“გაზეთ “გურია ნიუსის” 2012 წლის 02 მაისის #505\01 ადმინისტრაციულ საჩივართან დაკავშირებით გიგზავნით საქართველოს კონტროლის პალატის თავმჯდომარის 2012 წლის 08 მაისს #66\37 ბრძანების ასლს გაზეთ “გურია ნიუსის” ადმინისტრაციული საჩივრის წარმოებაში მიღების თაობაზე.
აქვე გაცნობებთ, რომ ზემოხსენებულ საჩივართან დაკავშირებით ზეპირი მოსმენის სხდომა დანიშნულია 2012 წლის 25 მაისს”, _ აღნიშნულია კონტროლის პალატის მიერ გამოგზავნილ წერილში.
“გურია ნიუსმა” კონტროლის პალატის თავმჯდომარეს საჩივრით 2012 წლის 02 მაისს მიმართა.
საჩივრით იმ ინფორმაციის გასაჯაროებას ვითხოვთ, რომელსაც ნათია მოგელაძის უწყებამ საიდუმლო გრიფი დაადო. ბეჟაშვილის მისამართით გაგზავნილი საჩივრის მთავარი მოთხოვნა კი ასეთია:
1. ბათილად ცნოს საქართველოს კონტროლის პალატის ადმინისტრაციული დეპარტამენტის უფროსის მოვალეობის შემსრულებლის მიერ გამოცემული 03 აპრილის #82/26 ინდივიდუალურ ადმინისტრაციულ სამართლებრივი აქტი;
2. დაევალოს საქართველოს კონტროლის პალატის საჯარო ინფორმაციის გაცემაზე პასუხისმგებელ პირს, მოგვაწოდოს ჩვენ მიერ 2012 წლის 20 მარტს #72 კორესპონდენციით გამოთხოვილი საჯარო ინფორმაცია, კერძოდ, საქართველოს კონტროლის პალატის პარტიების ფინანსური საქმიანობის მონიტორინგის სამსახურის საშტატო ნუსხა (სახელობითი სია) შრომის ანაზღაურების მითითებით.
2012 წლის 20 მარტს, საჯარო ინფორმაციის გამოთხოვის მიზნით, “გურია ნიუსმა” განცხადებით მიმართა საქართველოს კონტროლის პალატის საჯარო ინფორმაციაზე პასუხისმგებელ პირს და საქართველოს ზოგადი ადმინისტრაციული კოდექსის მე-10 მუხლის პირველი და მე-2 პუნქტების, მე-12, 28-ე, 37-ე, 38-ე და 39-ე მუხლების საფუძველზე, მოვითხოვეთ საქართველოს კონტროლის პალატის პარტიების ფინანსური საქმიანობის მონიტორინგის სამსახურის საშტატო ნუსხა (სახელობითი სია) შრომის ანაზღაურების მითითებით.
საქართველოს კონტროლის პალატის ადმინისტრაციული დეპარტამენტის უფროსის მოვალეობის შემსრულებლის, დავით კაპანაძის 2012 წლის 3 აპრილის კორესპონდენციით გვეცნობა, რომ საქართველოს კონტროლის პალატის პოლიტიკური პარტიების ფინანსური მონიტორინგის სამსახურის საშტატო ნუსხა გათვალისწინებულია 19 საშტატო ერთეულით შემდეგი სახით:
სამსახურის უფროსი _ 1 საშტატო ერთეული;
სამსახურის უფროსის მოადგილე _ 1 საშტატო ერთეული;
მთავარი კონსულტანტი _ 4 საშტატო ერთეული;
ექსპერტ-ანალიტიკოსი _ 12 საშტატო ერთეული;
სპეციალისტი _ 1 საშტატო ერთეული.
ამავე წერილით განგვიმარტეს, რომ კონტროლის პალატა მოკლებულია შესაძლებლობას, გადმოგვცეს ინფორმაცია ზემოთ აღნიშნულ საშტატო ერთეულებზე მომუშავე საჯარო მოსამსახურეთა ვინაობის შესახებ, მათი თანამდებობრივი სარგოების მითითებით, ვინაიდან, ხსენებული ინფორმაცია შეიცავს პერსონალურ მონაცემებს.
თუმცა, ამავე წერილში არ იყო მითითებული მუხლი, რომელიც ამ უარს ან განმარტავდა ან დაასაბუთებდა.
საქართველოს ზოგადი ადმინისტრაციული კოდექსის 42-ე მუხლი შეიცავს ინფორმაციის ჩამონათვალს, რომლის გასაიდუმლოებაც დაუშვებელია. მათ შორის არის საჯარო დაწესებულების იმ საჯარო მოსამსახურეთა ვინაობა და სამსახურებრივი მისამართი, რომელთაც უკავიათ თანამდებობა ან ევალებათ საჯარო ინფორმაციის გასაიდუმლოება ან საზოგადოებასთან ურთიერთობა და მოქალაქეთათვის ინფორმაციის მიწოდება.
“საჯარო სამსახურის შესახებ” საქართველოს კანონის 1-ლი მუხლის 1-ლი პუნქტის თანახმად, “საჯარო სამსახური (შემდგომ – სამსახური) არის საქმიანობა სახელმწიფო და ადგილობრივი თვითმმართველობის სახაზინო (საბიუჯეტო) დაწესებულებებში – საჯარო ხელისუფლების ორგანოებში.” ამავე კანონის მე-4 მუხლი განმარტავს საჯარო მოსამსახურის ცნებას: “საჯარო მოსამსახურე (შემდგომ, მოსამსახურე) ამ კანონით დადგენილი წესით ეწევა ანაზღაურებად საქმიანობას სახელმწიფო ან ადგილობრივი თვითმმართველობის დაწესებულებაში.”