქვამია განცხადებაში.
რაც შეეხება პირველად და მეორად სარეგისტრაციო ტრანზაქციებს შორის თანაფარდობას, საჯარო რეესტრის ცნობით, წინა წლის იმავე თვესთან შედარებით პირველადი სარეგისტრაციო ტრანზაქციების წილი გაიზარდა: ამა წლის დეკემბერში განხორციელებული სარეგისტრაციო ტრანზაქციების 80.8%-ს მეორადი, ხოლო 19.2%-ს – პირველადი სარეგისტრაციო ტრანზაქციები შეადგენს.